Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default 3D Tile Format, pe Astra 19,2 Est

Sisvel Tehnology a dezvoltat o nouă tehnologie 3D, pentru a facilita producția și distribuția de materiale 3D a radiodifuzorilor și producătorilor de conținut .

Formatul Tile 3D permite livrarea de conținut HD 3D cu o calitate mai mare decât soluțiile curente (Side by Side sau Sus și jos) și are capacitatea de a oferi radiodifuzorilor transmiterea unui serviciu unic, atat pentru publicul 2D, cat si pentru publicul 3D.

Programul de televiziune Tile 3D este transmis necodat pe Astra 19,2 grade Est, pe frecventa: 11612 Orizontal SR 22000 FEC 5/6 DVB-S QPSK. Providerul este SES Astra.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Deocamdata nu este transmis nici un material 3D , iar ecranul test vad ca este 1280 x 720p , fata de Astra 3D Demo care este 1920 x 1080i
    Cu ochiul liber nu se observa nici un efect 3D deocamdata si nici cu ochelari 3D activi , incercat pe o plasma 3D Panasonic cu ochelari activi

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Transmite non-stop 3D, numai ca "nu se vede" cu ochiul liber, fara mici setări.

Este un format relativ nou ( am mai discutat detalii si aici ), incompatibil cu ce dispozitive avem acum... Tocmai asta face formatul Tile 3D, pe dispozitive "normale" se vede 2D, iar pe cele compatibile se vede 3D, asta e interesant...

Eu caut o posibilitate sa il afisam live intr-un format 3D compatibil cu dispozitivele care le avem (side-by-side de exemplu ), de aceea am deschis subiectul si aici pe forum, unde e o comunitate mare si cu experienta.

Dar cred ca nu prea sunt sanse sa descoperim solutia, tot caut si nu gasesc nimic...

PS: Sa iti faci o idee cum se vede la mine cu anumite codecuri ( este exact asezarea corecta tile-urilor acestui format 3D ) :

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Oricum numai din soft nu cred ca poti rezolva aceasta situatie , mai ai nevoie si de partea hard/convertoare 3D dedicate
    Azi am incercat direct pe plasma mea 3D , fiind un documentar/emisiune si nu sesizez nimic , decat daca fac conversie 2D-3D si imi afiseaza 720p/50hz , ieri am incercat prin receptorul de satelit si culmea sesiza ca 3D , iar la activare imi aparea 2 meniuri unul langa altul pe imaginea statica de fond ( nu era emisiune/documentar in desfasurare )
    Deci oricat ai incerca doar software/codecuri , sunt slabe sperante
    In plus mi-se pare ''o stagnare'' aceasta noua tehnologie , nefiind compatibila cu device-urile 3D actuale
    Nu iti dai seama ce inseamna acest lucru , sute de milioane de device-uri 3D ''aruncate'' din cauza imcompatibilitatii soft/hard
    Cred ca deocamdata vor ramane inca ''in picioare'' actualele tehnologii 3D , mai ales ca nici in prezent nu exista doar un standard/tehnologie 3D folosita
    Probabil mai mult ca sigur ca or sa mai apara si alte tehnologii 3D noi , insa pt. prezent daca viitoarele tehnologii 3D nu vor fii compatibile intr-un fel cu cele vechi , cam greu sa se impuna
    Vezi foarte bine ca nici actualele formate 3D nu prea sunt asa raspandite , ce sa mai zic si de alte noi si noi tehnolgii 3D care vor mai aparea
    Sunt pt. progres in general , insa totusi atatea formate 3D incompatibile intre ele se vor da uitari singure , tocmai din cauza incompatibilitatilor dintre ele

Documentatie :
    - http://www.sisveltechnology.com/default.asp
    - 3dt.it

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

acuma nu transmite nimic

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

confirm ca pe cele doua programe enuntate mai sus nu se transmite nimic la aceasta ora

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor

Posts Thanks / Likes

mare istorie si cu programu asta...........acum ati descoperit programu asta

si da transmite cand si cand....nici asta nu e o noutate
    GIGABLUE 800HD SE...GIGABLUE

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default da

Cred ca pt asa ceva trebuie upgrade de FW si la tv.
    Degeaba e 3d daca are optiune doar sbs/ou .....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)