Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: alegere router

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default alegere router

o rugaminte pentru cunoscatori , am gasit aceste doua modele de routere : http://www.emag.ro/asus-dual-band-wi.../pd/EFHHKBBBM/

si aici :http://www.win-star.com/eshop/goods.php?id=155
    eu am nevoie pentru un tv samsung sa-l folosesc pe wireless ,care ar fi mai potrivit? mersi anticipat. ps. daca deranjaza linkurile rog sa fie sterse.
    Last edited by mihayll; 21st January 2013 at 19:43.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ca sa te elucidezi mai bine asupra carui model , cel mai bine este sa cauti si niste review-uri pe net despre ele
    Acum fiecare are -/+ si in functie de doleantele tale unul sau altul va fii mai bun
    Personal as merge pe al 2-lea - WinStar - din 2 motive :
    - Antene mai puternice 3 x 5dB , fata de 3 x 3dB la Asus
    - Porturi Gigabyte pt. WinStar , ceea ce la Asus nu am vazut sa aibe porturi
    In schimb cel de la Asus vad ca este compatibil cu mai multe s.o - win/linux/mac
    La WinStar vad ca nu scrie nimic despre compatibilitatea cu alte s.o
    In plus ai grija ca la conexiunile wifi mai conteaza si factorii interni/zonali - cuptoare cu microunde, alte device-uri wifi
    E bine ca ai ales un router dual band ( 2,4/5Ghz ) , insa device-ul wifi al tv-ului Samsung stie de dual wifi , fiindca altfel nu prea rezolvi mare lucru practic

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default alegere router

Orice ruter cu port lan gigabit 300mps e bun daca te legi la el prin cablu, ideal ar fi sa aiba si port usb cu dlna sa l faci mediaserver.

Studiaza si de la tplink ... De la 1043 in sus..3600 4300.. Sunt destul de ieftine pe ebay si la importatorii din Ro..

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu as alege winstart. Motive :

- 750 Mb fata de 450Mb
    - porturi gigabit

Winstar e router / Asus e un adaptow wifi ! nu cred ca ultimul are functii de router !
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

le multumesc pentru opinii celor care mi-au raspuns,am ales winstar si pentru puterea semnalului pe wireless ,maine il comand .
    apropo , tv recunoaste standardul IEEE 802.11n ptr wireless .

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

O recomandare pentru un router wireless care sa fie functionabil si stabil in reteaua RDS, pret sub 150 lei.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

1. Compatibilitatea cu sistemul de operare ar trebui trecuta cu vederea. Toate routerele au pagina web de administrare. Nu vad unde intra so-ul aici si scopul lui. Sincer. Asta e factor de trecut cu vederea.
    2. Pentru apartament puterea antenelor nu o vad ca pe ceva "mai mult, mai bun". Vrei wifi la tine in casa, nu la 100m de casa. Pentru casa poate o putere mai mare e de preferat. Desi eu am router fara antena externa si am semnal fix in casa si in curte pina la poarta. De ajuns pentru mine.
    3. Wifi dual-band ? Nu m-as uita in mod express la asa ceva. Doar la conexiunea wifi sa fie cit mai buna. Gen 150 MBs sau cit o mai fi standardul zielle astea.
    4. Porturi gigabit sint de preferat. Pe bune. La asta m-as uita.
    5. Review-uri de pe net. Cel mai interesant de urmarit sint ratele de transfer sustinut pe wifi ( cit mai mare ) si numarul de conexiuni simultane pe care routerul il duce. Nu vrei sa crape cind dai jos doua torente. Sau sa nu mai poti naviga pe net. Patit cu un wrt54g.
    6. Cam toate routerele merg pe reteaua RDS adica pe pppoe si stiu si MAC clone.
    7. Special pentru cei care stau la casa si au UTP care vine pe afara. Cumparati o priza cu protectie pentru UTP. Neaparat. Altfel o riscati sa se arda portul de wan de pe router si nu se poate face nimic in cazul asta. Doar schimbare. Costa ceva, dar isi face toti banii. Sau macar un switch intermediar (cum am eu). Sa preia ala socul. Astea sint ieftine si pina se ard toate porturile de pe el dureaza ceva. Inca mai am 3 porturi disponibile pe el

@Militianu: eu am avut routerul asta D-Link Dir 615. Dupa un upgrade de firmware a mers bine fara prea multe freeze-uri ( cam vero 4 intr-un an ) pina s-a ars portul wan. Are si asta destule review0-uri negative, dar per total mie mi-a placut mult. Lucru confirmat si de altii.
    Dupa care am trecut pe un belkin care m-a dezamargit destul de mult.
    If you're going through hell, keep going ! W Churchill

acytaS
    Guest

Default Asus

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    O recomandare pentru un router wireless care sa fie functionabil si stabil in reteaua RDS, pret sub 150 lei.

Asus rt n12 ii bagi firmware de tomato si merge de duduie.130 lei la emag

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Am citit reviewurile despre Asus rt n12 si nu sunt chiar asa de "fericite" chiar si dupa upgrade de firmware. De acest router ce spuneti : TP-LINK TL-WR841ND
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu mi-am cumparat recent un router Tenda 3G611R,stie 3g si ce mi-a placut la el ii faptul ca pe langa ca transmite semnal wireless poate si sa receptioneze semnal wireless de la alte routere si il transmite mai departe.De exemplu mie cand nu-mi merge internetul ma conectez la o retea wireless din vecini si merge fara probleme.Eu stau la etajul 2 si reteaua la care ma conectez e la parter si am semnal 50-55% si apartamentele sunt orientate diferit eu stau pe o parte a blocului celalalt apartament e in partea opusa.Iar pretul nu mai retin exact dar undeva la 115-120ron.
    Apropo,viteza pana in 150Mbps,eu zic ca e suficient pentru ce ofera providerii de internet din Romania,adica degeaba cumperi router care duce pana in 300Mbps daca providerul ofera un maxim de 100Mbps(Rds de exemplu,care ofera maxim 100Mbps din cate stiu eu).
    Last edited by raoull1983; 22nd January 2013 at 14:07.

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Viteza aia de 150 MB/s e pentru wifi si acolo conteaza sa fie cit mai mare. Streaming HD pe 802b ( adica pe la 20 Mb/s ) s-ar putea sa scirtie. Ce iti da providerul poate sa fie oricit. Ca vine pe cablu. SI daca portul WAN e gigabit e ok.
    If you're going through hell, keep going ! W Churchill

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

TP-LINK TL-WR841ND am eu tot pe rds. Merge bine pe wireless insa nu are gigabit pe WAN.

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Am luat eu unul din Auchan cu 119 lei sapt trecuta si pina acum sunt multumit de el.
    Folosesc 2 conexiuni lan si 6 pe wifi (2 laptopuri + android tv stick + 3 telefoane).

Inainte am avut tot un TPlink care si-a dat sfarsitul dupa 5-6 ani, dupa o tentativa de upgrade via wifi (vina mea, am citit prea tarziu ca se face doar pe lan)

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    O recomandare pentru un router wireless , pret sub 150 lei.
    Eu pe RDS am un D-Link DIR 600 (cu Open Wrt) de 3 ani. Pur si simplu am uitat de existenta lui.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

cumpara TP-Link-ul asta e foarte ieftin si foarte bun .. doar 85 ron si are o gramada de reviewuri pozitive etc

http://www.pcgarage.ro/routere-wirel...ink/tl-wr740n/

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)