Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Unhappy Zodiac dzr-3000fta

Stimati prieteni, de curand am achizitionat un aparat de receptie prin satelit,Zodiac dzr-3000 fta, cu mici defectiuni; i-am schimbat condensatorii din sursa in comutatie, si l-am facut utilizabil.Meniul era in italiana si satelitii memorati. cu mici cautari am schimbat H, V si polarizarea...dar mai mult de atat nu stiu. Cer ajutorul vostru in schimbarea softului, a cautarilor, eventual documentetie cu programe si sfaturi. Am 2 antene, una orientata pe Hellas sat (dolce romtelecom) si una o pozitionez dupa sfaturile voastre.Sunt incepator in acest domeniu si prima intrebare ar fi : ce pot face eu cu acest receptor ?
    Spor la treburi si la bani !
    Cu multumiri...ionel !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionel1971 View Post
    Stimati prieteni, de curand am achizitionat un aparat de receptie prin satelit,Zodiac dzr-3000 fta, cu mici defectiuni; i-am schimbat condensatorii din sursa in comutatie, si l-am facut utilizabil.Meniul era in italiana si satelitii memorati. cu mici cautari am schimbat H, V si polarizarea...dar mai mult de atat nu stiu. Cer ajutorul vostru in schimbarea softului, a cautarilor, eventual documentetie cu programe si sfaturi. Am 2 antene, una orientata pe Hellas sat (dolce romtelecom) si una o pozitionez dupa sfaturile voastre.Sunt incepator in acest domeniu si prima intrebare ar fi : ce pot face eu cu acest receptor ?
    Spor la treburi si la bani !
    Cu multumiri...ionel !
    cealalta daca e de peste 80 cm ,puse 2 lnburi eutelsat 16 est si thor 1 vest. s-ar ,,aduna'' circa 20 programe ro

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

daca tot ai programe romanesti pe dolce poate ar fi mai interesant Astra(zdf , vox rtl uri ) si Hotbird (rai 1,2,3 canale 5 ,etc.)cat despre receptor din ce am vazut pe net este destul de simplu de umblat in el : menu - instalatione -configuratione antena -satellite (de aici alegi satelitul pe care il doresti) jos la chanel search edit mode se poate schimba tp , sr .... se gaseste foarte usor manual de utilizare (limba italiana , engleza)daca nu reusesti ti l trimit eu
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc de raspunsuri; nu am sunet pe receptor....ceva are defect ! Am achizitionat altul :PALCOM DSL-5S . N-am telecomanda si nici cunostinte despre el; orice informatie, schimbare de soft, key....cu multumirile de rigoare sunt binevenite !

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

nu ai achizitionat ce trebuie , nu ai ce face cu soft sau key la aceste receptoare , cu maxim 200 lei cumperi un dm500 cu telecomanda cu tot si citind pe forum cu atentie la sectiunea dreambox vei descoperii o lume paralela

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si eu mă intrebam de pe ce planeta au aterizat astfel de receptoare !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)