Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Yahsat 53e

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Yahsat 53e

ce semnal aveti pe acest satelit,diametru antena si locatie in romania?
    CAMPIONI AM FOST CAMPIONI VOM FII STEAUA BUCURESTIII

Cat mai multe oale!!! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Yahsat 1A 52.5E
    Diametru 120/110
    12169 H 27500 (55%-56%)
    11785 H 27500 (74%-75%)
    11823 H 27500 (69%-70%)
    11977 H 27500 (74%-75%)
    Locatie Targoviste
    Last edited by mariussat; 1st January 2013 at 23:46.

Optibox Anaconda HD, Offset 1.2m , h-h amiko DM 3800, LNB Inverto Black
    90
    E -30W Ro DB. TGV.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Postez si eu rezultatele mele obtinute acum cateva zile, cu o antena Triax TDA 110, lnb Inverto black ultra, receptoare Optibox Raptor si DM 800 HD. Locatie Suceava. Semnalul pe acest satelit este mai puternic noaptea in jurul orei 0:00!

Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Observ ca forumul nu lasa decat 10 imagini o data!

Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

mulrumesc pentru raspunsuri
    CAMPIONI AM FOST CAMPIONI VOM FII STEAUA BUCURESTIII

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Yahsat-1A @ 52.5 East

La ultima scanare pe Yahsat 1A-52.5E,mi-a intrat semnal util pe transponderii de date(11777 V si 11919 V) de pe focarul est,iar pe cel cu pachet de programe,12033 V,27500,2/3,este peste 3 dB!Cei din sud-estul tarii au sanse mai bune de-a receptiona la limita Yahsat-1A Ku East.As vrea sa stiu daca receptionati acest spot si cit de mare e antena folosita?Ce va intra si ce valoare are semnalul pe transponderii receptionati?

M-am folosit de antena de 1.5 m,lnb Inverto Dual cu flansa si placa TBS6925.

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post

La ultima scanare pe Yahsat 1A-52.5E,mi-a intrat semnal util pe transponderii de date(11777 V si 11919 V) de pe focarul est,iar pe cel cu pachet de programe,12033 V,27500,2/3,este peste 3 dB!Cei din sud-estul tarii au sanse mai bune de-a receptiona la limita Yahsat-1A Ku East.As vrea sa stiu daca receptionati acest spot si cit de mare e antena folosita?Ce va intra si ce valoare are semnalul pe transponderii receptionati?
    Teoretic ar trebui ca cei din sud si sud-estul tarii sa aiba semnal mai bun pe spotul East al satelitului Yahsat, dar asta nu se intampla in realitate cel putin in cazul meu.
    Desi am semnal mai bun pe spotul MENA (cu antena putin mai mica de 1.4m) in comparatie cu rezultatele de receptie de la Cluj, pe spotul East semnalul este aproape inexistent (doar o frecventa de date receptionata, 12111 V). Pentru mine este clar acum ca receptia pe spotul East este mai buna in vestul tarii deoarece am vazut si rapoarte de receptie din Ungaria care indica semnal mai puternic decat aici.

Rezultate de receptie cu antena de 1.4m:

Pe spotul east am reusit sa receptionez frecventa 12034 V cu antena de 3m doar in iarna dar semnalul era foarte slab, putin peste limita de receptie.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi EXCALIBUR,

Am crezut tot timpul ca spotul East e favorabil celor din sud care au antene ceva mai maricele cu toate ca ma punea pe ginduri lipsa transponderilor de pe acest spot pe diferite liste de receptie de la noi.Daca nu inchideam semnalul pe citiva,traiam in continuare cu aceasta impresie.Precizarea pe care o faci este binevenita intrucit confirma,daca mai era cazul,
    ca nu trebuie sa luam de bune toate recomandarile de antene in raport cu hartile de acoperire ale satelitilor.Si a cita oara!
    De aceea ar trebui sa spunem,fara teama de-a gresi,ca multe din ele sint mai mult orientative.Si,cine stie,poate din aceste incongruente de cartografiere{iarta-mi barbarismul}a semnalului unii din noi in loc sa cautam programe tv si radio umblam mai mult dupa semnal,iar cei mai importanti,atit de la noi cit si de aiurea fac investitii imense in echipamente de receptie pentru a-si cultiva aceasta pasiune.Si gratie lor avem listele de sateliti si transponderi de care majoritatea userilor se folosesc daca vor sa vada programul lor favorit.
    Scurtul meu comentariu e modul meu de-a ma folosi de lipsa butonului "Thanks/Like"

