Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Gigi face victime la EVZ

Gigi face victime la EVZ » Doi ziarişti sportivi şi-au dat demisia, susţinīnd că li s-a impus ce să scrie īntr-un material despre Becali

Doi ziarişti de la Evenimentul şi-au dat ieri demisia, susţinīnd că şefii publicaţiei le-au impus ce să scrie īntr-un material despre patronul Stelei.

Şeful departamentului Sport al Evenimentului Zilei, Daniel Conţescu, a fost retrogradat din funcţie ieri dimineaţă, pe motiv că a aprobat un material de patru pagini despre cei 10 ani petrecuţi de Becali la Steaua, material scris de colegul său, Octavian Cojocaru.
    Imediat, Conţescu şi-a dat demisia. "Am fost retrogradat din funcţia de şef deoarece n-am executat un ordin: acela să fiu indulgent cu Gigi Becali. Sper doar ca EVZ, ziarul vieţii mele, să nu devină o publicaţie de şantaj, aşa cum se prefigurează", a scris ziaristul pe Facebook.
    Contactat telefonic de Gazetă, Conţescu a refuzat să facă alte precizări decīt cele scrise pe reţeaua de socializare.
    "Textele ne-au fost modificate"
    Octavian Cojocaru, care şi-a prezentat şi el demisia o dată cu şeful secţiei, a detaliat pentru GSP scandalul de la Evenimentul: "Textul de miercuri a fost varianta īmbunătăţită după ce unul dintre acţionari, Dan Andronic, nu a fost de acord cu ce scrisesem. Conducerea a schimbat textul nostru, astfel īncīt să rămīnă doar lucrurile bune despre Gigi. Au fost scoase multe declaraţii, poze şi explicaţii foto care-l atacau pe finanţatorul Stelei! Au reuşit să facă nişte pagini omagiale, dar noi avem coloană vertebrală şi nu acceptăm asta".
    Simona Ionescu, redactorul-şef al cotidianului, nu a putut fi contactată. Ea a publicat pe evz.ro un punct de vedere despre acest caz: "Am decis să-i retrag lui Daniel Conţescu funcţia de şef de secţie din două motive: pentru articolul slab, care nu reflectă ce am discutat la şedinţa de sumar, dar şi pentru ora mult peste limita de predare a materialului, ceea ce a dus la īntīrzierea ziarului către tipografie".
    "Conducerea ziarului avea īn plan să-i facă lui Becali un tablou cu pagina īntīi a Evenimentului şi să i-o ducă acestuia la palat! După scandalul intern, au renunţat la idee" (Sursă din cadrul EVZ)
    http://www.gsp.ro/gsp-special/media/...li-386744.html
    Remember you are born to live.
    Don't live because you are born!
    Don't go the way life takes you...
    Take life the way you go!
    prays
    Happiness Lies In Your Own Hand...

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Oameni de caracter acesti ziaristi si ziar de ... fecale EVZ - pacat!

Nu va grabiti cu concluziile, acolo s-au certat cei care luasera spaga de la Becali cu cei care aveau tema de partid sa dea in Becali.
    Nu cred ca se mai gasesc prea multe constiinte la ziare/posturi de partid gen EviZ, Jurnalul National, Antena 3, B1 samd...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)