Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 148
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Razboiul RTC - PRO TV

Ati citit comunicatul de azi referitor la scoaterea canalelor ce apartin trustului PRO din grila Dolce TV incepand cu 03.01.2013.

De unde a inceput tot acest conflict ? La mijlocul lunii aprilie a expirat acordul de retransmisie incheiat intre RCS&RDS si grupul Intact (programele A1). Cei de la Intact au cerut celor de la RCS suma de 7 milioane de euro pe an pentru retransmiterea canalelor Antena 1 si Antena 3.Cei de la RCS au avut o pozitie ferma si n-au cedat presiunilor si s-a ajuns la scoaterea canalelor Intact de pe platforma Digi TV.Ce-au facut la aceea data cei de la RTC ? Au luat pozitia "ghiocelul" in fata lui Voiculescu si au platit instantaneu suma solicitata, sperand ca astfel vor putea sa "rupa" un numar masiv de abonati de la RCS.Rezultatul : in 2012 numarul abonatilor Digi TV a crescut cu 140.000 in timp ce la Romtelecom numarul abonatilor noi nu depaseste 30.000.

La 01.01.2013 expira contractul dintre Romtelecom si grupul PRO, bineinteles ca cei de la PRO TV avand programele TV cu cea mai mare audienta de pe piata au cerut ca si canalele lor sa fie platite intocmai ca cele ale grupului Intact.Inca de la lansare Romtelecom plateste cele mai mare preturi catre detinatorii de canale datorita negocierilor neinspirate din 2007, iar in conditiile in care ar fi platit si suma pretinsa de PRO cu siguranta pretul abonamentului n-ar fi putut acoperi toate aceste costuri.

UPC mai are un an de zile contract "free" cu Antenele, din 2013 vor dispare si acestea din grila Focus Sat.

Concluzia, RCS-ul n-a resimtit in niciun fel "divortul" de Antene si Discovery, asteptam sa vedem cum ca gestiona RTC-ul situatia dupa 03.01.2013

Vor mai apare astfel de situatii, deoarece odata cu expansiunea cablului digital, platformele DTH vor avea succes in mediul rural si pentru romanii din afara granitelor ce isi scot ilegal din tara receiverele.Stiti mai bine decat mine ca telespectatorii din mediul rural si din afara tarii nu conteaza aproape de loc la calculul market share-rului.Dar asta e o alta discutie, o lasam pe alta data.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Sincer nu prea urmaresc Grupul Pro si daca as fi abonat Dolce m-ar durea la palarie ca mi-a scos PRO TV-ul. Dar pentru grosul clientilor Dolce va o adevarata tragedie. Si dupa parerea mea Acasa TV va fi principalul motiv pentru care multi clienti isi vor rezilia contractul

Mai vreau sa spun ca tendinta pe piata romanesca de CATV a inceput sa fie de diferintiere a content-ului intre furnizorii de astfel de servicii, ceeea ce nu poate fi decat un lucru pozitiv. Cred ca in aceasta privinta ar trebui sa le multumim si celor de la BOOM . O sa vedeti ca din ce in ce mai multi romani vor avea abonament la 2 sau chiar 3 furnizori de televiziune prin cablu.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

uite , pe mine SATANA ma pus abonat la Digi .......noi coment ...........ant 1 ....etd no signal ......i inteleg ce eu cu antenele.............

Am inteles ca se baga cablu Digi ? cu ce se mananta pe trazii locale si Judetene ! cablu vine cumva prin valea Sibiului ?

Ori on line prin LNB satelite _ antena _busola ...........etc care samana ogorul puiule , mai Dorule mai,,........vai de viata noastra , peste apa , ma cuprinde dor de galaxie ..................vai muma ,...............!te doare mintea , ...........

No comewnt _ mai Dorule mai mai )
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai Boobi, tu iti bati joc de noi sau asa iti place tie sa scrii? Ca n-ai nici un D-zeu, nici logica.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by acabes View Post
    O sa vedeti ca din ce in ce mai multi romani vor avea abonament la 2 sau chiar 3 furnizori de televiziune prin cablu.

