Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

Default probleme cu semnalul

am o problemä care nu stiu ce sä-i mai fac

kanalele de la Digi merg cu un SNR de 40-45%, iar cele de la Focus cu 75% , asta pe 2 recuri cu enigma 2, un DM800 si un Gigablue800solo.
    aceleasi kanale, pe un DM500s si pe un Openbox X5, merg cu un SNR de 75% si Digi si Focus.
    antena am avut-o cu motor, unde SNR la kanalele in discutie era de peste 70% pe recurile cu enigma 2.
    acum am pus antena fixä cu 4 sateliti si am reglat-o cu un Satlink WS-6906, pe toti ceilalti sateliti am semnal intre 75-90%, binenteles si pe Thor, cu exceptia DIGI.
    unde ar putea sä fie problema ?

chiar nu as vrea sä schimb un rec HD cu un DM500s numai ca sä am semnal de 75%, dar e enervant.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

depinde ce antena ai , lnc sau cablu coaxial , semnalul de care zici e mic chiar si pentru o antena de 80 , sa nu ai probleme cu cablul coaxial , antena mica ( si deformata din anumite cauze ) sau lnc neinclinat la unghiul corespunzator fata de verticala

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

in primul rand ( e stiut ) semnalul la Focus e mult peste cel de la Jiji. In al doilea rand, ai patru receptoare diferite, deci o sa ai si patru afisari a SNR-lui diferite. Caci toate acestea afisari prea multe au la mijloc la ele si nu in ultimul rand RELATIVITATEA. Adica totul este relativ si nu cred ca daca la un DM arata 65% iar la o conserva 70% , poti deduce ca conserva este mai sensibila la semnal. NICI PE DE APROAPE NU E CORECT.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pierzi semnalul pe nor dens sau cand ninge ? Daca nu, ce rost are sa pui la suflet faptul ca-ti arata SNR diferit ? Satlink WS-6906 stie mai bine .

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raks67 View Post
    depinde ce antena ai , lnc sau cablu coaxial , semnalul de care zici e mic chiar si pentru o antena de 80 , sa nu ai probleme cu cablul coaxial , antena mica ( si deformata din anumite cauze ) sau lnc neinclinat la unghiul corespunzator fata de verticala
    @raks
    antena e de 90 iar cablul e acelasi care l-am avut si la motor unde era pe Digi semnal de peste 70%

Quote Originally Posted by prodi View Post
    in primul rand ( e stiut ) semnalul la Focus e mult peste cel de la Jiji. In al doilea rand, ai patru receptoare diferite, deci o sa ai si patru afisari a SNR-lui diferite. Caci toate acestea afisari prea multe au la mijloc la ele si nu in ultimul rand RELATIVITATEA. Adica totul este relativ si nu cred ca daca la un DM arata 65% iar la o conserva 70% , poti deduce ca conserva este mai sensibila la semnal. NICI PE DE APROAPE NU E CORECT.
    @prodi
    mi clar cä am 4 afisäri diferite, dar comparind dm800 si dm500 semnalul e de 42 respectiv 75%, nu iau in calcul conserva de openbox
    ce nu mi clar e cä la amindouä recurile cu enigma2 (dm800 si gigablue800) e semnalul de 40-45% , iar dacä pun dm500 in locul lor (intr-o camerä si in cealaltä) am semnal de 75%.
    oare sä fie de la setting
    am pe amindouä acelasi setting,dar si pe dm500.

Quote Originally Posted by VALIS View Post
    Pierzi semnalul pe nor dens sau cand ninge ? Daca nu, ce rost are sa pui la suflet faptul ca-ti arata SNR diferit ? Satlink WS-6906 stie mai bine .
    @VALIS
    semnalul nu-l pierd, asa rämine, deci programele merg färä probleme.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by badboy View Post
    @raks
    antena e de 90 iar cablul e acelasi care l-am avut si la motor unde era pe Digi semnal de peste 70%

@prodi
    mi clar cä am 4 afisäri diferite, dar comparind dm800 si dm500 semnalul e de 42 respectiv 75%, nu iau in calcul conserva de openbox
    ce nu mi clar e cä la amindouä recurile cu enigma2 (dm800 si gigablue800) e semnalul de 40-45% , iar dacä pun dm500 in locul lor (intr-o camerä si in cealaltä) am semnal de 75%.
    oare sä fie de la setting
    am pe amindouä acelasi setting,dar si pe dm500.

@VALIS
    semnalul nu-l pierd, asa rämine, deci programele merg färä probleme.
    Fiecare receptor eu zic ca are softul lui de afisare al semnalului. La mine am diferente pe sunray si placa dvb, si chiar intre progdvb si dvbdream.
    Nu cred ca este cazul sa iti faci probleme, daca iti functioneaza bine indiferent de vreme chiar daca ai pe afisaj un semnal mai slab.
    Realitatea semnalului tau nu o poti afla, daca asta te intereseaza decat cu o scula profesionala care sa iti faca analiza completa a semnalului.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by badboy View Post
    acum am pus antena fixä cu 4 sateliti si am reglat-o cu un Satlink WS-6906, pe toti ceilalti sateliti am semnal intre 75-90%, binenteles si pe Thor, cu exceptia DIGI.
    Daca dm800 e original si ai doar 40-45% atunci chiar e slab semnalul. Dm-urile originale afiseaza la fel semnalul, asa am vazut la 500hd, 800&800se, 8000 ...

Antena are acum mai multe lnburi in sistem multifeed ? Ce comutator diseq folosesti ? Lnbu pentru thor e in focar principal ?

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by EXCALIBUR View Post
    Daca dm800 e original si ai doar 40-45% atunci chiar e slab semnalul. Dm-urile originale afiseaza la fel semnalul, asa am vazut la 500hd, 800&800se, 8000 ...

Antena are acum mai multe lnburi in sistem multifeed ? Ce comutator diseq folosesti ? Lnbu pentru thor e in focar principal ?
    corect ceea ce zici.
    da, antena e acum multifeed cu 4 TwinLNB si 2 diseq 4x1, 19,2-13-4,8-0,8

nu mi-a dat liniste treaba asta si am rezolvat-o in felul urmätor.
    antena era cu focaru principal pe 13°E unde pe Astra era semnal de 91% iar pe Thor (digi) 42-45%.
    am mutat antena cu focaru principal pe 7°E, unde a trebuit sä fac un compromis intre Astra si Thor.
    acum am semnal pe (ProTv-digi, cä de el era vorba cu semnal de 42%) 60-68%, iar pe Astra 65-75%
    deocamdatä sint multumit dar cel mai important, nevasta e multumitä cä merg telenovelele bine, cä dupä mine......

mersi la toti de sfaturi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)