Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Protection: AACS BLU RAY Cinavia

cum poti sa scoti aceasta protectie de pe un disc bluray. De cateva zile cu asta ma ocup dar nu prea am reusit mare lucru. Desi DVDFAB se lauda ca scot aceasta protectie, la discurile care au un stream sub 20 gb, nu le scoate. Am vazut ca protectia se scoate in momentul cand convertesti materialul blu ray. In caz ca nu il convertesti protectia ramane iar dupa 20 de minute, te trezesti cu acel mesaj neplacut pe ecran cand sonorul se intrerupe.

Deci, in afara de reecondare, mai este o alta varianta?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu o scoate Slysoft AnyDvd HD?
    MacMini, MacBookAir, Dolce Interactiv, Focus DTH, Digi CATV digital

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu folosesc DVDFAB. si o scoti doar daca convertesti calea audio. m-ar fi intersat daca ar exista vreun programel care sa iti zica ce disc are protectie si care nu. Si mai ales dupa ce faci acest lucru (sa creezi imaginea) sa o poti verifica sa nu mai aiba protectie. Daca o scrii si vezi ca dupa 20 de minute a ramas protectia ai stricat un disc degeaba. Iar discul nu e ieftin, a aproape 20 de lei.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Cinavia depinde de anumite playere... unele o au, altele nu...
    Cine cumpără un bluray player şi ştie că trage multe de pe net, prima chestie la player trebuie să verifice că nu are Cinavia.

Efectiv nu se poate afirma că este "spartă", DVDFab dă indicaţii despre CE SE POATE COPIA.

Cu o căutare pe Google, se pot vedea mai multe software care ZIC că se poate elimina...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cinavia e o adevarata pacoste,deocamdata.Protectia respectiva e un filigram pe disc la unele filme -lista cu filmele se gasesta pe net.Deocamdata se poate rula filmul cap/coada cu
    player si PS3 care nu are implementata protectia cinavia,dar prin copiere se copiaza si protectia.
    @WebMan-ai fost mai rapid.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

am scris vreo 12 discuri pana acum toate cu protectia cinavia. Ideea este ca daca le reecodezi dispare.

P.S. pentru cei ce nu stiu, este o tehnologie noua "audio watermarking" care impiedica vizionarea filmelor copiate ilegal pe PS3. Ce face mai exact? Compara sursa audio din filmul pe care il incercati sa-l vizionati cu sursa audio din varianta retail a produsului, daca Cinavia descopera unele modificari, filmul va fi mut sau nu se va putea viziona deloc.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by scary View Post
    Ideea este ca daca le reecodezi dispare.
    Asta-ţi ziceam demult, pe celălalt topic, da' tu Batman Batman

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu stiu cum sa reecodez un bluray cu dvdfab fara sa pierd din calitate, sa fie acelasi.

P.S. daca cititi pe alte forumuri ceva de genu: toate BLU-RAY-urile au protectie tot ce trebe sa faci ca sa iei jos protectia pentru filme ISO le incarci pe daemon tools inauntru sunt cartelele BDMV-CERTIFICATE le scoti din ISO afara pe desktop si cartelele alea le bagi in DVDfab cu acela program iti scoate afara CINAVIA dupa le refaci cele doua cartele in ISO si le masterizezi asta e tot..
    ca sa le refaci inapoi in ISO cele 2 cartele BDMV CERTIFICATE iti trebe programe ca MAGIC ISO,ISO MAKER etc...cauta un pic pe GoOgLe.

NU MERGE! STRICATI BD-URILE DEGEABA. eu am stricat 3, am incercat toate variantele, acelasi rezultat.

singura care pana acum a dat rezultate este reecodatul blu ray-ului dar facand acest lucru din pacate pierzi calitatea 3D.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

are careva idee de un soft care sa reecodeze doar audio? din dts in acc? ca apoi sa pot sa il remuxez in containerul m2ts ca sa il scriu pe bd?

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

ala e doar pentru mkv-uri

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Rip local cu AnyDVD si scoate protecia. Apoi editezi cu ce vrei si cum vrei.
    MacMini, MacBookAir, Dolce Interactiv, Focus DTH, Digi CATV digital

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by scary View Post
    ala e doar pentru mkv-uri
    Demuxezi DTS-ul, îl încarci cu ăsta şi faci AC3...
    Nu e obligatoriu să conţină partea video...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

si ca sa trag o concluzie, din cate am citit, din cate am experimentat mi-am facut o procedura pentru mine iar acum execut ca un robot. Procedura este urmatoarea:

Eu avand mac lucrezi cu programele acestea (se gasesc si pe windows)
    1) DVDFAB (ultima versiune) te costa doar 60 de dolari optiunea copy blu ray disc
    2) TSMUXER este gratis
    3) TOAST contra cost

Utilizare:
    Descarci fisierul de tip ISO sau BDMV, il incarci in DVDFAB apoi separi mux-ul care te intereaza (eu las doar engleza ca sunet, iar daca are titrare in romana o las, daca nu las doar titrarea in engleza.
    Selectezi ce tip de BD sa iti faca, de 50 sau de 25. Apoi dai start.
    In caz ca BD-ul este de 50 gb si alegi sa ti-l converteasca la 25 gb, dureaza cam 3, 4 ore. Rezultatul este tot un container, dar cu dimensiuni scazute fata de cel original pentru ca ai scos pistele de sunet care nu te interesau. Ai mari sanse sa iti trebuiasca doar un BD de 25 gb fara ca sa il mai reencodezi.
    Scoti titrarea de pe internet, o deschizi cu textedit, sau notepad, o aranjezi, o salvezi UTF8 pentru limba romana.
    Deschizi TSmuxer, adaugi containerul m2ts, apoi titrarea. Neaparat sa fie cu extensia srt astfel nu iti merge. Alegi optiunea BluRay disk iar apoi astepti aproximativ 10, 15 minute depinde de marimea fisierului. Nu iti encodeaza, doar iti "introduce" titrarea in container. Rezultatul il probezi cu un bluray player soft iar daca totul e ok, imaginea rezultata o scri pe un disc REWRITEBLE. Introduci discul in playerul Bluray, dai play la film, astepti aproximativ 20 - 25 de minute daca sunetul nu ti s-a oprit atunci poti sa scri filmul pe un disc fara grija, protectia cinavia a fost ridicata.

P.S. mai exista anumite filme la care DVDFAB-ul nu poate sa scoata protectia cinavia, desi el iti zice ca a scos-o. Sunt putine filme intr-adevar, dar sunt.

numai bine!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Finalul e cam nesigur cum se intampla in general in viata,mai sumplu sa ai 2 BD Player unul cu Cinavia si unul fara la care ai grija sa nu ii faci up-date soft.Asta pt uz personal.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)