...sau poate isi baga picioarele si renunta la toti, oricum ultimile televizoare stiu sa se conecteze la net si netul e plin de filme, documentare , etc trebuie doar sa stii unde sa cauti.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

VAI de PENIXUL VOSTRU , MA MARMOTE CU CONSERVELE VOASTRE CU TOT DE DIGI ..........CRAPA CAND TE LUMEA MAI DRAGA .....1 LA mana , e o vorba deschide usa crestine

Dar nui bai ....nu rata ...........Romanul tot Roman e ..drili da .................urmati cu mine dor dor cu mine calator ....decor Satelite ect , dar vremea e de partea noastyra ce frumos..........
    receiver BIO ......ETC .

M a bucur ca nu sunt in sahara ..........) vai ce mas targe off offf ..........strainatate ............

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

nares _ ai DIGI-TY ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

dORESC UN RASPUNS CLAR SI SCURT LA SUBIECT SI LA ............SINCERITATE , RUSTIC !

AI gigi ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu, dar am bun simt fata de ceilalti care mai citesc pe-aici , ceea ce-ti doresc si tie.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sincer :

nares : Sincer , Doresc un An nou Fericit iti doresc !
    2 . ma frec in Sateliti .......
    3. nu tin partea la Gigi nici nu i flegmez ,,,,,,,,,,,
    4. ma doare in penix de programe .................
    5. imi pare rau cand obderv ca isi bat joc de abonatii .............LOR offff
    6. nu tin partea la dIGI_ NICI rOMTELECOM > pentru mine toti Sunt Hotiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

Nares _ DAca aduc la cunostinta ca toti orice plantforma specific CA SUNT HOTIII ............... CE imi aduci la cunostinta !

Oricum i freck pe totyyy .......da-ma , in TRIBUNAL "

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

cum vedem ca si in cazul antenelor unde doar antena 1 si 3 face audienta dar la negocieri baga si antena 2 si antena 4( euforia) ca sa mareasca pretul ca si cum si acele programe din pachet tot la pretul A1 sau A3 ar fi (sunt bagate si A2 si A4 la pachet cu a1 ai a3 ), la fel fac si cei de la media pro ===> adica spun ca si sport.ro si acasa costa la fel ca si pro tv-ul
    Daca la inceput era ceva revolutionar in modul de prezentare a stirilor( era ceva de admirat )acum vedem in cadere libera pro tv-ul si la stiri care s-au otevizat sau cu tot felul de emisiuni gen maruta show(ora lui vesela) sau filmulete cu multe expresi libidinoase care le mai fac si seriale de "rasunet" de nu iti poti lasa copiii sa se uite ca iti pun tot felul de intrebari incuietoare.

Eu personal la pro tv ma uit doar la Apropotv ( http://apropotv.protv.ro/) si rar la cate un film si asa trecator pe la vocea Romaniei si la romanii au talent ma uitam doar sa vad cate un nebun care facea cine stie ce inedit, acasatv nici nu il aveam bagat in lista vreo 5 ani (acum de vreo 4 luni s-au schimbat frecventele la rcs pe cablu si am dat iar scanare la tv si a intrat dar nu m-am uitat pe acel program 1 minut in ultim 5 ani ) si la sport .ro in ultimi 5 ani m-am uitat doar acum vreo 2 luni cand a fost un meci de box cu Kliciko Vladimir de m-am suparat de aveam tensiunea 16 ca la fiecare pauza imi bagau pe gat reclame de parca cine stie ce cumparator ma faceau daca ma uitam la acele reclame

Bravo celor de la Romtelecom daca le da peste nas celor de la pro pentru ca cer sume inimaginabile pt retransmisie ca si cand cine stie ce programe ar fi si defapt sunt un mare fas in momentul de fata

