Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dreambox 500 HD sau 800 HD / 800 HD se

Am si eu nevoie de sfaturile voastre.
    Vreau sa fac un upgrade, de la un Dreambox 500s la un Dreambox HD.
    Ce ma sfatuiti sa aleg dintre cele 3 versiuni: Dreambox 500 HD, 800 HD sau 800 HD se ?
    Cel mai probabil multi dintre voi aveti si clone si originale. Exista vreo diferenta notabila intre original si clona ? Ma referer la fiabilitate si la sensibilitatea tuner-ului.
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunray 4...care este de fapt un DM 800 se cu tuner triplu...
    Rapidist pur singe...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ia-ti original/le-ai pus in functie de pret/tu alegi
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Original zic si eu mai cu seama ca acum se vinde cu 5 ani garantie la Dreambox originale... Numai bine!
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Dreambox original

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
    M-ati convins. Aleg varianta originala.
    Am inteles ca Dreambox-ul 800 HD are doar port DVI, nu si HDMI, dar portul DVI scoate si semnal audio ceea este bine.
    In rest exista vreo diferenta semnificativa privind sensibilitatea tuner-ului intre cele 3 modele ?
    Gasesc si eu pe undeva prin Bucuresti Dreambox original cu 5 ani garantie ?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu te feri nici de o clona 800SE sau de Sunray sunt de o calitate destul de buna si pretul e la juma fata de original.
    Nu vreau sa se aprinda spiritele dar eu unul sunt destul de multumit de o clona 800SE..
    Decizia iti apartine....
    In rest numai bine...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaimcg View Post
    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
    M-ati convins. Aleg varianta originala.
    Am inteles ca Dreambox-ul 800 HD are doar port DVI, nu si HDMI, dar portul DVI scoate si semnal audio ceea este bine.
    In rest exista vreo diferenta semnificativa privind sensibilitatea tuner-ului intre cele 3 modele ?
    Gasesc si eu pe undeva prin Bucuresti Dreambox original cu 5 ani garantie ?
    Da pe dm800 dvi-ul scoate și sunetul, primești cu el un cablu dvi-hdmi, dar asta nu se mai fabric (originalul)
    eu spun s cumperi dm800se, sta are procesor mai bun dect dm800, original sau clone asta tu decizi pe banii ti,
    la clon pe mine numai telecomanda m deranjeaz c trebuie s apeși mai tare, nu e așa fin ca cum aveam la un original 800.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Parerea mea (cel de a avut 800 original si l-a vandut in 2 saptamani dupa ce a folosit o clona) :
    - receptor original - mobila scumpa. Acelasi lucru il face o clona (la pret peste dublu mai ieftin).
    - Garantie 5 ani ? Cui naibii ii trebuie, daca la 2-3 ani se schimba tehnologiile etc etc. Posesorul/utilizatorul clonelor mai lejer/usor isi inoieste/schimba receptorul cu noile aparute pe piata si este la zi cu ultimile modele. Apropo, cunoasteti cumva periodicitatea aparitiilor modelelor noi la dream-multimedia ? Da, corect, maxim la 2 ani - modele noi.
    - Calitatea clonelor este la fel ca la originale, ba mai mult, cand iti pica un original (f.multe cazuri) tare te mai doare capul, beneficiezi de garantie in 50% din cazuri (iti gasesc o multime de motive si iti refuza garantia, ori daca si ti-o accepta ai de platit drumul dus-intors pana in Germania si astepti de la 30 pana la 60 de zile. In cazul garantiilor clonelor e mult mai usor si mai ieftin. Cunosc caz posesor de 8000 original cui i-au picat ambele tunere, i s-a refuzat garantia si a refuzat reparatia lui pe motiv de pret exagerat la piese, manopera si drum tur-retur Germania. In prezent foloseste clona, este f.multumit si ...nu mai spun parerea lui ca nu e voie de folosit cuvinte murdare in forum public. Cunosc caz de 500HD original picata palca de retea/refuz garantie / refuz reparatie pret exagerat, ceva de genul 600 lei. Cunosc caz 800 original picat procesorul, fara caz de garantie (garantie expirata), receptor abandonat.
    - Sim-ul ? Exista orice imagine originala patchuita pentru clone. O sa spuneti de cele 3-4 zile de asteptare p/u patchuirea noii imagini originale aparute ? Chiar nu deranjeaza cu nimic. Nu mai zic de noile sim-ri aparute A8P care trec testul GENUINE cu brio.
    Folosesc clone de 3-4 ani si doar clone am sa folosesc (atata timp cat exista clone la originale. cand au sa stopeze producerea o sa luam decizii, pana atunci ...). Originale las sa cumpere nemtii, au de unde(atata timp cat ducem banii la bancile lor).
    Termin cu ce am inceput, ESTE PAREREA MEA PERSONALA, care are dreptul de a exista si NU O IMPUN NIMANUIA, fiecaruia decizia ii apartine.
    Last edited by prodi; 22nd January 2013 at 00:09.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

