Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Radiouri Pirat

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Radiouri Pirat

Last edited by 007/Ro; 26th July 2014 at 19:17.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ce nivel S avea?
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3fuu3 View Post
    ce nivel S avea?
    85% cum se si vede > cca 55-60 (dBuV)

100% e etalonat @ 70 dBuV
    ( peste intra limitarea pe intrare si FI )

Last edited by 007/Ro; 13th March 2013 at 16:25.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe 87.50 MHz se emit manele ziua in amiaza mare nu numai seara.

E si acum in coasta lui Radio Shumen ( Venets ) din 87.60 MHz.

Ar trebui data licenta la un post de nisa si pe Bucuresti ceva cum au si bulgarii pe Radio Veronika si rase toate manelele pirat.
    In Sibiu, unde petrec destule zile pe an ma amuz de multe ori cand dau pe 91.10 Mhz si mai sunt cu cineva in masina care nu e din zona.

Sibiu,capitala romilor Peste 250 de lideri ai romilor din 35 de state se reunesc la sfrşitul săptămnii la Sibiu unde se desfăşoară Congresul Organizaţiei Internaţionale a Romilor. Pentru cazarea invitaţilor s-au rezervat peste 100 de camere la hotel, iar pe lista oamenilor politici invitaţi se află Elena Băsescu şi Vadim Tudor.Congresul Organizaţiei Internaţionale a Romilor se va desfăsoura de smbătă pnă luni la Sibiu, iar oaspeţii au nceput să ajungă deja de vineri seara.Vin lideri din din 35 de state europene, dar şi din America, Australia şi India.Delegaţia din India este printre primele care au ajuns la Sibiu. pentru oaspeti au fost rezervate 100 de camele la hotel.La evenimentul de la Sibiu, destinat dezbaterii problemelor emigrarii romilor, au confirmat prezenta Elena Băsescu şi Corneliu Vadim Tudor. Luni, va fi sarbatorita şi Ziua Internaţională a Romilor.
    De gustibus non est disputandum ...dar se educa!

Marea Gradina e plina!

Last edited by 007/Ro; 9th April 2013 at 11:26.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Deci, Radio Yerevan raspunde ascultatorilor.
    Carevasazica, oarecum de acord, ne uitam si la distante mici, desi, sincer, mie mi s-a luat de genul asta de a face DX, nu-mi vine sa scriu in fiecare noapte de BBT de la Търговище sau de Nova de la Кубрат, chiar daca, poate si acum, la 3 ani de la primele receptii, se mai gaseste cate cineva, si stiu eu la cine ma gandesc (un anumit radioscamator, de printr-un sat langa Targoviste, nu dau nume) sa nu creada ca asa ceva e posibil, chiar daca in acesti ani a vazut filme de la noi toti cu acest post. Daca-i vorba sa ma uit la dimensiunile gradinii nu pot sa nu-mi amintesc si de cei care se cred DX-eri doar asa, ca sa se afle in treaba radioscamatoricieniei si sa nege ceea ce altii pot/stiu/arata/demonstreaza. Cum ziceam, nu dau nume doar fiindca nu-i referire la cineva de aici, ci niste conflicte de-ale mele mai vechi cu un anumit aburitor pe care n-o sa-l iert poate niciodata.
    Revenind la vremurile noastre, nene 007, amandoi stim ca BNT2 de cand s-a urcat in 64 e sub norma ca putere. Deci daca-l iei purecos nu-i ceva anormal. O sa ma uit si eu, intr-o zi, pe lumina (in speranta ca sa ma si trezesc totusi la o ora decenta) dar astept un momentr mai fara vant sa pun telecanakul pe aerul conditionat sa vad ce si cum se mai intampla. Recunosc, ca orice jucarie noua, poate am stat mai mult cu nasul in satelite decat in ce vine la rasul orizontului. Dar daca n-am pus eu nici un film cu BNT2 de cand s-a dus sus inseamna ca nu-s eu multumit de cum vine. Orgoliile mele de a prinde macar "localele" astea bine, sa nu zic perfect... Apropo, definitia matale mi se pare foarte OK, dar pe de alta parte, din punctrul meu de vedere orice semnal care e prezent non-stop (always on, cum zic eu) pe strachinile mele il trec la "local". Astfel, intre locale bag si Costila, Ruse, Tutrakan, Shumen, Istrita, chiar Cozia, dar nu Razgrad, Targoviste sau Slobozia. Ah, ca ele variaza, vin odata mai tare odata mai slab, asta asa e, si e normal din punct de vedere fizic.
    Si cu ~500 er "cu cantec", ca dupa ce a fost asta toamna nu stiu daca-mi mai doresc un Istanbul prea curand. Am cam stors, ca pe lamai, Istanbul, Bursa, Kocaeli, ce mai e de stors? Sunt mofturos? Poate ca da. Poate ca anul asta am ifose, vreau si eu Ukraina si Moldova. Adica eu de ce nu? Eu ce, sunt cu ciunga in par? Sau poate ca voi sta la panda sa sap in adancimea Turciei. Dar pan' la urma de ce dezvalui eu prea mult din planul cincinal? Eh, asa, un pic din chestii se pot spune.