Incet incet o sa vada si ei ca fara dth-uri sunt pierduti pentru ca s-au obisnuit cu sume mari din reclame si daca nu au si dth-urile de partea lor o cam baga pe maneca pentru ca cei care detin dth-urile au si firme de cablu (Romtelecom au Nextgen ).
    Poate inteleg ca atunci cand nu au calitate nu pot creste preturile la infinit.
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

eu am impresia ca o sa isi bage CNA-ul coada si o sa modifice legea prin care obliga DOAR companiile prin cablu la o lista de canale obligatorii si or SA OBLIGE si DTH-urile la acest lucru . Pe o parte mi se pare normal sa in momentul in care semnezi un contract sa ai o lista CLARA cu canalele de interes general si sa existe optiunea in cazul modificarii liste sa ai optiunea de a rezilia contractul .

Sa zicem ca sunt client Rtc si chiar am nevoie de PRO TV sau mai rau SP.RO ca doar acolo puteam sa vad tampenia aia de emisiune cu concursurile in care japonezii aia se fac de kko si m.am abonat ieri, inainte sa se anunte eliminarea din grila de programe, si am un contract pe 2 ani , eliminarea din grila de programe a PRO TV , SP.RO, ACASA , ACASA GOLD, MTV (mai este vreo unul) din ce stiu parca dolce nu aveau si radio (BOOM avea) PROFM-ului nu am dreptul sa reziliez contractul ?

Eu am si Digi si Dolce , ma bate mama la cap de nu su cand sa sun la RDS sa cer Antenele , mai nou o sa ma bata la cap si pt programele Media Pro... Daca mai scoate si Focus canalele lui Prigoana o sa avem o piata DTH ca dantura babei de 110 ani din Romania !
    Totusi , RCS a creeat un precedent, a urmat Dolce acum o sa urmeze Focus. Problema este ca RDS-ul a avut si o strategie, una buna cred eu, sa vedem Rtc.

OFF-T : Am lucrat 3 ani de zile in call-center-ul de la BOOM , si am prins etapele in care au scos Eurosport-urile , apoi parca au avut cateva zile probleme si cu Media Pro-ul , dupa care mari probleme tehnice cu National si Kanal D parca .... era un chin sa ii explici clientului aceste lucruri, pt ca era legat la gura, trebuia sa fii profesionist(din punct de vedere al angajatorului) si sa ii explici ca nu din vina DTH-ului s-a intamplat , desi era clar multor clienti ca se duce pe apa sambetei compania
    Ii compatimesc pe cei din call center-ul de la Dolce !

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Razboiul RTC - PRO TV

Fuck PRO dupa cum spunea cineva... Orixum se duc de ripa. Felicit RTC pe aceasta cale ptr ca daca stai si analizezi la rece - resp cele 3 situatii Intact, Discovery si acum mai nou MediaPro - tragi o singura concluzie: se maturizeaza piaya si managementul incepe sa isi faca treaba.

Hai sa vedem: Am fost client RTC si la un miment dat cind s-a lansat Dolce cu ceva ani in urma am renuntat cu mare drag la Astralul de alta data - analogic bata-l vina. DVB-C la ei era un fis fata de DTH-uri. Dupa vreo 2-3 ani cind UPC avea sa fie tentant si promitea suficient le-am spus PA-PA grecilor. Acum, dupa ani de experoenta in domeniu am ajuns chiar bigam:UPC - DVB-C only + Internet for IMM / DVB-C @ Digi + tel fix portat second time (cu 021 in fata).

Deci clientul se adapteaza, piaya este intr-o continua dinamica si toate povestile astea lacrimogene ar cam trebui sa avem cu totii de invatat.

Astept sa vad daca CC al CNA are obraznicia sa declare mustcarry in DTH. Ar fi clar motiv de scandal si tribunale.

Dealtfel cine a inventat mustcarry? Pentru asta nu exista cumva terestru? De ce nu-si face tteaba SNR-ul sa dea drumul DVB-T-ului la nivel national? Daca tot suntem cica o tara din UE....

Fimi-ar scirba!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

scap de PROST tv? wowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by BOO*BI View Post
    .......noi coment ...........
    Nici noi ​nu comentam
    ----------------------------------------------

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)