Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Lightbulb Home Made Custom DVB-S / PVR HTPC

Salutare tuturor

De 1 an incoace ma gandeam sa imi construiesc un HTPC All In One ,
    mai precis un htpc care sa fie pe langa media server si media player sa fie si

1) receptor satelit
    2) receptor IPTV
    3) NAS station
    4) Download Box
    5) File server

Tot adunand si facand mini-economii am reusit sa achizitionez urmatoarele componente

1) Carcasa Cooler Master

2) Sursa Antec Phantom Fanless 450W

3) Placa de baza Gigabyte ga-a75n-usb3 itx

4) Procesor AMD A4 3400

5) Memorie ram Kingmax DDR3 2x2GB 1600Mhz

6) Placa DVB-S Technisat Skystar 2 eXpress HD

7)Storage
    1 x SSD 64gb OCZ vertex3
    2 x 2 terra WD RE edition

Am testat mai multe distributii de linux xbmcbuntu , geekbox , kubuntu si Openelec .

Pana la urma mi-am compilat un build specific de Openelec Fusion pentru sistemul meu
    (pt cei interesati il pot pune la dispozitie )
    Front end la acest Media Center este XBMC-ul din Openelec ce foloseste pentru partea de satelit
    TVHEADEND & OSCAM add-ons.

Software utilizat :

Openelec 3.0 XBMC Fusion Build Beta 5 (drivere linux native pentru Skystar 2 eXpress HD

openelec.tv/get-openelec

Oscam 1.20 (unstable) + CCcam

TVHEADEND 3.3.0.99578 (RC1 2013)

Maraschino WebInterface

Intentionez de asemenea achizitia TBS6925 DVB-S2 Professional TV Tuner PCIe Card motivul:
    CCM, ACM, VCM, Multi Input Stream, 16APSK,32APSK,Generic Stream Mode
    In momentul de fata sistemul este in teste de stabilitate drept pentru care voi continua acest thread cu partea a doua in cateva zile
    functionalitate , zgomot , stabilitate , calitate live tv....TO BE CONTINUED

P.S. Multumesc pe aceasta cale firmei SATMULTIMEDIA pentru amabilitatea ,profesionalismul si promptitudinea cu care mi-a onorat coamnda si mi-a pus la dispozitie componentele necesare constructiei acestui Home Made Media Center.
    Last edited by diabloss; 16th January 2013 at 15:06.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Bravos. Sunt curios de rezultatul final. Cost, performanta, stabilitate, etc

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ai putea incerca daca ai posibilitatea ca in locul lui - Technisat Skystar 2 eXpress HD - sa instalezi/folosesti - Hauppauge HVR5500 - http://www.hauppauge.de/site/products/data_hvr5500.html
    Am avut si eu un HTPC in trecut cu Intel G45/E 6600 si un Hauppauge HVR4000 cu win7 de care am fost multumit , insa carcasa uATX avuta nu prea ma incantat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Oscilez intre 4 placi una mai scumpa ca alta, din pacate insa nu stiu cand voi avea resursele necesare pentru achizitie

1) TechnoTrend Premium S2-6400 Twin DVB-S2, HDMI-Out, PCIe, Linux Edition
    2) TeVii S480 Dual DVB-S2 HDTV PCIe Diseqc 1.2/2.0
    3) TBS6925 DVB-S2 Professional TV Tuner PCIe Card
    4) TBS6985 DVB-S2 Quad Tuner PCIe Card

Technisat Skystar 2 eXpress e o placa de buget ieftina si destul de buna , asta mi-am permis pe moment.
    Tot ce pot sa ii reprosez este ca e lenta si ca nu poate deschide unele canale in rest se comporta bine.
    Nu am de gand sub nici o forma sa folosesc placi dvb-s/s2 usb.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Dupa cum observ , tu vrei sa te axezi doar pe receptie satelitara , eu ti-am recomandat un tuner all-in-one
    Fiecare pana la urma avand -/+ in functie de doleantele tale personale , eu merg pe ideea unui HTPC All-in-one
    Mai ales ca ceea ce poti face cu un HTPC All-in-one este mai greu de realizat chiar si cu receptoare cu 2-4 tunere , ma refer ca diversitate si de ce nu chiar si calitate
    Nici eu nu prea agreez ideea receptoarelor/pl. de receptie pe usb , preferand sa am mai multe porturi usb disponibile decat blocate cu device-uri ce pot fii instalate si intern pe pci-e ( viteza de transfer mai mare decat pe usb )

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cable TV e destul de slabut cel putin din punctul de vedere al calitatii receptiei (cel putin in zona mea).
    Air TV nici nu mai spun.

