Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56

Thread: Poli Timisoara

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Poli Timisoara

in ultimul timp se vehiculeaza multe transferuri spre si dinspre Poli Tm. Pe de-o parte pt. ca presa sportiva in aceasta parte a anului nu prea are ce scrie, pe de alta este o forma de dezinformare sau de "intoxicare" facuta uneori kiar la intelegere intre presedinti/impresari/jucatori.

de la lucrurile gen "surse autorizate afirma..." si pana la cele de genul "uite-opritza/nu-i opritza" inclusiv pe plan local exista "raspandaci" care se grabesc sa trambitzeze un alt...errr...transfer-bomba.

scopul acestui topic este de a tine la curent suporterii lui Poli de pe RDI cu transferurile deja realizate, cu ultimele zvonuri si, dupa inceperea returului, cu tot ce inseamna Poli Tm.

stiu ca sunt f. multi banatzeni pe forum, unii kiar se uita la fotbal intre un cooler de ss2 si-un CF de dm asa ca, bagatzi mare daca aveti of-uri, pareri personale etc.

de ex: http://www.onlinesport.ro/sport/fotb...&viewItem=7444
    whitesnake.com

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

"Vom aduce cel puţin 7 jucători, din care trei fotbalişti vreau să fie tineri de perspectivă", a sintetizat Gică Hagi, managerul general al lui Poli Timişoara, campanie de transferări a bănăţenilor īn pauza competiţională. Timişorenii au reuşit deja să obţină semnăturile a patru fotbalişti, Izvoreanu (23 de ani, Oţelul), Opriţa (24 de ani, Steaua), Alin Stoica (26 de ani, liber de contract) şi Adrian Ilie (24 de ani, Poli Iaşi).

Cum lotul va număra doar 25 de jucători, plus trei-patru juniori, Regele a īncropit o listă de 5 nume, care vor părăsi Poli īn intersezon. Surse autorizate pretind că mijlocaşii Dan Găldeanu, Alin Paleacu, Valentin Velcea, Ricardo Paez şi fundaşul Mircea Rus nu mai intră īn vederile lui Hagi. De altfel, Paez a plecat deja īn Venezuela şi nu se va mai īntoarce īn Timişoara, iar Mircea Rus a suferit o accidentare care īl va ţine cel puţin şase luni pe tuşă. Īn plus, Găldeanu, Paleacu şi Velcea sīnt jucători trecuţi peste 30 de ani, iar Hagi vrea să reducă drastic media de vīrstă a lotului.

Alţi trei jucători incerţi
    O situaţie incertă o au şi alţi trei jucători, care au contracte cu Poli, dar īmprumuturile lor au dat greş. Este vorba despre mijlocaşul Marian Constantinescu, revenit după cīteva prezenţe īn tricoul Gloriei Bistriţa, şi fundaşii Irinel Voicu şi George Şoltuz, ambii īmprumutaţi la FC Vaslui, moldovenii renunţīnd īnsă la serviciilor lor. Cei trei vor fi direcţionaţi din nou spre alte echipe, urmīnd a fi īmprumutaţi fie la Universitatea Cluj, īn liga secundă, fie la alte divizionare A, care ar putea să le suporte salariul.

Mircea Rus - fundaş 27 de ani
    A evoluat 3 meciuri ca titular, īn alte trei intrīnd pe parcurs, adunīnd 340 de minute

Valentin Velcea - mijlocaş - 32 de ani
    Nici un meci ca titular, adunīnd doar 119 de minute īn 5 partide cīt a evoluat

Dan Găldeanu - mijlocaş - 31 de ani
    Nu a jucat īn nici titular, adunīnd per total 90 de minute īn 5 partide

Ricardo Paez - mijlocaş - 28 de ani
    A jucat īn trei partide, intrīnd pe teren īn partea secundă, īn total 60 de minute

Preţ prohibitiv la Belgrad

Poli vrea doi fundaşi de la OFK, īnsă oficialii sīrbi solicită 5 milioane de euro pentru transfer

