Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce parere aveti despre led full hd Philips?

Ce părere aveți despre led fullhd Philips cu smart și tuner dvbs2?

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca lasam deoparte TVurile "Haute de Gamme", din seria celor normale(cu aceleasi caracteristici, adica nu putem face comparatie intre un 800Hz si un 100Hz) eu le-as clasa cam asa:
    - Sony,
    - Samsung,
    - Philips,
    - Blaupunkt,
    - Thompson,
    - Panasonic,
    - Toshiba,
    - LG,
    - alte marci.
    Pt ce Sony primul? pt ca este singurul care imbina o calitate a imaginii si a sunetului buna, in rest trebuie stiut ca daca imaginea este chiar foarte buna la unele dintre ele, sunetul lasa de dorit si trebuie prevazut o bara de sunet sau eventual un Home Cinema in plus ca sa poti avea un sunet bun. (chestie de logica, nu se pot plasa difuzoare bune intr-un spatiu atat de ingust cum au tv-urile Led, asa ca majoritatea fabricantilor opteaza pt compromisuri metalice inguste care scot un sunet destul de modest, cu toate reglajele soft de care dispune TVul).

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

-Sharp-ul unde este?
    -Sony nu-si fabrica display-uri , pina de curind foloseau Samsung acuma ,probabil Sharp
    -divizia de televizoare a Philips a fost cumparata de chinezi si cu toate ca produc diplay-uri impreuna cu LG am intilnit TV-uri cu dispaly-uri CMO Chi-Mei (chinezisme)
    -Blaupunkt? si Thomson sunt struto-camile cu placi Vestel-Turcia pe diferite display-uri (am intilnit chiar si LG dar predomina chinezismele autentice))
    -Panasonic de asemenea nu-si fabrica display-uri si folosesc ,surprinzator , atit Samsung cit si LG
    -LG la ora actuala cu gama de virf a TV-urilor se afla exact in partea opusa a clasamentului facut de tine.
    -De Toshiba nu pot sa zic prea multe ...

f11

PS Eu zic sa te limitezi la Cristor Atlas ca acolo te cred pe cuvint

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by f11 View Post
    -Sharp-ul unde este?
    -Sony nu-si fabrica display-uri , pina de curind foloseau Samsung acuma ,probabil Sharp
    -divizia de televizoare a Philips a fost cumparata de chinezi si cu toate ca produc diplay-uri impreuna cu LG am intilnit TV-uri cu dispaly-uri CMO Chi-Mei (chinezisme)
    -Blaupunkt? si Thomson sunt struto-camile cu placi Vestel-Turcia pe diferite display-uri (am intilnit chiar si LG dar predomina chinezismele autentice))
    -Panasonic de asemenea nu-si fabrica display-uri si folosesc ,surprinzator , atit Samsung cit si LG
    -LG la ora actuala cu gama de virf a TV-urilor se afla exact in partea opusa a clasamentului facut de tine.
    -De Toshiba nu pot sa zic prea multe ...

f11

PS Eu zic sa te limitezi la Cristor Atlas ca acolo te cred pe cuvint
    de ce nu ai raspuns tu concret la intrebarea omului chiar daca ai o alta parere si vii sa ma contrezi pe mine numa asa ca sa te bagi in seama, sau asa-i la mioritici, stati ascunsi prin boscheti cand vrea cineva un sfat sau vre-un ajutor si cum incearca cineva sa-i raspunda omului sariti de cur in sus ca sa aratati cat de experti sunteti voi in materie.
    pai vino aici, scrie un thread corect in care sa arati de ce LGul este asa cum crezi tu(ca vad ca nu ai scris mai nimic valoros pe la TVHD) (si am sa-ti explic si eu cu argumente de ce eu cred invers), fa in asa fel incat cel care a intrebat ceva sa si inteleaga, decat sa te bagi la contre.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu am raspuns concret pentru ca NU am un Tv Philips smart si nu-mi permit sa dau cu presupusul.
    Ti-am raspuns tie, in schimb, CONCRET fara sa fii nevoit sa ma crezi pe cuvint cu argumente clare ca lista ta e departe de adevar.

