Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 10 EUR (10%)
Donate to support this site...

Page 152 of 152 FirstFirst ... 52102142150151152
Results 2,266 to 2,270 of 2270

Thread: DX Caffè

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am unul care inca functioneaza si care zace la tara in bucataria de vara nefolosit, din cauza de unui LED TV abandonat tot acolo.
    Acum vreo 10 ani i-am mai schimbat cativa condensatori electrolitici.
    Este chiar cel cu care am prins ani de zile aproape zilnic sarbii in Bucuresti inainte de 89 si despre care am mai scris.

Voila !

Erau multe zile cand sarbii intrau lacrima.
    Dupa 1983 si color pe un Telecolor si apoi un Cromatic
    Dupa 84 interesul pt. sarbi a mai scazut nitel pt. ca reusisem deja primele receptii domestice din satelit, asta dupa ce reusisem cu succes si interceptarea unor fascicole de radioreleu.
    Deh, lucram acolo, actualul SNR, stiam cum si ce trebuie ca sa ...
    Pana m-a turnat un coleg la Secu si m-au umflat ...
    Dar asta este alta poveste

Gata cu nostaljiili !

Bonus

Filtrul !

In loc de capacitatile mecanice se pot pune diode varicap, controlate independent si impreuna cu dimensionarea corecta a inductantelor potrivit benzii de lucru dorite rezulta un filtru extrem de simplu cu acord continuu.
    Floare la ureche.
    Daca situatia o impune se pot folosi mai multe astfel de filtre in cascada, cu pierderile de insertie de rigoare insumate dar cu rezultate surprinzatoare.

Acum ai mura-n gura si pt. VHF.
    Sus in UIF ti-am dat deja circuitul cu linii, fie pe strip-line fie din sarma.
    Gasesti schemele si datele contructive cu un mic efort 'telectual in multe locuri pe net fie in colectia Tehnium sau cartile lui Basoiu de dinainte de 89 fie in montajele de radioamatori pt. EME in UHF.
    Burta pe carte ca nu merge altfel !
    Last edited by 007/Ro; 21st May 2018 at 09:50.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Vezi,un dipol la 52m scoate mai mult decit 1 antena la 30m.E alt nivel al cimpului.Trebuia sa fi tras un test duminica dimineata cind era pustiu in cladire sa compari cu ce mai intra la etajul 10 din ce aveai sus.Pe acest rationament merg si eu,decit un atx jos mai bine o antena de camera la inaltime dubla.Intensitatea cimpului este cel putin dubla si astfel antenuta mea de camera are sanse sa bata real atx-ul.Niciodata nu poti ridica un atx acolo unde poti ridica o antenuta care nu cintareste cu tot cu rotor+anexe mai mult de 150-200 gr.Suprafata mica expusa la vint,intensitatea cimpului acolo sus precum si distanta dubla fata de catv sint considerente care cintaresc greu si de care nu pot sa nu tin seama.La care mai adaugam cu jena faptul ca inca nu pot stapinii interferentele cabliste.Nu e intelept sa adun din eter ceea ce nu pot ontrola.Am sa trec pe antenute de camera,una pe V alta pe H si ambele pe rotor cu camera video sa le controlez miscarea din casa.Chinezariile aste de sonett au prostul obicei ca nu prea respecta sensul de rotatie din telecomanda.Nu o data m-am trezit ca,cautam bulgarii spre Carpati.O luase razna rotorul de tot.Dupa ce am pus camera video am avut alta nivel de acuratete in orientare.Fara o precizie ca la satelit nu ai ce cauta in digital terestru.

Posts Thanks / Likes

<br><br>Iata si primul test simplificat la maxim ca logistica,cu amplificatorul blank fara nici un filtru,5-1000 MHz.Sa vad cum se comporta asa ca un reper pentru testele viitoare.Biciul de pescuit are 8 m asa cum se poate vedea si in poza.O sa fie ridicat 10 m de la sol pe durata unei nopti pentru teste.Treptat o sa adaug celule de filtrare.O sa incep cu un filtru trece banda.Polaritatea va fi verticala.E mai simplu ca nu implica rotor.Cablu are 20m.La o prima impresie face fata,oricum pot modifica totul pe parcurs ca nu este nimic batut in cuie.

- - - Updated - - -

<br><br>Iata si primul test simplificat la maxim ca logistica,cu amplificatorul blank fara nici un filtru,5-1000 MHz.Sa vad cum se comporta asa ca un reper pentru testele viitoare.Biciul de pescuit are 8 m asa cum se poate vedea si in poza.O sa fie ridicat 10 m de la sol pe durata unei nopti pentru teste.Treptat o sa adaug celule de filtrare.O sa incep cu un filtru trece banda.Polaritatea va fi verticala.E mai simplu ca nu implica rotor.Cablu are 20m.La o prima impresie face fata,oricum pot modifica totul pe parcurs ca nu este nimic batut in cuie.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai bine montezi un Yagi usor, ca surcelele alea chinezesti rotitoare, pe o drona, pe care il cuplezi la un tuner infipt intr-un ODROID cu Linux pe care-l controlezi de jos prin Wi-Fi.
    Fixezi azimutul si altitudinea la care sa stea drona cat faci scanarile si gata.
    Cat sta o drona buna in aer ai timp destul sa faci scanarile care te intereseaza.
    O aduci jos, schimbi acumulatorul si da-i bice din nou inca 30-40 min.
    De vreo 2-3 ani mi-a incoltit ideea dar mi-a fost lene sa o pun in opera.

Bonus
    Adaptor simetrizor 21-60 cu LTE

Nu te mai chinui cu conserve, copiaza cablajul si fa-ti cate adaptoare ai nevoie.

( cota exacta o stabilesti dupa piciorusele mufei F de cablaj )

Daca le faci si dai 1-2 de samanta nu zic ba !

Last edited by 007/Ro; 23rd May 2018 at 13:17.

Posts Thanks / Likes

<br><br>Am aruncat pilonul din nou in sus cu toate pe el ca nu am mai avut timp sa dezmembrez instalatia veche sa pot pune si sprijinii biciul si asa am pus niste lati de lemn pentru sprijin.12m.Abia am dat o scanare manuala cind a inceput sa adie vintul si sa flexeze undita facind receptile imposibile.Astept vreme perfect calma,pina atunci m-am lamurit cu ampul in blank.Si antenuta asta baston nefiltrata culege interferente catv suficiente cit sa blocheze digitalul.Sa vedem cu celulele de filtrare.1000m si sub nu ma tenteaza in UIF,sint lamurit ce se poate tot facind naveta prin Predeal in drumul spre casa.Scot mai tot timpul o antenuta acolo chiar si cite 15 minute cind ma grabesc si nu am timp prea mult.O sa-ti spun odata ce-am patit si pe acolo.
    Last edited by mouse; 23rd May 2018 at 20:27.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)