Radu Bichiş

"Secundul" lui Hagi, Iosif Rotariu, a fost joi după-amiaza la Belgrad, pentru a urmări meciul de campionat dintre OFK Belgrad şi FK Obilici, scor 3-1. Misiunea lui Roti a fost de a monitoriza doi fundaşi, Dusko Tosici (21 de ani) şi Slobodan Rajkovici (17 ani), ambii internaţionali. Tosici este fundaş stīnga, īn timp ce Rajkovici este apărător central. "OFK are jucători interesanţi, dar eu am fost să văd un simplu meci", a spus "Roti".

Īn plus, secundul lui Hagi l-a remarcat şi pe Vladimir Bozovici (24 de ani), mijlocaş stīnga, care a reuşit să şi marcheze un gol. Surse demne de īncredere pretind că timişorenii au demarat deja negocierile pentru cei doi fundaşi, īnsă au fost descurajaţi din start de preţul solicitat de oficialii lui OFK: 5 milioane de euro! De altfel, Poli s-a orientat imediat şi l-a adus de la Poli Iaşi, pe Adrian Ilie, pentru un preţ total de 430.000 de dolari.

Suzeta Sporturilor
    whitesnake.com

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Alin Stoica īncă nu a semnat

După ce preşedintele Marian Iancu a anunţat īncă de o săptămīnă că Alin Stoica este ca şi achiziţionat de Poli, fostul jucător al lui FC Naţional nu a semnat contractul cu alb-violeţii. Parafarea angajamentului a fost amīnată din nou, cu toate că Hagi şi-a dat acceptul pentru transfer. "Am vorbit cu Gică, dar nu am semnat. Acum e toată lumea īn vacanţă, e Crăciunul. Oricum, reunirea e abia īn ianuarie. Şi, īn plus, la mine, nici nu este vorba de un transfer, sīnt jucător liber, pot să semnez oricīnd. A rămas să vedem. Sper să fiu acolo, la Timişoara, la reunire", a spus Stoica

Suzeta Sporturilor
    whitesnake.com

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sambata, 7 ianuarie
    Jucatori transferati la FCU Poli Timisoara
    In aceasta dimineata, directorul general al FCU Politehnica Timisoara, dl. Ion Craciunescu, a anuntat jucatorii care au fost transferati pana acum in vederea returului de campionat. Pana acum, au fost achizitionati jucatorii Silviu Izvoreanu (Otelul Galati), Adrian Ilie (Politehnica Iasi), Alin Stoica (liber de contract), Sreten Stanic (Rad Belgrad) si Vladimir Gluscevic (Rad Belgrad). De asemenea, in proportie de 90 la suta s-au rezolvat transferurile jucatorilor Rares Soporan si Laurentiu Bus, ambii de la Universitatea Cluj. Asa cum ne-a declarat dl. Ion Craciunescu, Bus va evolua pana in vara la Universitatea Cluj, urmand sa i se alature lui FCU Poli din campionatul viitor.

sursa - site-ul oficial Poli Tm
    whitesnake.com

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

mijlocasul maghiar Peter Simek (26 de ani) a semnat cu Poli.