Ma rezum la satelit si iptv mai ales ca modulul TVHEADEND are incorporat in el si posibilitatea de receptie iptv pe langa receptie satelit.
    Interfata web a TVHEADEND permite pe langa altele si vizionarea canalelor de la distanta atat satelit cat si iptv.

Frontend-ul XBMC mi se pare o "bijutierie" pentru simplul fapt ca ma scuteste de utilizarea unei telecomenzi suplimentare prin utilizarea unui smartphone/tableta
    pe post de telecomanda (in cazul meu smartphone Samsung Mini Android cu aplicatia Yatse platita a costat doar circa 5 lei).

Deci pana in prezent dupa mai bine de 300 de ore de teste si uptime:

1) Stabilitatea e undeva la 95% (5% mici bug-uri si poticniri la unele canale sat)
    2) Performanta la total e undeva la 99% (1% ar fi acele mici bug-uri si poticniri cred ca provin de la placa dvb-s/s2 )
    3) Costurile

- placa de baza 280 Roni
    - cpu/apu 170 Roni
    - memoria ram 90 Roni
    - ssd + hdd-uri 1150 Roni
    - case + psu 500 Roni
    - tuner dvb-s 250 Roni

Daca ar fi sa dau deoparte 800 roni cele doua hardisk-uri folosite de mine pentru a beneficia si de NAS pretul ar undeva la 1650 Roni apropiat as zice eu de un receptor satelit
    middle usor spre high end .
    Am o parere excelenta despre Openelec mai ales ca vine cu build-uri specifice fiecarei platforme (intel,fusion,ion x86 sau x64) si o parere foarte buna despre Tvheadend.
    O sa revin cu poze si comentarii suplimentare in zilele ce urmeaza.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Astept cu nerabdare detalii, poate reinvii si eu HTPC-ul - partea de media server a fost transferata unui NAS NSA310 si cea de receptie satelit unui 800SE. Eu m-am incapatanat sa raman pe windows care imi e mai familiar, cu XBMC, serviio si diverse programele free sau cracked pentru SS HD2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bigpriap View Post
    Astept cu nerabdare detalii, poate reinvii si eu HTPC-ul - partea de media server a fost transferata unui NAS NSA310 si cea de receptie satelit unui 800SE. Eu m-am incapatanat sa raman pe windows care imi e mai familiar, cu XBMC, serviio si diverse programele free sau cracked pentru SS HD2
    In momentul de fata am trecut la testare vdr+vnsi (backend) si am mai crescut la stabilitate si deschiderea canalelor cu inca 1,5%.

Am doua chestiuni de rezolvat pe partea de receptie si anume

1)sa schimb antena (in prezent folosesc o antena relativ mica 80cm putin cam veche si improvizata nu am reusit sa scot mai mult de 64% calitate cu 56-57% putere semnal)
    am o antena parabolica Ecosat de 1.80 veche de vreo 10-12 ani dar e in conditii excelente pastrata (nu e descentrata)
    trebuie doar un LNB cu flansa (niste sugestii nu ar strica) ghidul de unda este intact sper sa reusesc sa il fac sa se pupe cu LNB-ul si un actuator mic

2)sa schimb placa DVB-S Technisat cu una din cele mentionate intr-un post anterior
    (mi-au facut o oferta cei de la NETUP pt NetUP Dual DVB-S2-CI de m-a luat cu palpitatii 700$ + 90 eur shipping)
    ramane sa ma hotarasc intre Tevii S480 vers 3.0 si TBS6925 DVB-S2 (tind spre a doua dar driverele native linux la TBS sunt cu iar eu cu windowsul nu prea ma inteleg)
    iarasi o ceva pareri vis-a-vis de de o placa dvb-s pcie (NU usb) ar fi mai mult decat binevenita.

O sa postez niste rezultate cu imagini zilele astea cu "masinaria/receiverul" self made (ce deschide cum se misca calitate imagine/sunet,navigare).

Cu stima

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea : lasa tevii si ia ori un tbs ori un technotrend.
    Tunerul la tevii va muri destul de repede.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Oscilez intre

TechnoTrend Premium S2-6400 Twin DVB-S2

si

TBS 6925 PCI-E DVB-S2 TV Tuner

Bugetul imi este destul de tras de par cam 150 de euro altfel ar mai trebui sa astept vreo 2-3 luni dar sper sa rezolv.

