Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Server DLNA DVB-S2 Card PC --> Smart Tv ?

Cum se poate crea un server DLNA pe Windows ( folosind o viewer software ca ProgDVB, DVB-Viewer etc ), in asa fel incat serverul sa fie recunoscut automat de catre un dispozitiv client compatibil DLNA ( Smart Tv, PS3 etc ) ? E lipsa mare de astfel de informatii pe internet si de aceea cred ca ar fi subiect bun de discutii aici pe forum.

As prefera solutii software free ( pluginuri, servere pc etc ), asa cum sunt de exemplu XBMC, Plex, PS3 Media Server ( si celelalte solutii gratuite de media Sharing DLNA ) pentru fisiere audio-video din PC catre tv.

Am incercat diverse posibilitati gasite pe internet, singura pe care a observat-o si nu am folosit-o fiind cea cu DVBViewer Recording Service PVR ( nu am acces pe pagina DVB Viewer la sectiunea download, e doar pentru membri cotizanti ), impreuna cu XMBC ( are un addon DVB-Viewer).

Asadar, caut o solutie gratuita software care sa ma ajute sa pot face streaming DLNA și sa pot schimba canalele receptionate de placa mea DVB-S 2 ( Sky Star 2 HD ), folosind telecomanda televizorului, asa cum procedez pentru filme sau melodii utilizand un server DLNA.

Doresc DLNA, din cauza ca nu pot instala clienți sofware pe televizor ( cum sunt
    de exemplu solutiile oferite de ProgDVB pentru clienti Windows ).

Daca nu reusesc, singura solutie e cablu HDMI PC->TV de vreo 10 metri si control de pe telefonul mobil (cu o aplicatie de control la distanta instalata in pc), dar as fi preferat totusi sa functioneze ca DLNA in reteaua locala, televizorul fiind ( conectat la internet ) in alta camera decat unde este pc-ul, iar telecomanda si modalitatea DLNA fiind o solutie mai eleganta pentru ceilalti membri ai familiei.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes
    Last edited by chris01; 17th March 2013 at 20:59. Reason: greseala
    1m Toroidal (Astra;Hotbird;Sirius;Thor)
    DM500 DM800 Vu+duo

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Desi pare ca se discuta despre serverul DLNA standard al Windows 7, mi-ai amintit ca Windows media Center poate fi folosit ca soft de receptie tv cu DVB-Card ( in loc de ProgDvb, DvbViewer etc ).

Multumesc pentru sugestie, voi face cateva teste.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default gogu

dai pe goagle "serviio . org " stiu ca are si ceva parte de linkuri de streaming prin setari.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Chris01, am facut testele, Windows Media Center receptioneaza canalele de satelit FTA si foarte bine, dar nu are DLNA, are doar o functie de extender care poate fi folosită pentru streaming doar cu cateva dispozitive hardware acreditate de Microsoft. O sa incerc sa ii adaug un server DVBLink ( de la DVBLogic ), poate reusesc ceva.

adelante, am incercat si Servio (multumesc pentru sugestie ) , dar face DLNA doar la fisiere media ( video, audio, foto ) de pe harddisk si din surse online streaming, prin diverse pluginuri ( Youtube, tv online etc). Nu are optiuni unde sa setezi un TV Tunner sau DVB Card ca sursă. Probabil ar fi posibil sa creez un stream de la un player DVB catre VLC, al unui singur program tv de pe DVB-S card, iar de la VLC sa il preiau cu Serviio ( care are DLNA, VLC neavand DLNA ) si sa il trimit prin DLNA in rețea. Dar e destul de complicat, solicitant pentru pc si rezultatul s-ar limita la un singur canal.

Ar mai fi de testat si Media Portal, care vad ca are ceva facilitati de streaming tunere.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am reusit cu DVBLink de la DVBLogic sa vad doar lista de canale, fara nici un alt software complementar ( cand dau ok pe un canal ramane la faza de loading, e posibil sa fi gresit ceva sau sa fie problema de router sau porturi/ firewall.). Este destul de complicat de setat ( e foarte puțin intuitivă interfața web ), dar imi afiseaza pe Tv prin DLNA lista cu toate programele de pe DVB-S2 card, inclusiv cu posibilitatea de a schimba canalele din telecomanda televizorului. Are si posibilitatea de a folosi CI. Inca nu am reusit sa vad imaginea, doar lista.

Voi face si un tutorial dacă reusesc functionarea completă. Pana atunci puteti face si voi teste dacă sunteți interesați de subiect. Din pacate e trial vreo 20 de zile, apoi trebuie cumparat.

Download DVBLink de aici. Downloadati si addonul DVB Link Tv Source.

Si ce e mai important, cum apare pe televizor.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragonlexus View Post
    Am reusit cu DVBLink de la DVBLogic sa vad doar lista de canale, fara nici un alt software complementar ( cand dau ok pe un canal ramane la faza de loading, e posibil sa fi gresit ceva sau sa fie problema de router sau porturi/ firewall.). Este destul de complicat de setat ( e foarte puțin intuitivă interfața web ), dar imi afiseaza pe Tv prin DLNA lista cu toate programele de pe DVB-S2 card, inclusiv cu posibilitatea de a schimba canalele din telecomanda televizorului. Are si posibilitatea de a folosi CI. Inca nu am reusit sa vad imaginea, doar lista.

Voi face si un tutorial dacă reusesc functionarea completă. Pana atunci puteti face si voi teste dacă sunteți interesați de subiect. Din pacate e trial vreo 20 de zile, apoi trebuie cumparat.

Download DVBLink de aici. Downloadati si addonul DVB Link Tv Source.

Si ce e mai important, cum apare pe televizor.

multumesc de mare ajutor a fost

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ai reușit ceva în plus ?

Ai continuat "cercetarea" și ai obținut imagine și sunet pe televizor prin DLNA, de la o placă DVB-S2 Card? Sau doar tot la lista de canale te-ai oprit?

Eu nu prea am mai avut timp să studiez problema și între timp a expirat trialul la DVBLink.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)