...cica si Pleshan
    whitesnake.com

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

da si cica mai vine si Badoi de la Rapid la schimb cu Moldovan.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by whitesnake
    ...cica si Pleshan
    Ion Craciunescu a declarat joi ca Mihaita Plesan a semnat si ca este oficial jucatorul lui Poli. Plesan va fi prezentat oficial, joi seara, la ora 19:00. Presedintele lui Poli a subliniat ca Plesan este ultimul transfer din aceasta iarna realizat de Poli din campionatul intern.
    "Plesan este jucćtorul echipei Politehnica Timisoara īncepānd de astćzi. Achizitionarea sa este foarte importanta pentru echipa. Plesan este ultimul transfer din campionatul intern, in aceasta iarna", a spus Crćciunescu.
    "Miercuri seara ne-am impotmolit la o clauza si am decis sa continuam joi", a spus Craciunescu. El si-a anulat miercuri seara biletul de avion, fiind la un pas sa plece spre Timisoara fara Plesan.
    "Plesan vrea sa vina la Poli si sa faca parte din proiectul lui Hagi. Iata ca Timisoara l-a adus pe Plesan la Poli, ceea ce nu a reusit Galatasaray", a subliniat Crćciunescu.
    Plesan pleacć joi cu Ion Crćciunescu la Timisoara. El va fi prezentat la ora 19:00, oficial.
    Plesan are 22 de ani. Inainte sa joace la Dinamo in sezonul 2005/2006, el a jucat la Universitatea Craiova cu care a retrogradat in īn Divizia B.

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nigerianul Ifeany Emeghara (21 de ani), ultima dată la Partizan Belgrad (Serbia), a ajuns aseară la Timişoara.

Dan Galdeanu a plecat la U Cluj unde va evolua, platit de Poli, pana la vara...
    whitesnake.com

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Paleacu la Jiul

Osei exclus din lot, Steaua si Otzelul pe fir...
    whitesnake.com

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu prea bine ... eu l-as fi tinut.

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by loko
    nu prea bine ... eu l-as fi tinut.
    Hagi mai are doi inkizatori: Naidin si preferatul lui: O. Petre - amandoi mai slabi decat Osei si in opinia mea.

din cate se pare, au fost ceva conflicte in vestiar; Osei a fost acuzat de asa ceva si la Livorno...
    whitesnake.com

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mai nou apar si feeduri de la stagiul de pregatire

http://www.sat-benelux.nl/forum/viewtopic.php?t=95230

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Osei nu se dezbraca de tricoul alb-violet

Fotbalistul refuza sa plece de la Timisoara, chiar daca nu a fost luat in cantonament
    Emmanuel Osei pare sa fie unul dintre cei mai nedreptatiti jucatori de la Poli. Apreciat de suporteri pentru determinarea in teren, el nu l-a convins si pe Gica Hagi care a renuntat la serviciile lui. Noul antrenor a spus ca fotbalistul nu s-a adaptat la Timisoara si ca in vara, cand expira imprumutul de la Livorno, clubul ar fi fost nevoit sa achite o suma prea mare pentru a-l pastra definitiv.
    Aprecierea a fost transmisa jurnalistilor, dar nu si lui Osei, care s-a trezit pur si simplu lasat acasa in momentul in care coechipierii sai se pregateau sa se imbarce pentru cantonamentul din Cipru. Desi vor sa scape de el, conducatorii alb-violeti sunt pusi intr-o situatie neplacuta, pentru ca fotbalistul se incapataneaza sa-si respecte contractul cu Poli.
    Ganezul s-a aratat ieri extrem de suparat pentru modul in care a fost indepartat din lotul echipei si asteapta sa primeasca o explicatie de la antrenor. „Dupa ce am vazut ca am fost lasat acasa, l-am sunat pe Hagi sa-l intreb ce se intampla si care sunt motivele pentru care a renuntat la mine. Nu a vrut sa imi zica si a spus sa vorbesc cu conducatorii clubului. Managerul (Ion Craciunescu - n.n.) mi-a spus ca nu le place de mine si ca pot sa plec”, ne-a declarat Osei.

Absenta de la antrenament

Desi toate echipele mari din Capitala au inceput sa se intereseze deja de Osei, acesta nici nu se gandeste sa renunte in acest moment la Timisoara. „Nu stiu motivul pentru care trebuie sa plec de la Poli. Dar eu nu voi pleca la alt club, vreau sa imi respect contractul. Stiu ca sunt multe cluburi care ar vrea sa ma ia, dar cum sa fac daca nu a expirat contractul? Mai am sase luni cu Poli. Imi place la Timisoara si nu vreau sa plec. Dupa ce expira contractul, voi vedea unde si daca voi juca tot in Romania sau in alta tara”, spune Osei.
    Pe de alta parte, conducatorii Politehnicii vor acum sa-l suspende pe ganez pentru ca nu s-a prezentat la ultimul antrenament. „Noi am contactat clubul Livorno, i-am informat despre situatia jucatorului Osei. El are la Timisoara stadion, vestiar, antrenor, echipament sa se pregateasca pentru perioada care urmeaza. Azi nu s-a prezentat la antrenament. Este un regulament de ordine interioara si va suporta consecintele. Nu face parte din lotul deplasat in Cipru, dar este jucatorul nostru”, a explicat Ion Craciunescu.

