Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Orange - primul operator in DVB-H ( TV Mobile )

Orange , pana sa apara cu noul dth prin satelit , iata ca a mai facut un pas in fata , devenind primul operator mobil care o ofera servicii de TV pe mobil - DVB-H - http://economie.hotnews.ro/stiri-tel...la-proprie.htm

- Ca urmare a realizarii notificarii transmise ANCOM, ORANGE ROMANIA S.A. a dobandit, incepand din data de 11 martie 2013, dreptul de a furniza servicii de retransmisie a programelor media audiovizuale liniare prin intermediul retelelor radio celulare publice (tip Mobile TV), ANCOM eliberand in acest sens un ........

Astfel ca vrem nu vrem , acum trebuie obligatoriu sa trecem de la dvb-t la dvb-t2 , din cauza celor 2 dividente ( 200Mhz ) luati/dedicati DVB-H-ului , din actualul domeniu de frecvente UIF

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cei 200 Mhz oricum trebuiau sa dispara din spectrul TV pentru a face loc la 4G pe 800 Mhz.

Chiar daca nu se lansa Orange pe DVB-H operatorii de CATV oricum ar fi limitat banda pana la 690 Mhz.
    Digi Mobil 4G !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ma puteti lamuri si pe mine afon in domeniu ce legatura au banda si frecventele din eter cu cele de pe cablu?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Bufny , pana la introducerea celor 2 dividentente pt. telefonia mobila domeniul de frecvente folosit pt. transmisiunile tv analogice/digital terestru/digital cablu era 47 - 863Mhz
    In unele cazuri , de obicei in domeniul digital acest domeniu este impartit in 3 cum era odiniaora ( pe vremea lui impuscatu ) cu Banda 1, Banda 3 si UIF
    Ca frecvente Banda 1 + Banda 3 = 47 - 240Mhz ( mai poarta numele si de domeniu FIF ) si domeniul UIF = 470 - 863Mhz , diferentele intre cele 3 tipuri de transmisiuni tv scrise mai sus , sunt in modul de prelucrare a semnalului
    Astfel ca daca nu detii un device cu tuner triplu ( analog, digital terestru, digital cablu ) nu vei putea receptiona/vizualiza decat trasmisiunile tv pe care le poate receptiona/prelucra device-ul in cauza
    De curiozitate uita-te in manualul tv-ului detinut la caracteristiciile tehnice si ai sa regasesti cele scrise de mine pana acum
    Din acest domeniu de banda larga ( 47 - 863Mhz ) , in general cablu digital nu foloseste intreg domeniu ca si dvb-t-ul de altfel
    In viitorul apropiat cu ocazia lansarii serviciului de dvb-h ( TV Mobile ) si folosind cele 2 dividente , domeniul de frecvente a devenit 47 - 690Mhz
    Cele 2 dividente , folosesc fiecare in parte cate 100Mhz si astfel , vezi bine ca frecventa maxima teoretic va fii 690Mhz , in loc de 863MHz
    In prezent totusi sunt folosite frecvente peste 690Mhz , care ar fii limita teoretica a noului domeniu de frecvente , astfel ca :
    - TV Analogic avem - Antena 1 emite terestru pe canalul 54 - 738Mhz
    - Cablu Analogic RCS avem - Canalul 65 ( 8xxMhz )
    - TV Digital ( DVB-T ) - Tot pe canalul 54 ( 738Mhz ) in Bucuresti de exempu se pot receptiona prg. tv al TVR-ului ( TVR 1 + 2 si TVR HD )
    - TV Digital ( DVB-T ) - Canalul 59 ( 778Mhz ) in Bucuresti se mai pot receptiona 5/6 prg. tv
    Deci iata ca practic avem pe frecventa/canalul 54 ( 738Mhz ) atat emisie tv in analogic , cat si in dvb-t , insa semnale sunt prelucrate diferit
    Cele de mai sus , sunt doar o descriere sumara sau comparatii intre actualele domenii tv si care practic folosesc acelas domeniu de frecvente , insa impartit separat pt. domeniul respectiv
    Pt. mai multe detalii , poti da search google dupa termenii : - tv analog, dvb-c, dvb-t, dvb-h si vei otine mai multe info
    Important pt. tine este sa stii ca cu cat device-ul in cauza are mai multe domenii de receptie cu atata vei putea receptiona/vizualiza un numar mai mare de prg. tv ( ca acum vor fii aceleasi si pe analogi ca si pe dvb-c/t , asta este altceva )
    Sa vedem cand si cu ce oferte comerciale va aparea Orange si probabil concurenta din RO intr-un viitor , sper eu cat mai apropiat
    Altfel Orange in lipsa concurentei , va dicta preturile si dupa cum ii cunosc nu prea au preaturi a-la rcs

