Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Alta magarie marca "megaoperator "

De mult timp am avut un un contract de net cu o firma locala , toate bune si frumoase au fost pana cind aceea firma a vandut afacerea vestitului megaoperator RCS - RCS
    La aflarei acestei vesti am apelat la alta firma locala de unde am internet si acum
    Ideea e urmatoare : nu am vrut sa am un ip dinamic , si nici sa am un contract de la megaoperator si am gasit alta alternativa in alta parte
    Faza mare este ca am inceput sa primesc facturi de la megaoperator caci am fost preluat de la firma la care am fost
    Beleaua mai mare e ca megaoperatorul nici nu ma intrebat ,nici nu mau cautat cu un contract cu ceva , iar astazi surpriza...cnp-ul nu e in baza de date iar nr de client si nr de factura si adresa exista
    Ar fi putut megaoperatorul sa trimita atunci la vremea aia cind a preluat afacerea , agaricii aia incasatori care bat din poarta in poarta , dar ...a omis

Ce e de facut
    pentru cccam caut "peeri adevarti nu cabanieri cu carduri in distanta 69"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ignora-i pe papagali. Daca te deranjeaza prea tare, cere-le sa-ti trimita/arate copia de pe contractul (cu ei, bineinteles) pe care tu ai semnat.

In baza carui contract iti trimite rds-ul facturile? In baza unui contract vechi (si reziliat, inteleg) cu firma x ? Stupid.
    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu le voi platii nimic sa vedem unde ajunge..
    Penibil este cand papagali aia de ancasatori bate la poarta sa ceara bani aiurea

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Ajungi pe lista neagra a datornicilor,din pacate aia se intimpla ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu am cum sa ajung...
    Nu este cnp-ul in db,dar nu imi dau seama cum au facturat
    Ideea e in felul urmator : eu in baza de date a acelei firme figuram cu nume prenume si adresa atat nimic mai mult
    Si sigur stiu asta deoarece eram bun prieten cu acei oameni
    Nu ma deranja daca cineva imi punea o intrebare un jumbix de junior care face contracte Eu am considerat ca daca nu se implica nimeni ....imi caut alt furnizor,unul care imi asigura cateva ip-iuri statice

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Trebuie sa mergi intr-o casierie RCS-RDS sa reziliezi contractul existent.

Chiar daca tu nu ai resemnat ctr cu RCS-RDS exista vechiul contract de la firma preluata. Acel contract nu dispare pur si simplu. Evident ca ai fost importat in baza de date RCS si ca ti se emit facturi.

iLink sau Titan Net ? Ce firma de net ai ai avut ?
    Digi Mobil 4G !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by catalinman View Post
    Chiar daca tu nu ai resemnat ctr cu RCS-RDS exista vechiul contract de la firma preluata...
    nu e adevarat ce spui, trebuie resemnat contractul ca poate mie nu-mi place culoarea albastra de la RDS-RCS sau, poate pur si simplu nu vreau sa fiu clientul lor si daca, nu are semnat un proces verbal de instalare nu are cum sa fie client RCS-RDS, ca doar nu ne nastem clienti RDS-RCS priceput-ai iubitorule RCS & RDS

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

la orice preluare de catre alta firma esti anuntat si ti se comunica daca vrei sau nu sa accepti noi propietari

Chiar daca tu nu ai resemnat ctr cu RCS-RDS exista vechiul contract de la firma preluata. Acel contract nu dispare pur si simplu.
    nu dispare, dar devine NUL
    chiar daca preiei vechi clienti trebuie sa ai si acordu lor ;eu in locu lui giolgau as face si o vizita pe la OPC - cu ce drept imi trimit mie facturi si in baza carui contract ?
    aici ii dau dreptate si lu Mircea Badea - traim in Romania si asta ne ocupa tot timpu !
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ti se comunica ca s-a facut preluarea firmei respective si esti invitat sa resemnezi un nou contract.

Daca X sau Y nu doreste sa resemneze contractul pe noua firma, nu il obliga nimeni sa stea fortat.

Totusi, trebuie sa faca minimul efort sa rezilieze contractul vechi.

Asta pentru ca el o sa fie importat in baza de date si automat o sa se emita facturi la data scadenta.

Plus, ca daca nu se face dezafectarea retelei vechi serviciile de internet vor functiona in continuare.

In concluzie, Giolgau trebuie sa mearga sa rezilieze contractul existent.
    Digi Mobil 4G !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by giolgau View Post
    ...Ideea e urmatoare : nu am vrut sa am un ip dinamic , si nici sa am un contract de la megaoperator si am gasit alta alternativa in alta parte...

....Beleaua mai mare e ca megaoperatorul nici nu ma intrebat ,nici nu mau cautat cu un contract cu ceva ...
    Quote Originally Posted by catalinman View Post
    Ti se comunica ...Totusi, trebuie sa faca minimul efort sa rezilieze contractul vechi..........In concluzie,....
    colega ti mortis sa te faci de ras nu ti-e clar ce-a scris geolgau mai sus pe scurt, nu a vrut cu ei si nu are un contract cu ei, deci, sa rezilieze ce in concluzie, primesti ceva deoarece nu inteleg efortul de a-l baga pe om in eroare ?!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@giolgau: mai stai o luna, si daca te stii cu toate facturile vechi (pe fostul furnizor de servicii de internet) platite, scrie la ANPC si ANCOM.

Vreti sa va zic ca eu am semnat ceva cu romtelecom (contract cu gratuitati) si ca ei aveau o cu totul alta forma a contractului? Cind i-am intrebat de semnatura au dat-o din colt in cont! 2 cuvinte magice: ANPC si ANCOM si sa vezi cum schimba tonul... Aveti grija mare cu mega...teparii!
    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cand Romtelecom a preluat Boom, clientii Boom au semnat ceva cu Romtelecom?
    SHALOM

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Cand Romtelecom a preluat Boom, clientii Boom au semnat ceva cu Romtelecom?
    In teorie da
    Cand instalatorii au venit pentru reorientarea antenei
    ----------------------------------------------

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by karbit View Post
    colega ti mortis sa te faci de ras nu ti-e clar ce-a scris geolgau mai sus pe scurt, nu a vrut cu ei si nu are un contract cu ei, deci, sa rezilieze ce in concluzie, primesti ceva deoarece nu inteleg efortul de a-l baga pe om in eroare ?!
    o instiintare trebuie sa fi trimis aia de la rcs/rds.Si de obicei la preluari,noua firma este obligata sa respecte contractele incheiate de firma veche.Deci el ar fi trebuit sa rezilieze vechiul contract.RCS/RDS din oficiu nu avea cum sa intrerupa serviciile ,fara acordul clientului.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@giolgau: Fa-ne sa intelegem: ai solicitat rezilierea contractului cu furnizorul vechi? Ai facut-o in scris, ai un numar de intrare in registratura furnizorului de servicii, un ticket number?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)