Zici ca-s avocatul lui Zvartoshu. Of, bine ca n-am ajuns sa mi se zica ca-s clona lui. Unii poate s-ar gandi daca nu cunva... Nu stiu de ce, parca era vorba ca nu mai revenim la subiectul asta si vad ca prea-luminatul Suleyman cu prea-inaltele-i antene face ce face si redeschide subiectul... Asta e, se-ntampla. Deci neica, situatia, dragii mei si dragele mele, pot sa spun ca bineinteles ca vreau sa zic ca sta cam la modul urmator. Ziceti ca zvartosh face radio pirat. Hai sa va demolez, cu buldozerul, si mitul asta. Radio Stil FM, care era el, si a carui aniversare, din caate imi amintesc eu de la zvartosh era undeva prin sfarsit de martie, e de un an istorie. Nu mi-a dat el filmele, le-am gasit uitandu-ma in canalu' de iutub care-i public si ORICINE voia sa afle gasea informatie. Ia sa vedem ce s-a intamplat cu antena lui zvartosh de emisie? Hai sa vedem, tot de atunci, ce s-a ales de emitatorul lui?
    Aha, deci acum vedem adevarul? Daca l-ati banat voi e logic ca el neputand sa intre m-am uitat eu in canal sa aduc filmele, da? Buuuuun. Asta-i lamurita, ca sa nu mai ziceti ca are radio pirat in casa. A avut, a emis, a terminat, da? Nu de alta dar, juridic vorbind e calomnie, e prejudiciu de imagine, etc. Dar cum ziceam, nu-s avocatul lui, e baiat mare si stie sa se descurce si singur. Daca vreti luati legatura cu el si intrebati-l. Si repet, cu el, nu cu clonele, caci clonele s-ar putea sa nu stie toate amanuntele.

Asa, apropo de pirati, aici recunosc ca l-am intrebat si pe el despre ce pirati cu manele vorbiti. Ca eu nesuportand aceasta aberatie antimuzicala nu ascult asemenea radiouri. Deci hai sa vedem despre ce avem vorbire:
    Deci, 87.7 este FAN de Bucuresti, care are cel putin 150W (fata de 40W cat avea Zvartosh). Ca dovada ca animalul asta manelist cu fanu lui are putere mare (poate chiar spre 200W), este ca se aude si la Ruse asa cum putem vedea acilea..
    Uite, aici avem impertinentul de pe 87.5, cu BUG Mafia necenzurat, manele, house si ce mama naibii mai emite individul, si mai incolo il vezi pe Expert pe 89.8. Deci pirati care lucreaza cu "tupeu de borfas" (asta parca tot din mafia era) in buricul zilei. Hai sa va vad, care trimite ancomul peste ei? Sau... cum naiba prindem momentele cand ala de pe 87.5 isi testeaza "troaca" sa se duca baietii peste el?

