Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10

Thread: audio 11.1

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default audio 11.1

DTS.Demo.Disc.17.2013.2D.3D.BluRay.1080p.AVC.DTS-HDMA7.1-JOMA

recunosc ca am fost surprins sa vad unde s-a ajuns cu tehnologia, discul demo il gasiti pe filelist.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Aceasta configuratie de 11.1 , cred ca este valabila pt. sali mari de concerte/cinematografe s.a
    Intr-o cutie de chibrituri cum exista la noi cred ca o astfel de configuratie nu stiu daca se va sesiza/simti si un amarat de stereo
    Avand in vedere ca sunt 12 boxe nu stiu ce efecte vor fii sesizate daca distanta dintre ele va fii de 1m
    Eventual pt. cei cu sufrageri mai generoase de 10/10m , ar putea totusi sa incerce ( daca au si cu ce ) , o astfel de configuratie

ionut742000
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Aceasta configuratie de 11.1 , cred ca este valabila pt. sali mari de concerte/cinematografe s.a
    Intr-o cutie de chibrituri cum exista la noi cred ca o astfel de configuratie nu stiu daca se va sesiza/simti si un amarat de stereo
    Avand in vedere ca sunt 12 boxe nu stiu ce efecte vor fii sesizate daca distanta dintre ele va fii de 1m
    Eventual pt. cei cu sufrageri mai generoase de 10/10m , ar putea totusi sa incerce ( daca au si cu ce ) , o astfel de configuratie
    Ai mare dreptate, insa o sa te amuzi daca iti spun ca stiu oameni ce stau la bloc si au asa ceva. Eu m-am crucit. Cand i-am intrebat pentru ce asa ceva... mi-au spus fara alte explicatii ca le place. Sincer nu-i inteleg...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu ii intelegi deoarece probabil nu ai ascultat niciodata, metallica, queen sau abba la 5.1. Ai sa vezi ca piesele pe care le cunosteai tu, gen, nothing else metter, hotel california, etc... se aud in acele melodi si alte sunete decat pe cele pe care le asculti tu la radio sun sau europa fm.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

cui ii permite masinaria luati un dts 5.1 cu efecte mai ceva ca in matrix

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Scary nu confunda 5.1 cu 11.1 , incearca si conecteaza 2 sisteme 5.1 si apoi mai discutam
    Normal ca se simte diferenta intre un post de radio stereo si un sistem 5.1 , insa deja de la sistemele 7.1 in cutiutele noastre de chibitruri efectele incep sa se cam estompeze
    Ce sa mai zic atunci de un astfel de sistem 11.1 intr-o camera de 5/4 m sau chiar mai mica
    La un astfel de sistem 11.1 , conteaza foarte mult si cat de mare este incaperea/camera in care este instalat/functioneaza si de aceea am scris ca de la camere de 10/10 m sau apropiat acest sistem isi va face cu brio prezenta

ionut742000
    Guest

Quote Originally Posted by scary View Post
    nu ii intelegi deoarece probabil nu ai ascultat niciodata, metallica, queen sau abba la 5.1. Ai sa vezi ca piesele pe care le cunosteai tu, gen, nothing else metter, hotel california, etc... se aud in acele melodi si alte sunete decat pe cele pe care le asculti tu la radio sun sau europa fm.

Eu sunt muzician de meserie si mai si cant... Imi inchipui cum se aude...
    Eu ma refeream ca isi cumpara niste sisteme improprii conditiilor de locuit, multi nu asculta muzica ci doar vizioneaza filme sau se joaca pe pc. Mi se pare ciudat sa pui asa un sistem la bloc intr-un dormitor cat o cutie de chibrituri si sa nu poti da sonorul tare.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

gasesti greu muzica 5.1 dar 11.1. Totusi sa fim seriosi. Intr-adevar, se poate, probabil se poate si mai mult. Daca ti-ai lua un televizor 4K, ce ai face cu el? Cand tu abia ai semnal HD, 1920 x 1080 1080p.

La ora actuala filmele din cinema sa vad mai prost decat filmele de la tine de acasa, pe care le rulezi de pe un blu ray player.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pt. a viziona filme acasa cu coloana sonora 5.1 nu iti trebuie neaparat un blu-ray , se poate si cu un dvd player obisnuit
    In plus la ora actuala exista si media playere cu iesire analogica 7.1 si personal le consider destul pt. o chiutiuta de chibrituri
    Eventual la un astfel de sistem 11.1 poate dam si la vecinul sa asculte , macar quadrofonie

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by karbit View Post
    cui ii permite masinaria luati un dts 5.1 cu efecte mai ceva ca in matrix
    pe mine personal ma incanta foarte mult sa stau in mijlocul camerei 3,5/4,5m si sa ascult piese cum e cea din linkul de mai sus, mingea de ping pong care sare de la stanga la dreapta in fiecare boxa, capacul de metal care iti lasa senzatia ca esti sub el, am mai ascultat o piesa care incepe pe boxele din spate, credeam ca e defecta, ce este interesant ? interesant e, ca e singurul mod in care poti povesti o piesa audio

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)