@OvidiuMarius
    La TBS nu prea m-a convins supportul software linux , citeam pe niste forumuri ca nu prea sunt stabile driverele de linux.
    La technotrend modelul mentionat nu prea am vazut reviews ci doar niste discutii pe forumurile germane VDR.
    Ar mai fi alte optiuni in bugetul mentionat de mine?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu as recomanda un demodulator satelitar USB 2.0 cu linux driver si suport linuxtv.

Motivele sunt urmatoarele:

1. power adapter - extern si stabil
    2. racirea sistemului - practic se poate utliza in orice mediu inchis sau deschis (pentru FEC-uri si modulatii pretentioase) cu disipare mare de caldura
    3. se poate instala foarte usor pe un receiver FTA gen dreambox cu suport vtuner.

Deasemena nu exista la ora actuala o sursa de semnal satelitar in banda dvb-s2 care sa depaseasca capacitatea de bandwidth definita de standardul USB 2.0 (480 Mbit/s)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pop_eye View Post
    Eu as recomanda un demodulator satelitar USB 2.0 cu linux driver si suport linuxtv.

2. racirea sistemului - practic se poate utliza in orice mediu inchis sau deschis (pentru FEC-uri si modulatii pretentioase) cu disipare mare de caldura
    3. se poate instala foarte usor pe un receiver FTA gen dreambox cu suport vtuner.

Deasemena nu exista la ora actuala o sursa de semnal satelitar in banda dvb-s2 care sa depaseasca capacitatea de bandwidth definita de standardul USB 2.0 (480 Mbit/s)
    Cu power-ul nu sunt probleme sursa este extrem de puternica si stabila si pe deasupra fanless.
    Racirea sistemului de asemenea nu sunt probleme desi pe cpu am doar un cooler fara fan dar are vreo 16 pipes pt disipare temperatura nu depaseste 45 de grade cand ma uit de exemplu pe Sky 3D SbS (19e).
    Nu vad la ce mi-ar trebui alt receptor atat timp cat htpc-ul functioneaza aproape perfect.

Sunt impotriva unui dvb usb tocmai pentru ca nu vreau fire inutile (usb/power adapter) cutii pe langa tv sau htpc.

Ma intereseaza un LNB flansa bun cu 2 iesiri daca se poate si o recomandare de o placa pcie neaparat care sa se incadreze in bugetul de 600 de roni daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

Stima

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca vorbim de sursele de la tbs, ele sunt subdimensionate, se incalzesc si nu sunt deparazitate. Daca mai adaugam un motor h-h si un cam in schema nu cred ca sunt multe surse care vor face fata.

Cred ca se raceste mai bine intr-o carcasa mai mare unde exista si fante pt ventilatie, decat intr-o carcasa inchisa.

S-au facut probe cu viteze mai mari, dar, chiar si la ratele de transfer actuale, unele interfete ts-usb nu fac fata.

Quote Originally Posted by diabloss View Post

Ma intereseaza un LNB flansa bun cu 2 iesiri daca se poate si o recomandare de o placa pcie neaparat care sa se incadreze in bugetul de 600 de roni daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

Stima

@diabloss
    la suma afisata cred ca poti ramane la TechniSat SkyStar-2-eXpress-HD, nu are rost sa-ti doresti alta placa decat daca este mai avansata(gen tbs 6925).
    Placa ta are cele mai folosite integrate ale momentului, in rest depinde de cat de bine sunt construite driverele.
    Placa de la net-up nu isi merita banii, este pro dar pentru alte scopuri, care nu te intereseaza pe tine. Pretul este extrem de piperat, iar la lansare a fost in jur de 1000E, sincer vorbind, daca e sa ne luam dupa componentele folosite pretul ei ar fi in jur de 100E.
    Last edited by Un_Q_; 23rd January 2013 at 18:06.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Modelul cu pricina de la technisat il am chiar in momentul de fata in htpc.
    La unele canale mai are ceva scapari , intarzieri la incarcarea canalelor.
    Se simte lipsa
    - multichannel decryption
    - multichannel hardware decoding
    - timpii de raspuns intre frontend si backend.

Deci sa inteleg ca TBS6925 merita efortul financiar de circa 220 de euro?
    Last edited by diabloss; 23rd January 2013 at 18:12.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by diabloss View Post
    Modelul cu pricina de la technisat il am chiar in momentul de fata in htpc.
    La unele canale mai are ceva scapari , intarzieri la incarcarea canalelor.
    Se simte lipsa
    - multichannel decryption
    - multichannel hardware decoding
    1.oscam/cccam
    2.niet. aici se ocupa codecurile + proc video
    daca vrei decodare multichannel hardware iei receptor
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)