Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptor de satelit HD cu linux

Salut, dupa mult timp incerc sa imi remontez antena de satelit. As vrea sa cumpar un receptor de satelit HD bun cu Linux sa il folosesc la share si pentru care sa gasesc multe variante de soft. Ce imi puteti recomnda, sa nu fie nici foarte scump, dar bun.

Mersi anticipat pentru ajutor

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

GigaBlue HD800SE
    http://www.satmultimedia.ro/componen...340/Itemid,26/

sau clona dreambox 800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca ai un buget bun eu recomand Vu+ Solo2. Il am de 2 luni si functioneaza perfect atat cu Oscam cat si CCCam. Folosesc imagine VTI 5.0.1 cu Oscam.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    Emme Esse 115cm, h-h Stab 120,Vu+ Solo​2, Samsung UE40ES6710, tevii s660 dvb-s2,

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sunray-ul are si suport software foarte diversificat si merge in share OK

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor

Posts Thanks / Likes

GIGABLUE

1.ieftin
    2.foarte bun si stabil
    3.suport foarte bun
    4.face ce face orice receptor consacrat gen dreambox,vu.....dar la un pret mult mai mic
    5.un zapp care as putea spune ca intrece multe receptoare
    6.sanse foarte minime ca rotitele sa se invarta la schimbarea unui canal sau orice alta joaca pe telecomanda
    7.imagini bazate pe OE 3.0
    8.functioneaza orice emu atat server cat si client.....stabil
    9.calitate video foarte buna
    10.imagini recomandate de mine..sif team,openaaf si vix...eu sant ptr sif
    si multe ar mai fi de spus

nu il compar si nu pomenesc de clone ptr ca nu e o CLONA si e cu mult peste clone

lipsa informatiilor si a interesului in zona mioritica despre acest receptor includ anumite interese ptr anumite receptoare,frica de a cumpara ceva nou si implementarea in creier a cuvantului...clona

acest lucru nu e valabil prin alte zone unde intelectualu(cel putin in acest domeniu)e mult mai mare....ptr asta insa exista goagal dar vad ca si cu asta e grele

aaa....daca aveti o patima excesiva ptr functia pip atunci cautati sa cumparati un alt receptor

faptu ca unii habar nu aveti sa instalati pluginuri,emu si sa configurati o imagine nu va da dreptu sa spuneti ca acest receptor nu are suport sau nu functioneaza bine

sa nu uitati sa mi da ti ban ptr aceste argumente si ptr sustinerea si parerea mea vizavi de acest receptor...pe alt forum cica sant banat forever ca am facut spam ca am sustinut acest receptor..poate cu un pic de exces...insa merita

nu sant firma,nu sant dealer...asta e punctu meu de vedere,asa cum nu blamez clonele sau alte receptoare ce nu isi justifica pretul foarte mare pe care il au

il cumperi e bine,nu il cumperi iara e bine...ptr mine e egal

insa am incercat sa mai scot din cap la unii..alien,sunray,clone dm cand sant si alte alternative....insa acest lucru e greu

bafta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default HD linux receiver...

Quote Originally Posted by quartz75 View Post
    Salut, dupa mult timp incerc sa imi remontez antena de satelit. As vrea sa cumpar un receptor de satelit HD bun cu Linux sa il folosesc la share si pentru care sa gasesc multe variante de soft. Ce imi puteti recomnda, sa nu fie nici foarte scump, dar bun.

Mersi anticipat pentru ajutor
    http://www.okazii.ro/receivere-anten...b-c-a124571914

merge pe satelit, cablu si terestrial....

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Gigablue , cu toate ca il detin ( versiunea 800 HD SE cu ambele tunere ) nu il recomand , tocmai din lipsa suportului software din RO
    Astfel ca pt. a-ti rezolva anumite prb. intampinate , trebuie sa te inscrii pe forumuri straine si implicit sa cunosti mai mult de limba romana
    Deci , degeaba este peste...... asa cum se scrie , daca suportul software este la pamant
    In plus , nu cred ca Gigablue cu procesorul sau la 333Mhz se compara cu clonele ( sunray, dm 800 hd se ) care au procesoare la 400Mhz si SUPORT SOFTWARE PE MASURA
    Singurul atuu la Gigablue fiind doar garantia de 2 ani , fata de 1 an sau nimic in cazul clonelor

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Cea mai buna solutie la acest moment: http://www.rdi-board.com/threads/143...-SOLO2-260euro
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

BISS friend Teacher

Posts Thanks / Likes

si asta merita
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=930
    Pe alte forumuri se vorbeste mult (si de bine) despre noul Optibox Evo cu procesor BroadCom, System Core MIPS BRCM 7358A 500 MHz
    Stie cccam. La 625 RON e OK.
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Gigablue , cu toate ca il detin ( versiunea 800 HD SE cu ambele tunere ) nu il recomand , tocmai din lipsa suportului software din RO
    Astfel ca pt. a-ti rezolva anumite prb. intampinate , trebuie sa te inscrii pe forumuri straine si implicit sa cunosti mai mult de limba romana
    Deci , degeaba este peste...... asa cum se scrie , daca suportul software este la pamant
    In plus , nu cred ca Gigablue cu procesorul sau la 333Mhz se compara cu clonele ( sunray, dm 800 hd se ) care au procesoare la 400Mhz si SUPORT SOFTWARE PE MASURA
    Singurul atuu la Gigablue fiind doar garantia de 2 ani , fata de 1 an sau nimic in cazul clonelor
    un singur amanunt...ptr ca atunci cand vad asemenea reply mi e greu sa ma abtin de a nu raspunde

sti macar care e constructia tehnica GIGABLUE?

e un receptor cu hardware similar cu cel al DREMABOX ului dar independent cum e VU +,adica se pot instala firmware doar cele de gigablue insa la restu e compatibil cu de toate asa cum e DM si VU ......cred ca am spus suficient desi nu cred...ca suport are mai mult decat iti inchipui tu

nu are pip..asta da

in mare cred ca alien si sunray si a atins scopu in zona mioritica

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Frumoasa expunere a parerii unui neangajat a magazinelor de profil. De acord cu tine.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@lupull :

'' Gigablue , cu toate ca il detin ( versiunea 800 HD SE cu ambele tunere ) nu il recomand , tocmai din lipsa suportului software din RO ''

ce intelegi tu prin suport software din RO ?

team uri Romanesti care sa produca softuri pentru asemenea receptoare ?

sau ....

detaliaza , te rog ....

Posts Thanks / Likes

iti raspund eu ce inseamna suport ptr unii ca imi place sa ma bag in seama si sa stric linia GIGABLUE(pocnitoare)

1.configurarea receptorului de catre cineva priceput si predarea lui la cheie
    2.tspanel
    3.2-3 imagini ptr clone

asta e tot suportu pe care il are alien,sunray,clone dm

restu e compatibil totu si la pocnitoarea de gigablue....alte chestii sant chiar peste unele receptoare dar daca isi dau cu parerea pers ce nu detin aceste receptoare e normal sa iasa o pocnitoare,iar unii care il detin.....ma abtin

cat despre faptu ca e clona,incercati sa o lasati mai moale(vreti voi ceva sa dovediti)ca da ti in penibil
    probabil ca pana la urma va trebui sa conving pe cineva din staffu ce creeaza imagini ptr giga....sa va lumineze calea

numa bine

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)