Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Parabola Al 3m - posibila receptia pe astra 2D ?

Salut !

De curand am luat de la cineva o parabola de al de 3m pe care inca nu am ajuns sa o pun la treaba. Sunt curios daca ar fi posibila receptia Astra 2D. Locuiesc in Titu la 50 de km de Bucuresti . O sa folosesc si un lnb invacom cu flansa aferenta ADF 120. Antena este OK a fost folosita de o firma de cablu de aici din oras si rezultatele au fost OK cel putin pentru ei.
    As vrea sa o pozitionez pe 28,2 tnta fiind desigur 2D-ul ! As avea oare ceva sanse de reusita dat fiin pozitia mea geografica care nu este tocami ok pt receptia 2D ?

Stima si a-mi cer scuze daca am deschis un nou subiect pe tema asta intr-un loc nepotrivit

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Hello,
    Ai făcut o treabă bună (dacă mai au vreo una, te rog anunță-mă). Sunt șanse clare, numai că acum nu mai e 2D, ci 1N și 2F - mai multe detalii aici, este topic special:
    http://www.rdi-board.com/threads/328...a-28°-E/page62
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Salve

Din pacate nu au avut asa multe. Asta de 3 metri era singura de dimensiuni mai mari. Am mai luat eu una de 1,85 tot parabola si tot Al si ma pot declara multumit de ea , astazi am pus si un invacom + AFD 120 si rezultatele sunt peste asteptari: semnal stabil pe sky uk RTE2 HD semnal undeva pe la 40 % pe un dm800se, 2 ore seara de la ora 20.00 intra si SKY SPORT 1 HD pe 19,2 de asemenea un transponder destul de slab, acum la aceasta ora am cam 38-40 % pe SKY KRIMI tot de la SKY DE si restul canalelor din frecventa - imagine stabila de la ora 20.00 pina in prezent si astept sa vad ce mai urmeaza..... Daca esti interesat de antena de 3 metri putem discuta, nu tin neeaparat sa o pastrez . Oricum trebuie sa-ti spun ca este o antena fabricata in germania , achizitionata acum 10 ani poate si mai bine de firma de cablu de aici din Titu ( Dambovita ) si nu este o " tarapana " cu siguranta. Am demontata-o in 2 bucati ca sa nu am ulterior probleme la montare si ca sa o pot da jos de pe bloc ( era la etajul 4 ). Ca idee pot sa-ti spun si am vazut chiar eu ce poate , sunt foarte bun prieten cu baietii de la fosta firma de cablu si a fost pozitionata pe 19,2 unde se receptiona absolut tot ce se putea la orice ora din zi. Asta e ID meu: [email protected] .
    Stima

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Super vb. mâine pe mess.
    merci mult!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)