prodi, cred ca tu vinzi clone, prea cunosti asa de multe cazuri de Dreambox original stricat...
    Am avut intodeauna originale - 3x Dream500s iar de vreo 2 ani Dream 800se. NICIODATA vreo problema.
    @mihaimcg: doar rasfoieste pe forum in cautare de probleme/defectiuni/probleme ale imaginilor instalate/condensatori/racire-ventilator/ si vezi, ce erau? Clone sau originale? Pe de alta parte, daca esti un om tehnic, stii sa umbli cu aparat de lipit, stii sa cauti anumite imagini modate(neoriginale), ai timp de cautat pe internet despre problemele aparute la clone, atunci ia-ti clona. Daca esti, in schimb, un tip care vrea doar sa puna o imagine - la alegere - sa bage un card in slot si apoi sa uite de receptor, ia-ti DREAMBOX (sau alt receptor, dar nu clona).
    Last edited by isr2002; 22nd January 2013 at 11:18.
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
    M-am decis. Am ales un Dreambox 500HD original.
    Acum ramane sa gasesc un magazin prin Bucuresti care sa comercializeze asa ceva. Daca stiti unde pot sa gasesc un magazin in Bucuresti, va rog sa-mi spuneti. Intre timp o sa caut si eu pe Google.
    Daca mai aveti sfaturi pe ultima suta de metri, as aprecia parerea voastra.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru Bucuresti incearca la Peruvision sau curier la Satmultimedia.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

M-am decis. Am ales un Dreambox 500HD original.
    Acum ramane sa gasesc un magazin prin Bucuresti care sa comercializeze asa ceva. Daca stiti unde pot sa gasesc un magazin in Bucuresti, va rog sa-mi spuneti. Intre timp o sa caut si eu pe Google.
    Daca mai aveti sfaturi pe ultima suta de metri, as aprecia parerea voastra.

5 ani garantie >> http://www.satmultimedia.ro/dreambox...dm-500-hd.html

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am si eu nevoie de sfaturile voastre.
    Vreau sa fac un upgrade, de la un Dreambox 500s la un Dreambox HD.
    Ce ma sfatuiti sa aleg dintre cele 3 versiuni: Dreambox 500 HD, 800 HD sau 800 HD se ?
    Cel mai probabil multi dintre voi aveti si clone si originale. Exista vreo diferenta notabila intre original si clona ? Ma referer la fiabilitate si la sensibilitatea tuner-ului.
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    Eu zic sa arunci o privire spre VU+ UNO daca tot vrei ceva bun si original! Eu le-am c-am avut pe toate de pe aici si clone si originale dar acest Vu ma uimeste mereu.Are suport pt.imagini excelent cu pluginuri,skinuri tot ce vrei.Cauta daca poti pe cineva sa iti arate ce face un VU !
    Vu+ Duo 2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am comandat un Dreambox 500HD original de la Satmultimedia, cu 5 ani garantie.
    Prima data am sunat la Peruvision, dar cei de acolo mi-au spus ca softul original cu care vine Dreambox-ul nu are suport Cccam si daca incerc sa pun alt software si Dreambox-ul se blocheaza in momentul instalarii, pierd garantia.
    Le-am multumit si le-am spus ca nu am nevoie de un receiver pentru programe FTA.
    Am sunat la Satmultimedia. Si ei au fost foarte amabili. Mi-au spus la fel ca softul original cu care vine Dreambox-ul nu are suport Cccam, dar ca nu este nicio problema daca instalez alt software, ca nu pierd garantia si ca-mi recomanda un software numit VTI. Am facut comanda la ei. Maine o sa-mi vina coletul.
    Ce parere aveti ? Ce imagine puteti sa-mi recomandati ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce parere aveti ? Ce imagine puteti sa-mi recomandati ?
    Va multumesc tuturor pentru sfaturi.[/QUOTE]

Sa-l folosesti sanatos si sa ai noroc de el! O imagine buna la DM500HD ar fi cea de la Nemesis.
    Vu+ Duo 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)