Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Propunere sharing casa 6-7 TV-uri

Salut ,

Vreau sa gasesc o varianta cat mai ieftina pentru o casa cu 7 Tv-uri . Se pot adauga fire , am 2 antene cu lnb-uri quad.
    Actualmente am o clona de dream 500 + Focus in el . Sper ca o sa rezolv cat de curand si bk si rsa pt jiji.

As fi vrut Jigi ( sa am BK si RSA) pt meciuri insa daca este prea scumpa varianta ma multumesc si cu Focus.

Variante pe care le stiu :
    1. Card Focus + cumpararea a 7 receptoare care stiu sharing prin RS232 , am gasit AMIKO 560 CX CR la 80 de lei .
    Exista o astfel de varianta si pentru Jiji (N3+bk/rsa) ? ce modele de receptoare si niste preturi ?

2. Dream + Card Digi + PC server + Fausto + 6 receptoare care stiu sharing pe rs232 insa mi se pare o varianta care nu renteaza din cauza consumului PC-ului .
    As putea inlocui PC cu altceva care sa imi transmita linia pe rs232 ?
    Exista vreo sansa sa dau linia din dream prin rs232 mai departe catre receptoare amiko/echosmart etc ?

Astept si alte propuneri de la voi , sunt nou in domeniu , si as vrea sa nu gresesc inainte sa ma apuc sa cumpar !

Multumesc,
    Danyelsan

Banned Friend
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

de preferat globo sau echosmart pt sharing.sunt mai stabile

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Post RS232 e depăşit

Nu o să-ţi meargă deoarece ţie-ţi trebuie cabluri lungi ca să conectezi toate camerele iar la RS232 cu ct cablul este mai scurt cu att mai bine. Pentru lungimi mai mari de 15 metri ai nevoie de cabluri speciale, greu de găsit şi scumpe pe deasupra. RS232 este o soluţie depăşită, folosită n trecut cnd Dreambox-urile şi internetul erau scumpe iar la noi sa folosit ca să se mai cştige puţin timp după ce DiGi a trecut la Nagra3. Acum este plin de receivere cu placă de reţea pe care le poţi conecta din 3 clickuri la un server de sharing.

Un router şi DM500s este soluţia perfectă (pentru că DM este foarte bun ca server). Mai poţi face şi combinaţii cu alte receivere mai ieftine (Openbox, Alma, etc) attat timp ct ai un Dreambox ca server.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pt Focus (Conax) dar nu si pt Digi (Nagra) merge perfect si cu sistemul SmartWi (chiar si varianta I nu neaparat II) care functioneaza pana la 7 aparate si evident 7 receptoare care stiu Conax.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

m-am convins ca trebuie sa merg pe varianta sharing-ului pe lan !

multumesc!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)