Pan' la urma urmei, se ia lumea de zvartosh, si el normal ca daca-i banat nu poate sa dea replica.
    Am scris destul, hai ca fug la treaba, ca pandesc regionalele iraniene...
    Last edited by Energymedia; 9th April 2013 at 07:40.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaij View Post
    Va rog sa va ganditi cum e sa vedeti un post pirat in luna Ianuarie exact langa frecventa Buzz FM cu manele! Va rog sa realizati cata imaginatie putea sa aiba acel frenetic ce credea in mintea sa ca "ciugule" din audienta legalului. Acelasi caz, care sa confirmat a fost al Super fm 97,1 fm care emitea exact cand statia de pe Odobesti iesea din banda, crezand si acesta ca "ii rupe" audienta cei ce erau invatati cu legalul. In Bucuresti din cate am observat acesti abjecti se repeta prin program dar si prin exprimare. Va dati seama ce scoala au. Daca ati spus de manele pe frecventa legala, in capitala a fost o tentativa de radio "Mitocan" care nu a avut decat 0.1% audienta! Incredibil cat de multi il asculta!
    Referitor la persoana care dumneavoastra afirmati ca este un retardat . jegos etc si care are sau detine o statie pirat, v-as ruga sa imi distribuiti scaparile (orele exacte) cu semnalele care le retransmitea si cu care sa induca in eroare publicul larg! Un privat cu locatia acestuia daca se poate.
    Tot " in private " imi spui si mie mai multe despre tine, cu ce te ocupi?

Noii veniti pe forum se si prezinta, asta daca nu au ceva de ascuns.
    Pe aceste sectiuni de receptii pasionatii isi prezinta atat locatia cat si echipamentul inclusiv cu poze.

In alta ordine de idei am mutat toate aceste posturi cu acest subiect la sectiunea dedicata RADIO unde este deja deschis un thread dedicat radiourilor pirat.
    La cafenea ....e ca la cafenea, susoteli, mici discutii....cotidiene.

O zi buna!
    Last edited by 007/Ro; 9th April 2013 at 12:23.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e nevoie de nume in clar pe RDI, am zis, in private.
    La meserie e insa ceva ciudat.
    Pe un alt forum mai mic cu profil asemanator, un oarecare Mihaij, ca sa vezi, zicea ca lucreaza la Meteo Romania.
    Ce coincidente, dom'le!

Sunt eu un pic...paranoic sau ....

Evident ca e vorba de Obama...

Last edited by 007/Ro; 9th April 2013 at 17:34.

Banned Friend
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

oameni pasionati de asa ceva, de construit emitatoare, atunci cand fac teste, mai degraba baga o manea sa isi asculte postul decat orice alta melodie care l-ar induce in eroare. plus ca cu cat e mai mare puterea cu atat ei sunt mai buni si au clienti mai mult. acum nu te gandi ca acei clienti vor sa emita in fm ci cauta si alte tipuri de emitatoare.
    am intalnit tiristi care au emitatoare care emit si cu peste 100 W.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am inteles, te pot confunda organilii si cu piratu' Obama.
    Daca stai pe langa Parcul Carol te pot confunda chiar cu insusi Carol.

Yeap!
    Last edited by 007/Ro; 10th April 2013 at 00:19.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Last edited by 007/Ro; 30th April 2013 at 22:16.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

armonica 2 unde e ? la 214 mhz ?
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Last edited by 007/Ro; 25th October 2013 at 17:52.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Radio Gangsta

numai ca e pe 104.5 MHz....si mono!

Last edited by 007/Ro; 23rd November 2013 at 12:49.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Halal...nici macar un pacalici de 19 khz...
    In anii 90 cand dadeam si noi in eter chiar de langa IGR aveam minim un pacalici.
    Codoare stereo stia numai Bogdan din Berceni sa faca la nivel de amator, dar costau mult pentru bugetul nostru mic.
    S-au dus vremurile romantice frumoase, acum toti sunt pe net, figuri, nimeni nu mai stie sa faca un montaj, sa proiecteze un cablaj, sa caute piese...eheee

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)