Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cum scot capitolele separat din DVD?

Se da un folder VIDEO_TS complet.
    Scopul este sa il transform in AVI separate (adica daca am doua capitole pe DVD, sa am si doua AVI rezultate. Vreau fara pierdere, adica sa vie la fel ca vobul din DVD (fps=50, video bitrate=aprox.8000, audio la 256kbps, aceeasi rezolutie - 720x576)
    Am incercat cu Aiseesoft Total Media Converter Platinum dar singurul mod de a pune 50fps era sa il scot intr-un format TS pe care playerul TV-ului nu mi l-a recunoscut, desi citeste alte fisiere TS...
    Am mai incercat si DVDConverterPortable dar nu are 50fps, iar la 30 fps, cat merge el maxim, nu imi place cum iese.
    Alte sfaturi?
    Caut ceva care sa vada capitolele si sa le poata scoate din DVD, sa uneasca cumva VOB-urile alea..
    SHALOM

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Se da un folder VIDEO_TS complet.
    Scopul este sa il transform in AVI separate (adica daca am doua capitole pe DVD, sa am si doua AVI rezultate. Vreau fara pierdere, adica sa vie la fel ca vobul din DVD (fps=50, video bitrate=aprox.8000, audio la 256kbps, aceeasi rezolutie - 720x576)
    Am incercat cu Aiseesoft Total Media Converter Platinum dar singurul mod de a pune 50fps era sa il scot intr-un format TS pe care playerul TV-ului nu mi l-a recunoscut, desi citeste alte fisiere TS...
    Am mai incercat si DVDConverterPortable dar nu are 50fps, iar la 30 fps, cat merge el maxim, nu imi place cum iese.
    Alte sfaturi?
    Caut ceva care sa vada capitolele si sa le poata scoate din DVD, sa uneasca cumva VOB-urile alea..
    Salut

Incearca sa faci un test cu Xvid4PSP 5.0
    L-am uzat cu succes pentru mult timp.
    Alegi formatul interesat, iar la video si audio lasi copy. Asa nu-ti face modificari in bitrate, rezolutii, fps. etc.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ts muxer. Rezolva problema fara batai de cap, reecondat , etc.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Incearca sa faci un test cu Xvid4PSP 5.0
    L-am uzat cu succes pentru mult timp.
    Alegi formatul interesat, iar la video si audio lasi copy. Asa nu-ti face modificari in bitrate, rezolutii, fps. etc.
    Incerc, merci.

Quote Originally Posted by scary View Post
    ts muxer. Rezolva problema fara batai de cap, reecondat , etc.
    Nu vede capitolele din DVD, doar fisiere separate VOB.
    SHALOM

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu cred sa fie soft care sa extraga capitolele din DVD-eu nu am intalnit-mai ales ca sunt cel putin 2 capitole impartite in 2 vob-uri.Cred ca stii identifica fisierele avi din folderul video_ts asa ca trec peste asta.Tragi fisierele avi in VideoReDoTvSuite h264 si faci cutt unde vrei ca lucreaza cu frame-uri atentie ce tai si ce pastrezi.Pt capitol impartit in doua vob-uri salvezi cele doua parti individual si apoi join pt a lucra cu fisiere mai mici -poti face join si inainte.Incarci primul fisier si adaugi la joiner list apoi la fel urmatorul apoi faci join.Reencodeaza doar inceputul fisierului.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dammi View Post
    Nu cred sa fie soft care sa extraga capitolele din DVD-eu nu am intalnit-....
    Si Aiseesoft Total Media Converter Platinum si DVDConverterPortable fac asta. Doar ca la iesire le scot in fisiere avi sau mkv sau etc. Aici ar fi bine. Dar la avi nu scoate decat maxim 30fps iar la mkv nu e recunoscut da tv (de VLC este).
    Last edited by isr2002; 27th January 2013 at 23:32.
    SHALOM

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Si Aiseesoft Total Media Converter Platinum si DVDConverterPortable fac asta. Doar ca la iesire le scot in fisiere avi sau mkv sau etc. Aici ar fi bine. Dar la avi nu scoate decat maxim 30fps iar la mkv nu e recunoscut da tv (de VLC este).
    http://i91.photobucket.com/albums/k3...psa89efc0d.jpg

Vad ca te amesteci in fel si fel de soft-uri. Deja in screen vad ca se vb. de un 25 fps., care la urma urmei nu ar fi o pierdere din punct de vedere stream video. Ce faci cu stream-ul audio?
    Esti sigur ca VOB-urile sunt la 50 FPS?

Intreb doar. Cred ca ar trebui sa ne dai mai multe amanunte.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Esti sigur ca VOB-urile sunt la 50 FPS?.
    Da, ai dreptate, nu stiu de ce scrie 25fps acolo... Cand rulez dvd-ul cu VLC, imi arata : Frecventa de carde: 50
    Sonorul e ok, iese bine.
    As mai da amanunte dar nu ma pricep ce.
    Asa imi arata la VLC:
    SHALOM

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si Aiseesoft Total Media Converter Platinum si DVDConverterPortable fac asta. Doar ca la iesire le scot in fisiere avi sau mkv sau etc.
    Ai dreptate si din cauza rezultatului final am uitat de ele.Cel mentionat de mine face stream/copy fara sa intervina asupra fisierului daca nu vrei in mod expres in plus fisiere .ts trcute prin el sunt rulate si de player-e care inainte nu le ruleaza.Poti face si m2ts/h264 asta pt @scary ca tot esti pe faza.
    Last edited by dammi; 28th January 2013 at 00:24.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Da, ai dreptate, nu stiu de ce scrie 25fps acolo... Cand rulez dvd-ul cu VLC, imi arata : Frecventa de carde: 50
    Sonorul e ok, iese bine.
    As mai da amanunte dar nu ma pricep ce.
    Asa imi arata la VLC:
    http://i91.photobucket.com/albums/k3...psf3307927.jpg
    Deja cand ai spus ca este un 50 FPS mi-am dat seama ca este un format intretesut (interlaced), deci nu este progresiv din punct de vedere stream video.
    Deci nu schimbati stream video intretesut la 50 FPS cu stream audio la 25 FPS. Totusi cred ca undeva este o greseala. Vad un amestec NTSC cu PAL.
    Ai facut un test cu cel ce ti-am spus?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am vrut sa fac dar era un fisier de 7 giga si ceva si imi arata in prima faza ca il face in vreo 7 ore; o sa incerc altul mai scurt maine.
    SHALOM

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

problema ta se rezolva in maxim 10 minute cu clown

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pare interesant: " Chapter - Extract Chapters ". Asta ar trebui sa fie... Merci incerc in weekend si dau feedback.
    SHALOM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

browse dupa fisierul VIDEO_TS.IFO apoi un click pe vobul cu cea mai mare dimensiune, o sa-ti apara in chenarul de jos, apoi mai un click pe el in partea de jos, apoi cells, in functie de ce vrei sa faci alegi, EXTRACTALLMULTI adica fiecare capitol extras separat sau EXTRACTALL unde iti extrage toate capitolele intr-un singur vob.

iti arata 50 fps pt ca cineva a modificat ceva in acel dvd si programul cu care l-a salvat a notat gresit fps, nu exista dvd la 50 fps si chiar daca iti arata ca merge la 50 el sigur ar fps la 25

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ok, sambata la proba. Multumesc.
    SHALOM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)