f11

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Sunt deschis către orice sugestii și argumente și țin sa va mulțumesc mult pentru răspunsuri.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

alea-s argumentele tale dar nu si cele dupa care se pot face o ierarhizare a TVurilor.
    vezi tu, occidentalii astia-s mai pragmatici, ei cand vor sa achizitioneze ceva si nu prea au cunostiinte tehnice cel mai simplu se uita la pret si isi cam dau seama care marfa-i mai calitativa. (nu asta-i referinta dupa care aleg eu ceva dar este un punct de plecare)
    nu stiu daca si in Ro, pret inseamna calitate, dar aici se cam respecta aceasta regula.
    nu stiu pe ce argumente te bazezi tu cand pui LGul pe prima treapta dar aici toti fug de LG ca dracu de tamaie, sunt TVurile cu cele mai multe probleme si asta se vede cand vor sa si le vanda pe ocazii unde sunt cele mai multe si cele mai ieftine (oare de ce? pt ca sunt cele mai bune?)
    n-am nici timp nici chef sa incep o discutie mai tehnica si nu asta a fost subiectul Threadului, de aceia as vrea sa ramanem la strict ce a intrebat omul.
    Ca sa rezum eu as opta pt un Samsung din seria 6, 7 sau 8 depinde de bugetul tau, dar Philipsul nu este un Tv rau daca tot vrei sa te rezumi numa la acesta.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Sony, de când s-a terminat cu TUBUL CATODIC, s-a dus cu TV-ul....
    La cele de azi, trebuie urmărită activitatea, cât de cât să fie constantă...
    Phillips a plecat, a venit, a vândut, la ora actuală nu e de luat în considerare...
    În ultimii ani, s-au detaşat 3 nume, care şi-au schimbat locurile constant...
    Sfârşitul erei LCD a găsit Sharp-ul ca numărul 1, cum a început LED-ul, s-a detaşat LG,
    care a fost destul de "şmecher" să folosească tehnologia lui Samsung care testa de prea
    mult timp piaţa, aşa că LG s-a impus repede...
    Supremaţia lor a durat ceva, aveau "capul de afiş" la TV cu 400 Hz, profitând de faptul
    că Samsung se mişca greu şi maxim până la 200 Hz...
    Numai că Samsung a venit tare cu 800 Hz şi au trecut pe primul loc...
    Mişcarea lui LG a fost imediată, scoţând 3D-urile cu ochelari pasivi....
    Sharp-ul s-a mişcat destul de repede, cu Quadronul, care încă nu e bine... publicizat...
    Deci, AZI, dacă vrei să-ţi iei televizor, trebuie să alegi dintre:
    1. Samsung
    2. LG
    3. Sharp....

Restul sunt încă în teste...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Personal te-as sfatui sa te indrepti catre plasme , fiindca si eu la inceput am fost tentat catre lcd/led , insa totusi plasmele au un atuu inca necontestat de catre orice lcd/led - NEGRU E NEGRU
    In plus prg.tv SD se vad ceva mai bine pe plasme , decat pe lcd/led-uri si exact cum a scris si Antenutze nu intotdeauna tot ce inseamna scump este si cel mai bun
    Acum ca o parere personala referitor la calitatea imaginii , te-as sfatui sa cauti ceva 3D si asta nu datorita 3D-ului , ci din cauza ca in general device-urile 3D au un panel mai performant/contrast mai mare , decat cele non-3D
    Conteaza si cu ce alte dotarii/doleante mai doresti sa aibe lcd-ul/led-ul/plasma in cauza ( cat mai multi conectori HDMI/usb , tuner all-in-one, diseq 1.2 daca vrei cu tuner dvb-s/s2 ) si alte dotari/functii care practic vei aveea nevoie
    Cat despre Philips nici eu nu te-as sfatui , avand in vedere ca numai este Philips-ul care il stiai odata , ci un alt chinezism sub un brand de renume , fata de chinezismele clasice non-brand
    La lcd-urile/led-urile Samsung nu stiu daca mai este valabila ''loteria panelurilor'' ca in anii trecuti , Sony numai e ce a fost odata , ci doar un fost brand in decadere ( am mai citit si pe softpedia , precum si alti useri nu sunt multumiti de Sony )
    Te-as sfatui sa te mai documentezi pe aria video de la softpedia , inde exista threaduri dedicate lcd-urilor/led-urilor , cat si plasmelor , sau macar alegeti cateva modele si apoi cauta review-uri pe net despre ele

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Impartasesc si eu parerea ca Sony nu face LCD-uri, asa ca nu sfatuiesc pe nimeni sa isi ia "leopardul". Panasonic am avut si la LCD e destul de slabut, Panasonic e pentru plasme.

