Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Cum mi-as alege eu un receptor.

Scriu acest thread pt ca prea multe avizuri se dau cand cineva intreaba ce sa-si cumpere si cel care a pus o singura intrebare si are o singura necunoscuta, la sfarsitul postarii sale se trezeste cu vo 10 necunoscute de ramane ca magaru'n ceatza sau arunca banii pe fereastra pt ca sa luat dupa unu sau altu.
    Pai, primul lucru la care ar trebui sa ma gandesc ar fii ca in stransa legatura cu suma pe care vreau sa o investesc in asa ceva sa vad ce oferte pe piata pot gasii, receptoare care ar corespunde la nevoile mele personale. Si aici se stie ca nevoile pot fii diferite de la caz la caz, unul vrea mic, altul mare, unu alb si altu negru, unu Hd si altu SD, unu pt sharing altu pt FTA, unu cu un tuner altu cu 3 s.a.m.d.
    Tot la etapa asta trebuie sa ma gandesc daca am suficiente cunostiinte tehnice in domeniul satelitar sau eventual vreau sa consacru suficiente ore pe Net pt a invata despre aceasta ca sa ma bag la un decodor cu sistem Linux sau unul f complicat pt ca daca nu atunci ma trezesc cu o scula sofisticata pe care am dat o multime de bani dar pe care nu stiu so folosesc si apoi pierd zeci de ore pe Net si stau la mana tuturor pt a invata cate ceva despre asta in loc sa ma uit la televizor si sa profit de investitia facuta. (aici parerile pot fi impartite, aproape nici unul care are astfel de scule n-ar fi stiut nimic daca nu se impiedica de pinguin).
    Dupa ce am reperat scula care-mi convine, primul reflex trebuie sa fie sa caut sa vedem ce firmware exista pt acest tip de receptor, deoarece dupa cum bine stiti softul joaca unul din rolurile cele mai importante pt buna functionare a decodorului si in acelasi timp pt satisfacerea nevoilor fiecaruia, adica mai pe scurt ce poti face cu decodorul si ce poate lumina acesta.
    Dupa ce am trecut si de etapa asta si ne-am convins ca are pe undeva un firmware valabil si totodata are in spate un suport tehnic software bun, o echipa serioasa care aduce modificari la firmware destul de regulat, putem trece la etapa viitoare.
    Aceasta ar fi sa culegem informatii despre acest receptor de la altii utilizatori si mai cu seama de unde-l gasim mai ieftin si cateva date despre seriozitatea vanzatorilor (mod de livrare, garantie etc). Deabia dupa aceste etape as putea spune ca m-am hotarat sa cumpar un anume receptor si sa-l comand sau sa merg la magazin sa-l achizitionez.
    Pentru aceste aspecte ar trebui sa fim foarte circumspecti cand sfatuim pe cineva sa cumpere un anume tip de receptor, pt a nu risca sa sughitzam dupa ce omul il cumpara.
    Daca mai sunt si alte idei care mie mi-au scapat va rog sa le scrieti aici.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Un thread fara rost, mokangii vor alege doar un receiver ce "poate" doar client si vor cersi linii de "proba", ceilalti care au un card vor alege un receiver care stie si server si aici chiar asa mare nu e oferta, stabile si bune tot dreambox si vu+ cu clonele aferente raman...
    Nu sunt etape, e vorba doar de bugetul fiecaruia!
    Cine n-are nici buget nici cunostinte sa-si ia iun receiver de la abonament, dolce sau digi, dar de fapt daca n-are buget nu are cum sa-l ia...
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Un thread fara rost, mokangii vor alege doar un receiver ce "poate" doar client si vor cersi linii de "proba", ceilalti care au un card vor alege un receiver care stie si server si aici chiar asa mare nu e oferta, stabile si bune tot dreambox si vu+ cu clonele aferente raman...
    Nu sunt etape, e vorba doar de bugetul fiecaruia!
    Cine n-are nici buget nici cunostinte sa-si ia iun receiver de la abonament, dolce sau digi, dar de fapt daca n-are buget nu are cum sa-l ia...
    un thread fara rost pt unii poate fii de folos pt altii... si nu te retine nimeni sa scrii un thread cu rost decat sa dai un raspuns fara rost.
    si atunci cum trebuie indrumat cineva care pune intrebarea ce decodor sa-si cumpere?: "esti mocangiu (cuvant gresit) sau gros la punga, ca sa-ti spun ce sa-ti cumperi?"
    si daca-i bogat asa ca Gigi Becali ce decodor i-ai recomanda?...
    p.s. n-am inteles de ce aceia mai pricopsiti trebuie sa-si ia un receptor care "sa stie si server", ca sa vanda linii? sau sa faca opere de binefacere la "mokangii"? sau sa le bage-n sharing ? pai atunci inseamna ca se transforma la randul lui in "mokangii".
    imi pare rau dar nu impartasesc punctul tau de vedere in care imparti categoria decodoarelor in cele pt profitori si avuti, chiar crezi ca daca-ti iei un dream si un Vu faci parte din elita satelitara? hai sa fim mai modesti ca ne sta mai bine.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Pretene, tu de ce scrii, esti cumva singur? Eu daca am un card de jiji full si-l dau la altul la schimb care are ceva ce ma intereseaza sunt mocangiu? Nu pretene, tu esti, tu care incerci s-o sucesti cu ce receiver ar fi mai bun sa aiba suport si firmware inteligent sa-ti deschida fara carte, fara a da la schimb, deci moka, deci mokangiu. Echipe care sustin dreambox si vu cu clonele lor sunt de 10 de ori mai multe decat toate celelalte la un loc, deci ce am scris gresit? Si astea nu-s numa pt cei grosi la punga cum zici tu, exista si clonele, am si mentionat. Si nu cei mai pricopsiti trebuie sa-si ia receiver care stie si server ci toti care inteleg in ce consta sh*****ul si-l alimenteaza cu ceea ce este nevoie. Iar daca cineva nu se descurca cu un receiver cu enigma sau enigma2 unde din telecomanda ai facut totul nu stiu atunci cu ce receiver cu firmware minune s-ar descurca.
    Iar cineva care are un dreambox sau vu nu cred ca se considera cum zici tu, elita satelitara, sunt doar oameni care stiu pretui un lucru bine facut care iti ofera cam ce-ti trebuie, stabil si fara probleme cu o gramada de aplicatii in plus fata de orice alt receiver; cat despre modestie stai relax, eu nu am dm800 se sau dm7020 hd sau vu uno sau ultimo, doar un batran de 800 si 500, deci nu-s din grupa celor pricopsiti cum zici tu; si apropos, cred ca am scris si thread-uri cu rost, cauta ca gasesti...
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ca sa nu-ti dau un raspuns pe care l-ai fi meritat din plin (si aici stii f bine care ar fi fost) am sa-ti citez ceva si am sa te las sa reflectezi asupra celor scrise acum o luna, dar atunci se pare ca erai mai lucid iar acum cateva zile pe semne ca te-ai sculat cu fata la cearceaf:
    Code:
    "Se pare ca pe forumul asta nu mai are nimeni chef de ceva constructiv, subiectele sunt cearta si injuraturile, conspiratiile si contrazicerile; si aici era odata punctul forte receptia programelor tv, fie prin satelit, fie prin internet, se vorbea de receivere si lnb-uri, de antene..."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)