Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Adio televiziune analogica HU

Conform stirilor TV2 din Ungaria emisia programelor terestre analogice din aceasta tara se va sista in doua transe astfel ca pina la 31 octombrie se va renunta in totalitate la aceste servicii , in prima faza pina la 31 iulie se va opri emisia in zona centrala a tarii . Conform sursei 7 programe digitale vor fi FTA dar lista acestora nu a fost amintita , aceasta migrare va afecta in jur de 500.000 locuitori ai tarii si care vor trebui sa solicite serviciile unuia dintre operatorii de cablu , satelit sau terestru

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default si in Bulgaria din Septembrie inceteaza emisia analogica

Quote Originally Posted by raks67 View Post
    Conform stirilor TV2 din Ungaria emisia programelor terestre analogice din aceasta tara se va sista in doua transe astfel ca pina la 31 octombrie se va renunta in totalitate la aceste servicii , in prima faza pina la 31 iulie se va opri emisia in zona centrala a tarii . Conform sursei 7 programe digitale vor fi FTA dar lista acestora nu a fost amintita , aceasta migrare va afecta in jur de 500.000 locuitori ai tarii si care vor trebui sa solicite serviciile unuia dintre operatorii de cablu , satelit sau terestru

am vazut pe btv un clip cum ca incepand cu luna Septembrie transmisia analogica se opreste si raman pe digital.

la noi in tara mai trebuie sa avem rabdare pana in 2015 daca daca o fi si atunci, cred ca suntem pe ultimul loc la digitalizare din fostele tari comuniste.
    Costy J.R.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costy61 View Post
    am vazut pe btv un clip cum ca incepand cu luna Septembrie transmisia analogica se opreste
    informatia e eronata in ceea ce priveste data , pe TV2 se difuzeaza periodic spotul in care se atentioneaza despre migrare , data finala 31 octombrie

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Voi doi vorbiti de doua lucruri diferite, si logic ca aveti amandoi dreptate. Raks67 vorbeste de analogul din Ungaria, care, vasazica, la 31 Octombrie gata, costy61 zice de analogul bulgaresc care se duce si el in septembrie.
    Dx'erul de TV din sud nu poate sa nu regrete. Odata cu plecarea completa in digital a Greciei, anul trecut, Ungaria ramasese printre noi, sudistii, ultima reduta de demonstrare a faptului ca sunt posibile receptiile analogice peste munte despre care o gramada de lume zice ca nu-s posibile.
    Dupa ce, pe sporadic de distanta relativ scurta (rar, totusi) ni s-a "taiat" sansa de receptie ungureasca odata cu migrarea lui M1 de la Budapest de pe canalul 1 in UHF, singura speranta ne ramasese la statiile din UHF din estul si sud-estul Ungariei, despre care puteam sa speram, la un tropo zdravan, sa le vedem si-n Bucuresti. Eu, in 2011, am vazut TVR2 de la Timisoara, deci mai era un pas si gata. Se stiu de pe vremurile inceputului anilor '90 receptiile unui M1 pe canal 24 in Teleorman, facand zob, din spate, BTV-ul de la Botev. Si mai sunt exemple de tot soiul de semne de acest gen pe care deschiderea propagarii spre Ungaria le da.

Intr-un cuvant... asta e, se duce si Ungaria in digital, se duc si ultimele sanse de receptii unguresti in sudul Romaniei. Pe digital nu-s sanse.

Ma gandesc ca cei din vestul tarii sunt totusi avantajati, sigur intre alea 7 canale FTA transmise FTA terestru vor fi M1, M2, Duna, TV2, ATV, RTL Plus, in general vor fi cele care erau pe analog. In rest... satelitul ramane de baza. Ungaria merge bine de pe lighean. Testat.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

da asa e , costy61 dand cu quote la ce am scris eu am crezut ca se refera la analogic HU , din ce a scris greu se poate descifra ca e vorba de BG : btv mi-a sarit in ochi ca b1tv

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)