Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Contract RDS-RCS buclucas

Ma adresez celor din interiorul RDS-RCS pentru a-mi oferi ajutorul sau informatia corecta. Deci...abonat Digi TV din 2007 in anul 2009 primesc o oferta sa zicem de loializare de la operator si anume un telefon fix-mobil cu abonament voce zero lei si internet 384 kbps deasemenea zero lei cu conditia de a mai ramane sub contract inca 1 an. Toate bune si frumoase intrucat chiar imi era de folos internetul in acea perioada neavand alt provider in localitate. Din 2011 am avut sansa de a ma abona la un provider de internet cu viteza net superioara insa imi era util si fix-mobilul de la RCS-RCS ca solutie de backup. Pe 30 ian 2013 mi-a cazut netul si am incercat cel de la RCS-RDS insa stupoare nu m-am putut conecta (eroare 619), sun la 031.400.7777 si d-na imi zice ca de la inceputul lui ianuarie 2013 nu mai beneficiez de internet. Logic ca am intrebat de ce,pai zice dansa ca in 2009 nu am avut bifata optiunea de internet pe contractul aditional, am intrebat-o atunci de ce 4 ani am avut internet? pai ca a fost oferta...pai d-na daca e oferta banuiesc ca e si in baza dvs de date (eu nu mai am acel contract) nu nu si nu, sa vin intr-o casierie cu buletinul si solutia ar fi 1.24 eur voce plus 10 lei lunar netul. Rugamintea mea ar fi sa va dau in privat codul de client pentru a verfica cat e de corect cele afirmate de duduie. Multam anticipat.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Logica e ca atat timp cat a fost promotia (sau mai ieftin, ca nimic nu e gratuit) ai beneficiat de ea. S-a terminat... scoate banii. Asta e si ideea "gratuitatilor", te prind in capcana.

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Banuiala mea este alta. In aditionalul semnat de tine este o clauza care da dreptul operatorului de a dezactiva sau rezilia unilateral serviciul daca nu-l utilizezi o perioada de 2 luni (sper sa nu gresesc perioada). Daca ai intrat in reziliere unilaterala singura solutie este resemnarea pe noua oferta.

le: la vremea aceea se dadeau telefoanele cu netul activ pe cartela. fiind un serviciu asociat, nu era facturabil. daca e bifat si netul pe aditionalul tau poti sa mergi la sediu si sa reclami acest lucru. daca nu e bifat atunci nu ai ce face.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by velciu View Post
    Banuiala mea este alta. In aditionalul semnat de tine este o clauza care da dreptul operatorului de a dezactiva sau rezilia unilateral serviciul daca nu-l utilizezi o perioada de 2 luni (sper sa nu gresesc perioada). Daca ai intrat in reziliere unilaterala singura solutie este resemnarea pe noua oferta.

le: la vremea aceea se dadeau telefoanele cu netul activ pe cartela. fiind un serviciu asociat, nu era facturabil. daca e bifat si netul pe aditionalul tau poti sa mergi la sediu si sa reclami acest lucru. daca nu e bifat atunci nu ai ce face.
    problema e ca nu mai am acel contract insa operatorul nu ar trebui sa- aiba?
    stii ce e ciudat... ceea ce imi spui tu mi s-a spus telefonic,adica sa le duc dovada daca pe contract e bifat si net, pai ei nu sunt convinsi daca am in conttact si net?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pentru ca acum e dezactivata optiunea (in urma rezilierii unilaterale a serviciului de internet mobil). Chiar daca le aduci ctr vechi unde apare optiunea bifata nu cred ca se mai poate activa oferta veche.

Ar trebui sa treci fixo-mobilul pe un abonament de 1 euro, Digi Tel in Familie ii zice, iar pentru internet pe fixo-mobil ai plati inca 10 lei. Ii zice optiunea Rural.

Deci, te duce undeva la 15 lei pe luna.
    Digi Mobil 4G !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

E foarte simpla problema ta .... Tu nu ai semnat contract pe viata , iar contractul tau a expirat. Beneficiile le-ai avut cat a fost contractul valabil .Vezi ce oferte au acum si eventual fa un nou contract. Este la fel ca si la cablu la un contract pe doi ani , primul il ai gratuit , dar asta nu inseamna ca anul al 3-lea il ai din nou gratuit.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by catalinman View Post
    Pentru ca acum e dezactivata optiunea (in urma rezilierii unilaterale a serviciului de internet mobil). Chiar daca le aduci ctr vechi unde apare optiunea bifata nu cred ca se mai poate activa oferta veche.

Ar trebui sa treci fixo-mobilul pe un abonament de 1 euro, Digi Tel in Familie ii zice, iar pentru internet pe fixo-mobil ai plati inca 10 lei. Ii zice optiunea Rural.

Deci, te duce undeva la 15 lei pe luna.
    Multumesc pentru info. nu e un capat de tara ca nu mai am net gratis cu incredibila viteza de 384 kbps, ma deranjeaza doar modul lor, nicio o instiintare, sa ma duc sa.le fac dovada daca am bifata optiuna bla bla.bla
    Ma intreb atunci cum de telefonia.o am cu abonament zero?!
    @velciu: dqca nu ma insel in vremea aceea se numea Digi Rural asociat?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)