Nu vrea sa auda de Otelul

Auzind ca Osei a fost pus pe liber, reprezentantii clubului Otelul Galati s-au miscat repede si au incercat sa-l convinga sa accepte sa joace pe malul Dunarii. Viorel Anghelinei a venit la Timisoara pentru negocieri, dar a fost intampinat de fotbalist cu un refuz categoric. Osei nici nu a vrut sa discute cu el, spunand ca nu are de gand sa plece de la Poli si ca doreste sa isi respecte contractul care expira abia peste sase luni.
    Se pare ca si Cosmin Olaroiu, cel care l-a adus pe ganez la Timisoara, il doreste la Steaua. Craciunescu sustine insa ca deocamdata a existat doar oferta celor de la Otelul. „Nu a vrut el sa mearga la Galati. Nu avem niciun fel de informare ca Steaua il vrea pe Osei. Nu discut problemele acestea inainte de a se intampla ceva concret. Deocamdata nu am avut niciun fel de discutii cu nicio alta echipa”, a mai spus Craciunescu.

Ameninta cu FIFA

In cazul in care nu se rezolva situatia, Emmanuel Osei spune ca va apela la arbitrajul FIFA. „Aceasta este ultima solutie. Ma duc sa le spun ce se intampla. Asta e tot!”, a mai declarat Osei extrem de afectat si incercand sa-si ascunda lacrimile din ochi. Dupa ce a fost lasat acasa de Hagi, ganezul mai are un motiv de nemultumire. El locuieste in continuare la Hotelul Tristar, cumparat de patronii de la Poli, dar se plange ca dupa ce a fost pus pe liber este obligat sa-si plateasca mancarea.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Legat de Poli TM sunt convins ca nu vor termina mai sus de locul 5.Hagi nu are nici o treaba cu meseria de antrenor iar Craciunescu cu ceea de conducator de club.
    Sunt convins si pariez cu orcine ca atat timp cat Hagi va antrena Poli , acesta echipa va fi ceea ce este de peste 70 de ani , adica o simpla echipa de pluton.

Hai Steaua !

Poli Timisoara - Steaua Bucuresti 1-8 ! Ce seara de vis
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Banc ce l-am primit aseara pe mail de la o prietena:
    "Cum se numeste un stelist cu mai multe gagici? Cioban!"

Si eu sunt de parere ca Hagi nu e un antrenor stralucit dar sa fiti convinsi ca nici Steaua nu a dat lovitura cu Olaroiu. De fapt sunt convins ca din contra o sa fie un SUPER avantaj pentru Poli, Dinamo si Rapid aducerea lui Oli la Steaua. Sunt sigur ca el lucreaza chiar din cantonamentul asta la stergerea jocului spectaculos ce l-a avut Steaua pana acum si o sa revina cu jocul in aparare. Da Doamne sa vorbesc prostii dar in acest tur al cupei UEFA Stelei ii v-a fi foarte greu ! Si asta se v-a datora numai lipsei de imaginatie a lui Olaroiu. Si sa-ti mai zic o barfa. Am o prietena ce e combinata cu un jucator de la Poli. Si ii zice ala ca lor nu le place de Hagi ca atunci cand merg intr-o deplasare cu autocarul sau avionul li se confisca celularele si trebuie sa calatoreasca in liniste in timp ce la Olaroiu se dansa in autocar pe manele.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)