satelescu

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Hello,
    Confirm și eu ca pe spotul est n-am semnal aici n Buc cu offsetul Vialuna de 1.10m fixă pe acest satelit - n rest (pe celelalte) programe, semnal util dar nu foarte mare undeva media de 7/8dB
    Baftă!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

A prins cineva si cu ce antena posturile AbuDhabi Sports HD ? In Bucuresti..
    Vu + Solo2 - Amiko HH - Emme Esse 115cm.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu in Bucuresti, dar la Suceava pe un Triax TDA 110, merg bine!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar parea ciudata evolutia semnalului pe Yahsat 1A de la 52.5 E daca n-am fi observat in ultimii ani tendinta operatorilor si furnizorilor de programe din zona Orientului Mislociu sau/si Africa de Nord de-a muta multe pachete de programe pe spoturi cit mai apropiate de zona lor.Daca cu ani buni in urma,inainte de 2008, ei inchiriau sloturi pe satelitii europeni,in special pe flotila de la Eutelsat,sau cumparau sateliti "expirati",tot de la acesta,pentru ca n-aveau infrastructura proprie pentru acoperirea cit mai extinsa a semnalului pe zona lor,iata ca acesti operatori,majoritatea arabi din zona Golfului(Arabia Saudita,Emiratele Arabe,etc),unii cu putere financiara extraordinara,s-au constituit in companii care operareaza in domeniul transmisiilor prin satelit.Rodul acestui efort a fost,cum deja se stie,lansarea acestui satelit in 2011,dar nu numai.El are acoperire in banda Ku pe trei zone mari,Europa,Est si MENA(Midlle Est/NorthAfrica},iar in banda C-Global.
    Pentru ca ne aflam intr-o alta zona de acoperire,Europa,unde avem semnal acceptabil,pentru cei interesati de anumite pachete arabe care sint transmise pe spotul MENA sau EST,receptia lor a devenit si mai problematica in ultima vreme cu antenele mici sau peste medie.Si asta se observa cel mai bine in modul cum a fost distribuit semnalul si puterea lui in ultimii ani de cind a devenit operational Yahsat A1 in 2012. Daca in 2013,in zona mea,aveam o putere a semnalului relativ mai buna de pe spotul Est sau MENA cu aceasi parametrii de transmisie,cu referire la fec-uri de 5/6 sau 8/9,si deci nu era problema de receptie cu antena de 1.50m,treptat,mai cu seama in acest an,el a devenit mai slab pe zona noastra.Observ,astfel,ca in prezent,cel putin in aceasta perioada,o tendinta de slabire a capacitatii de receptie a semnalul de pe acele spoturi(Est si Mena)cu antena mea.Cred ca nu este diferit prea mult si in alte zone ale tarii,eventual cei din sud-est sa fie acum mai favorizati de cum a fost in 2013, cind @Excalibur ne-a dat un raport negativ a receptiei spotului Est in zona lui.Urmeaza ca cei de acolo sa ne confirme sau nu asumtia mea.
    Pina atunci iata cum arata evolutia semnalului pe toti transponderii de pe Yahsat A1 in ultimele luni,in octombrie,noiembrie si decembrie 2015.Precum se poate observa,in octombrie inca puteam inchide semnalul pe multi transponderi(nu toti)de pe spotul Est sau Mena,ca in noiembrie numarul celor receptionati,unii la limita,sa fie mai mic,iar acum,in decembrie,el sa fie prea slab ca sa-i pot inchide.Doar spotul Europa are un semnal relativ mai bun,dar si-n cazul lui,slabit cu aproape 2 dB!Dar in privinta lui nu trebuie sa ne facem griji;vorbesc de cei care au antene mari.
    Trebuie sa adaug ca semnalul este putin mai tare spre seara decit dimineata.De fapt fluctuatia de semnal intre diferite ore ale zile ne poate da sperante ca nici spoturile Est si MENA nu sint atit de indeparate de zona noastra,cel putin pentru cei entuziati de receptii dificile.La drept vorbind dificultatea de a-i receptiona este ratiunea lor de pasionati.Nu-i asa?!