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

lupulle, multumesc pentru amabilitate si efort, chiar apreciez efortul, dar eu tot nu am inteles ce treaba au frecventele de pe cablu cu cele din aer!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Bufny , daca gasesti raspunsul la urmatoarea intrebare , la fel va fii si lamurirea ta ( ca idee )
    - Ce are benzina de a face cu automobilele si cu motocicletele ?
    Atat frecventele de pe cablu , cat si cele din aer , fac parte din acelas domeniu 47 - 863Mhz
    Exemplu cel mai elocvent - CANALUL 54 - FRECVENTA 738Mhz :

- TV Analogic - ANTENA 1
    - Cablu Analogic rcs - The Money Channel - cel putin asa imi arata plasma mea ( nu pot vedea/citi frecventa , ci doar ch-urile )
    - DVB-T - TVR1,2 si TVR HD
    - DVB-C rcs - Nefolosita aceasta frecventa

Pe aceeasi frecventa 738Mhz se emit in 3 moduri diferite semnal tv si tot in 3 moduri diferite se receptioneaza/prelucreaza semnalul tv
    Daca nici acum nu intelegi ..................

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    CANALUL 54 - FRECVENTA 738Mhz :
    - Cablu Analogic rcs - The Money Channel - cel putin asa imi arata plasma mea ( nu pot vedea/citi frecventa , ci doar ch-urile )
    - DVB-T - TVR1,2 si TVR HD
    Quote Originally Posted by catalinman View Post
    pentru a face loc la 4G pe 800 Mhz.
    operatorii de CATV oricum ar fi limitat banda pana la 690 Mhz.
    Intrebarea mea era strinct legata de faptul de ce cablistul nu ar putea folosi pe cablul propriu C54 din cauza DVB-T-ului TVR?
    Sau, alt exemplu, daca pana acum doua zile aveam o retea CDMA in 450Mhz, asta inseamna ca nu vedeam nimic pe cablu pe S39?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Deja acum treci la alt gen de intrebari directe , referitoare la canalul 54 si nu cum ai pus intrebarile de pana acum -
    - ce legatura au banda si frecventele din eter cu cele de pe cablu?
    - .........dar eu tot nu am inteles ce treaba au frecventele de pe cablu cu cele din aer!
    Canalul 54 este dat ca un exemplu , iar Catalinman ti-a raspuns deja la intrebare
    Dupa cum observi si ai dat si tu exemplu , frecventele pot fii comune , insa difera tehnologiile/modul de prelucrare a semnalului
    In plus nu poti compara/amesteca semnalul de telefonie mobila cu semnalul de televiziune , fiind comun in ambele cazuri doar aceeasi frecventa ( 450Mhz )
    S39 este folosita doar in transmisiunile tv analogice , canale speciale de cablu sau hyperbanda
    Hai totusi sa lasam threadul acesta curat si sa scriem/discutam doar despre viitoarele oferte comerciale de la Orange sau alti care vor oferi servicii in DVB-H
    Ti-am mai scris , vrei detalii mai ample poti folosi google search/wikipedia si nu acest thread

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    - TV Analogic avem - Antena 1 emite terestru pe canalul 54 - 738Mhz
    De fapt e pe 57 analogic cu 759 Mhz.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Imi cer scuze, nu am vrut sa poluez threadul si ii multumesc lupull-ui pentru interventii.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default orange

Le-am trimis mesaj celor de la orange romania cu privire la DTH si acesta a fost raspunsul lor

Eu nu inteleg de ce nu au intrat pe digital terestru, erau singurii, si sigur castigau ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Intotdeauna de la intrarea in legalitate/dreptul de emisie si pana la punerea in practica va mai trece un timp
    Nu cred ca orange in prezent , daca a obtinut dreptul de a transmite prg. tv in acest domeniu , nu va pune in practica si aceasta facilitate
    Insa pana se vor intelege si cu televizinile din RO , pana cand vor aveea la dispozitie si terminale mobile cu tuner dvb-h........
    Cat legat de dvb-t si orange , numai tin minte daca si ei au participat sau nu la asa zisa licitatie ( care de fapt a fost o bataie de joc ) de anul trecut si probabil deocamdata se abtin
    Mai ales ca in acest domeniu ( dvb-t ) , obligatoriu se va face trecerea de la dvb-t la dvb-t2 , deci alte modernizari hardware/software = alte investitii , daca ar fii intrat in dvb-t-ul actual
    E bine totusi ca avem si un operator care va oferii ( ofera !?! ) servicii in dvb-h , astfel ca fiecare user va aveea ( are ) posibilitatea de a putea viziona prg. tv , indiferent de ce serviciu/operator a ales/este abonat

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca am inteles bine din ce s-a discutat pana acum emisia se va face prin intermediul acelorasi emitatoare recte GSM, nu? Asta inseamna ca la lansarea servicului Orange va avea instant acoperire de 95-98% din teritoriu, nu?
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Teoretic , DA , insa practic nu stiu ce sa iti raspund legat de emitatoarele lor si nici daca vor emite acest standard in 900Mhz sau ceva mai mare
    Tot teoretic ar trebui ca acest nou standard dvb-h , sa fie folosit doar in plaja celor 2 dividente din domeniul UIF ( 690 - 863Mhz ) , insa practic.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)