Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default lnb MAXIMUM 0.3db

am luat de la peruvision zilele astea lnb maximum la pretul de 320 mi lei.
    MAXIMUM digital tehnology UNIVERSAL SINGLE C-120 LNB SC-1 ptru antenele parabolice.am facut un test in comparatie cu invacom si se prezinta f bine este cam la acelasi nivel,pe o antena 1.80m alu ukraina.
    deci:invacom single flansa= 1.600.000lei~maximum flansa= 320.000 lei.
    nu vreau sa fac reclama la produsele peruvision,care sunt vai mama lor.in general ma refer la antenele de bulgaria care sunt sub orice critica,tabla ca foia de ceapa.
    la un vant puternic se intorc pe dos ca un ciorap
    ant bulgaria grosimea tablei 1.5mm.ant ukraina 4mm
    350 kg de scule!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Antena aia, ca foaia de ceapa, a rezistat cu brio la cele mai puternice vanturi
    Si eu am impresia cateodata ca isi ia zborul, spre curtea vecinului dar totusi rezista!
    Desi influenteza negativ la receptie, ''mobilitatea/balansarea'' pilonului e benefica pentru antena, deci nu am avut pana acum probleme la vant, cu antena de 1.4M

@Gogi, spune-mi te rog daca antena de 1.9M (probabil Ukraina), de la Peruvision, este performanta
    Intreb pentru ca nu e diferenta mare de pret intre cea de 1.7M si respectiv asta de 1.9M

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Senior Race Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Confirm si eu ...folosec un LNB Maximum de 0,3 dB pentru offset de aproximativ 1 luna de zile pe care l-am pus in locul unui Invacom de 0,3 dB pentru teste ..si de atunci nu l-am mai dat jos.. .Nu l-am mai dat jos pentru ca se comporta exact la fel ca Invacomu' (calitate semnal), testat peste tot.
    L-am luat intamplator la sfatul unui prieten care are un magazin cu specific si datorita pretului mic...
    Il recomand !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sspeedx
    Confirm si eu ...folosec un LNB Maximum de 0,3 dB pentru offset de aproximativ 1 luna de zile pe care l-am pus in locul unui Invacom de 0,3 dB pentru teste ..si de atunci nu l-am mai dat jos.. .Nu l-am mai dat jos pentru ca se comporta exact la fel ca Invacomu' (calitate semnal), testat peste tot.
    L-am luat intamplator la sfatul unui prieten care are un magazin cu specific si datorita pretului mic...
    Il recomand !
    Confim si eu super lnb-ul

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default hmmm

@rz+
    antena de 1,9 de la peru nu este fabricata in ukraina,este antena bulgareasca.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Intre antena de 1,9m de la Peruvision subtire tare intradevar pt marimea ei,si una din fibra facuta de Ecosat Bacau acum 8ani in metoda sandvich(fibra-folie-fibra)de 1,8m nu e absolut nici o diferenta,testate de mine acum o luna cu Lnb Invacom 0,3db pe Astra in PNt. Deluxe Music cu 1,9m Al-Peruvision 63% nivel semnal la ora 15 si 63-64% nivel semnal cu 1,8m fibra la aceeasi ora.
    Antena 1,8m/Montura polara/Lnb Invacom quad 0,3db/Actuator 12"/Pozitioner diseq Moteck/DB 7020s/DigiTv

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ok, @Claudiu, dar atunci asta pe care o am (1.4M, de la Peruvision) unde e fabricata ?
    Iar referitor la LNB-ul Maximum, posibil sa il testez si eu pe antena de 0.9M iar comparatia va fi facuta tot cu un LNB ieftin (la vremea lui), adica un MTI de 0.6dB

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

antenele mele de Ukraina,una de 1.94m si cea de 1.80 da nana rau la una de 2.2m
    peruvision made in Bulgaria.teste facute de mine pe nspe de receptoare si pe zeci de antene mai mari de 1.8m.ptru un impatimit al receptiei satelit,aceste antene sunt avere la casa omului.
    cred ca sunt facute dupa katrein,rusi astia sunt dati draq
    eu am 2buc si oricand am 12 mil pe una,pretul la una de 2.2m peruvision care este la pitici fata de adevaraciunile rusesti.
    rz+ cand montez antena de 3m,poate poate ma despart de una,asta in primavara
    ps chiar azi am montat una de 1.4m peruvision saracutele de ele au o montura firava de zici ca se rup cand sufli,iar cand zdrangani stalpul se misca din toate incheieturile.pe cuvant daca as tine asa ceva acasa
    antena de 1.9 bulgaria peruvision,ca si cea de 2.2m sunt niste guno.
    mergem aici in brasov la niste persoane care am montat de 2.2m,luam un receptor sensibil si dupa ce notam testele venim la mine acasa sa facem comparatie
    350 kg de scule!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@gogi, te cred pe cuvant deci nu ma bag la aia de 1.9M/Peru
    Ideea e ca vreau una nou nouta... cred ca tot una ''firava'', de 1.7M/Peru va fi solutia dar am timp sa ma gandesc pana vine primavara
    Poate reusim totusi sa ne vedem, intr-o zi

P.S. Am si spus in trecut ca am o montura proasta (am reusit sa reduc ''jocul'' dupa ce am dat cateva ciocane la ''corniere'') dar antena iti zic ca foarte buna, desi nu am comparat-o decat cu un offset de 1.2M
    Cu offset-ul ala de 1.2M nu vedeam deloc Nilesat iar cu asta rotunda de 1.4M intra complet (desi la limita pe unele transpondere)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz +
    @gogi, te cred pe cuvant deci nu ma bag la aia de 1.9M/Peru
    Ideea e ca vreau una nou nouta... cred ca tot una ''firava'',
    man una noua sau una de 15 ani face acelasi lucru,chestia este ca montura polara sa fie bine intretinuta, si sa nu fie deformata ant.
    am vb cu cineva care are o ant de ukraina si o tine desfacuta in gradina.
    daca antena e ok si nu e indoita,cu tote ca are poate montura polara ruginita,iti fac eu rost de o montura adevarata.
    iar antenele de steagu din 6petale 1.9m,daca a fost pusa pe calapod si montata kluumea sa sti ca se apropie de cea ruseasca.
    iti trecusem nr in agenda tel zapp care ieri sa defectat
    da un beep pe dialog si te sun eu.
    iti dau nr pe pm.
    350 kg de scule!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

am uitat sa spun ca antenele de 2.2m bulgaria au aceasi grosime la tabla ca cele de 1.4.
    350 kg de scule!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gogi
    am uitat sa spun ca antenele de 2.2m bulgaria au aceasi grosime la tabla ca cele de 1.4.

Spui prostii prietene ...am si de 1.4 si de 1.9 tot de la Peruvision.
    si este diferenta la grosime. ...asa ca laso balta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gogi
    Quote Originally Posted by rz +
    ,
    ...... iar antenele de steagu din 6petale 1.9m,.........
    Stie cineva daca se mai fabrica antene din petale in Romania ? La Brasov; la Ghimbav sau Steagu ?

Orice informatie este binevenita.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)