Am acasa atat Samsung cat si LG. Ambele 3D. Prefer LG-ul ca e mult (mult mai mult) mai odihnitor datorita ochelarilor pasivi.
    Ambele TV-uri sunt sunt Smart, dar prefer RASPBERRY PI. Cu numai 200 de lei e mai "smart" decat oricare TV: se misca mai bine si are mai multe optiuni.
    TV-urile LCD de peste 3000 de lei se bat la calitatea imaginii cu plasma.
    Toshiba are un bun raport pret/calitatea imaginii dar am auzit ca nu sunt prea rezistente.
    Sharp-ul e bun dar are un raport pret/calitate destul de rau ca nu se fac in Europa sau China. Ce e convenabil la pret la noi e destul de slabut in general.

Acum fiecare isi lauda ce are in casa si fiecare isi cumpara ce-i place.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Plasma e făcut să fie MONITOR, deci pe canale SD se vede ORIBIL !

Negru cum îl face LG, plasmele pot doar să-l viseze...

Plus că, CONSUMĂ CA DRACU şi SE ÎNCĂLZESC CA DRACU...
    Mai ales că durata de viată e foarte mică, în câţiva ani pierde LUMINOZITATEA

Dealtfel, se reflectă şi prin preţ:
    O plasmă de 50" costă cât un LCD de 32"

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Deja discutia ia o alura mai tehnica si asta-i benefic pt toata lumea care citeste acest thread, problema care a fost de la inceput dar nimeni nu i-a dat importanta si ne-am pierdut cu totii in detalii este ca omul nu ne-a oferit si "unitatea de masura" ca sa avem ce compara, adica referinta exacta al Philipsului.
    Chiar daca o parte dintre noi deducem cam despre ce ar fi vorba, fiind un Smart cu tuner satelit, totusi suntem constransi sa vorbim in linii "generale" despre marci diferite si nu despre aparatul in sine (care fiind vorba intre noi de multe ori difera de la o tara la alta, adica un tip de Philips din Franta poate nu-l gasesti in Austria sau eventual in Romania sau este numit altfel sau mai rau provine dintr-un lot asamblat pe la babuani).
    Pt asta scriam mai sus ca atunci cand comparam trebuie sa folosim aceleasi date ca sa nu amestecam mere cu pere si sa ne iasa un compot pe care nu-l bea nimeni.(doar daca facem tzuica din ele hi, hi... dar atunci ajungem la Oftopic).

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Am acasa atat Samsung cat si LG. Ambele 3D. .
    Depinde, ce serie, ce model...
    SHALOM

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Negru cum îl face LG, plasmele pot doar să-l viseze... - Te referi tot la plasme ?
    Altfel cred ca nu poti compara negru de la un lcd/led cu unul de la o plasma
    Legat de consum , iarasi cred ca ar trebui sa te mai interesezi , fiindca numai sunt acele plasme pe care le stii tu ca ar consuma nu stiu cati KW
    Normal ca in general exista un consum mai mare la plasme , fata de lcd/led , insa si calitatea este mai superioara
    Ai plasma si lcd/led , unul langa altul pt. a putea compara cum se vad prg. tv sd pe cele 2 tehnologii ?
    Cat legat de preturile plasmelor , iarasi calitatea cere un pret mai mare
    Nu poti cumpara un Mercedes cu pret de Logan , insa si pretul reflecta.........
    Pana la urma parerile sunt impartite , fiecare dupa ce detine si doleantele personale , iar acest lucru este normal , fiindca nu exista un NUMBER ONE intre cele 2 tehnologii - pasma si lcd/led
    Fiecare are -/+ si toata chestia in alegerea unui astfel de device va tine pana la urma de doleantele/preferintele/perceptibilitatea vizuala a cumparatorului , restul sunt doar impresii personale ale fiecarui user

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Depinde, ce serie, ce model...
    Raspunsul 1 cat mai apropiat de intrebare: la preturi similare.
    Raspunsul 2 care e ceva mai exact: nu conteaza seria, diferenta de tehnologie 3D LCD la Samsung (si aproape tot restul lumii ) fata de LG e cam aceasi pe toate seriile, ochelari activi vs. pasivi. Pasivii bat orice activi din punct de vedere al confortului sau problemelor medicale de tip ameteala, dureri de cap sau de ochi ce apar destul de frecvent. Minusul pt. LG e scaderea rezolutiei verticale, dar pentru mine raman preferati chiar si asa.

Si ca sa fiu on topic: Probabil intrebarea era pentru Philips ca e mai convenabil la pret. Eu zic ca e OK dar Philips tehnologic e destul de mult de in spate, comparativ cu Samsung, LG, Sharp, etc. Asa ca diferenta de pret e posibil sa fie justificata de calitatea imaginii. Cel mai bine te duci intr-un magazin si faci comparatie. Poate dai si de ceva promotii la fata locului. Orice alegere ai face cu siguranta o sa fi multumit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)