Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 1 EUR (1%)
Donate to support this site...

Page 150 of 150 FirstFirst ... 50100140148149150
Results 2,236 to 2,238 of 2238

Thread: DX Caffè

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Da-i dracu de decibeli,nu toti specifica de care sint,ampul de la terra nu e bun ca are stab pe alimentare si nu pot face reglaj fin pe tensiune.Fara posibilitatea de reglaj fin nu cumpar.Si apoi factorul ala de zgomot e cam suspect.Tot nu ai spus de unde venea tvr2 pe ch 69?Sa revenim la oile noastre,vreau la filtru sa pot modifica nivelul atenuarii nu numai frecveanta de unde sa inceapa arenuarea.Vreau sa modific si valoarea ei sa atenuez atit cit am nevoie si nu cu o valoare fixa.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Exact ce scriam cu baba la piata.
    Ce zic eu si ce raspunzi tu.
    Nu ai inteles absolut nimic si o tii langa cu aceeasi tampenie cu modificarea tensiunii de alimentare ca sa scapi de intermodulatii, adica implicit schimbarea punctului static de functionare, ceea ce conduce imediat la degradarea performantelor proiectate ale respectivului produs, unde cel mai important factor pt. DX este zgomotul propriu cu consecinte directe asupra raportului semnal/zgomot

Daca vrei rezultate in DX, intermodulatiile, asa cum am tot scris dar se vede treaba ca degeaba, se elimina cu filtre trece banda si rejectii + atenuatoare daca este cazul nu in maniera ciobaneasca prin micsorarea castigului reducand tensiunea de alimentare cu degradarea directa implicita a performantelor, cu consecintele de rigoare nefaste pt. DX.
    Faptul ca un preamplificator are stabilizator si filtre interne pe alimentare este un plus, un avantaj si nu un minus cum gresit o tii langa cu aberatiile.
    Studiaza cum functioneaza un tranzistor, cum se alege punctul static de functionare optim dupa datele de catalog, ce inseamna ele, ca sa pricepi in final ce scriu eu ca trebuie sa faci si ce nu trebuie.

Daca nu vrei sa faci asa cum scrie la carte, fa atunci cum te taie capul, aiurea, empiric, ca pana acum, la modul diletantist.
    Eu nu mai pierd timp de pomana sa explic la infinit ce si cum trebuie facut.
    Ti-am sugerat, avand in vedere lipsa de experienta pe care o ai in montajele RF, o solutie usor de pus in opera care sa-ti rezolve rapid problema intermodulatiilor cauzate de LTE.
    Despre asta a fost vorba.
    De ex. cu un preamp. Terra montat pe un Televes degajat, la cca 21 m fata de sol, in Ramnicul Sarat se prind frecvent semnale digitale din Ucraina, chiar si din Crimea.
    Zgomotul lui propriu nu e chiar doar pe hartie,
    Ai verificat de curiozitate ce zgomot are primul tranzistor din Telespanak !

Despre TVR2 in C-69 am mai raspuns.
    Din datele pe care le detin SNR nu a avut nici emitator, nici translator pt TVR2 pe acest canal.
    Sigur e vorba de o intermodulatie la receptie care a aruncat o bataie in C-69.

Multi au luat leapsa ba chiar s-au si laudat cu receptii fantoma aparute in urma unor produse de intermodulatii cauzate tot de isteria tembelistica de a utiliza castiguri aberante, fara rost, montand chiar mai multe preamplificatore in cascada pt. ca apoi sa se laude cu multitudinea de batai aparuta in toata banda.
    Dementa totala pe acest gen de profani.

Odata cu intrarea in era digitala, acesti "mari DX-eri " insa au amutit instant pt ca imaginile fantoma rezultate din intermodulatii, cauzate de "overload", in digital nu mai sunt demodulate de catre aparate datorita algoritmilor de analiza.
    In plus, indeletnicirea din analog a masluirlor de receptii cu modulatoare care se gaseau din belsug la indemana oricui, la care se pretau niste smintiti profani, diletanti, auto-intitulati patologic " cei mai mari DX-eri " din Romania, din Sud-Est-ul Europei si chiar din lume la un moment dat, in digital e un pic cam scumpa si greu de performat datorita multiplelor date necesare de inserat la masluire.

Last edited by 007/Ro; Today at 09:41.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)