satelescu

ps_Rod moderatorul sa schimbe titlul topicului,corect fiind:Yahsat-1A la 52.5E.Multumiri

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Revin cu raportul meu de receptie acum,in februarie,de la 52.5E-Yahsat-1A.In aceasta perioada semnalul cel mai tare este,cum spuneam la #12,spre seara,in jurul orei 20:00.De fapt el incepe sa creasca aproape insesizabil pe tot parcursul dupa-miezii,apoi,catre seara,treptat,treptat atinge pragul cind el poate fi inchis de pe cele trei spoturi ale satelitului,Europa,Ku-East si MENA.Desigur ca cel mai greu de receptionat in zona noastra este spotul est,unde avem citiva transponderi care anii trecuti erau usor de receptionat,cel mai cautat fiind 11823 H,cu pachetul MBC,dar si altii.De asta data acesta este si mai greu de prins,avind cel mai slab semnal pentru un pachet in SD,alaturi de 11900 H.E adevarat ca au fec-uri problematici,5/6,respectiv 7/8,cind el este slab.Chiar in atare situatie,acestia doi se pot receptiona mai bine cam o ora,citeodata cu intermintenta.Depinde si de conditiile meteo si fireste de marimea antenei.
    Dintre toti transponderii cu programe TV de pe Yahsat 1A,n-am putut inchide semnalul pe 11746 H si 12034 V dat fiindca avem pachete de programe in MPEG-4.Cu antena mai mare decit a mea,de 150 cm,cu cel putin 10 cm mai mult,as fi putut sa-i receptionez?!Constat cu bucurie ca in ciuda situatiei dificile de receptie a lui Yahve-1A in zona mea,in special a spotului Est,c-am receptionat cei mai multi transponderi de pe acest satelit decind a devenit operational.Cei interesati sa-l receptioneze constant trebuie sa se gindeasca la o antena de 2 m,cel putin.Vorbesc de cei din zona mea.Nu stiu daca in sudul tarii situatia receptiei a ramas aceasi ca 2013,cind @EXCALIBUR ne-a spus ca spotul Est e greu de prins acolo!Poate n-ar fi rau ca cineva din sud-estul tarii sa ne spuna daca semnalul de pe spotul est a ramas la acealsi nivel ca acum trei ani dupa ce puterea lui a scazut intre timp pe unii transponderi,cum e si 11823 H?

satelescu

ps_Nu se poate corecta titlul topicului-la 52.5E?Multumiri.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Aici langa Bucuresti situatia despre receptia spotului Est este la fel ca in 2013. Cred ca o antena de 2m nu e suficienta decat pentru receptia a 2-3 frecvente de pe spot Est. Nici cu 3m nu se receptioneaza toate frecventele pe spot Est mai ales in acesta perioada cand semnalul este cel mai puternic.

Semnal cu antena de 1.4m:

12034 V cu antena de 1.4m:

Nivel semnal cu antena de 3m:

Diferenta mare de semnal tot pe spot Est intre frecvente, daca la ~12000-12100MHz semnalul este de aproape 9dB, intre 11700 si 11800MHz avem doar 4-5dB cu antena de 3m.
    PFA 1.4m+IBU twin 75E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 5925

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ultima oara cand aveam antena reglata am avut semnal f bun pe acest satelit, acum 1 luna.
    Vu + Solo2 - Amiko HH - Emme Esse 115cm.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)