Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 258
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default razboiul Digi Tv vs Discovery

Cine are dreptate ?
    In perioada 2005-2012 pretul platit de RCS catre Discovery a crescut cu 300%, deoarece Discovery impune plata in USD (in timp ce RCS-ul incaseaza abonamentul in lei) iar anual Discovery mareste pretul.In ciuda celor afirmate de cei de la Discovery, pozitia acestora in raport cu RCS-ul a fost una total inflexibila si nu s-a putut negocia sub nicio forma cu reprezentantii canalului de documentare.RCS-ul a venit cu propunerea ca si Discovery Channel sa faca parte din pachetul "extra" deoarece era imposibila mentinerea in pachetul de baza in conditiile in care era cel mai scump canal din pachet iar pentru un canal cu content similar, History Channel, se plateste de patru ori mai putin.Nici aceasta oferta n-a fost acceptata de catre reprezentantii Discovery.

In fiecare an , RCS plateste catre Discovery peste 13.000.000 de dolari !

Singurele variante pentru revenirea lui Discovery in grila Digi Tv sunt urmatoarele :
    -alinierea pretului la nivelul celorlalte canale de documentare de pe piata
    -daca nu vor sa negocieze pretul cei de la Discovery trebuie sa accepte trecerea in pachetul extra a canalului de documentare.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu se spune in articol cit primeste RCS din vizionarea programului Discovery...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai, e destul de simplu. Te uiti la audiente, unde Discovery se afla undeva intre locurile 30-40 cu o medie de 1%. Asta inseamna ca, probabil, 1% din venituri sunt aduse de privitorii acestui canal. Parca RCS&RDs are o cifra de afaceri de aprox 400.000.000 eur ...dar aici intra si internet si telefonie. Dar oricum 1% din banii astia inseamna 4.000.000, nu 13.000.000 cat cere Discovery.
    Sincer, nu mi-ar face placere ca Discovery sa iasa din grila de programe a RCs, dar stiind foarte bine metoda de negociere a lui Discovery, care este de genul cutit in gat, asta e pretul , daca nu vrei esti desfiintat, atunci gandesc ca adevarul e la mijloc si ar trebui ca firmele sa se inteleaga.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@fanta
    Cind am incheiat contract cu rcs-rds nu am putut negocia pretul ,deci am platit valoarea abonamentului cit au CERUT rcs-rds cu AXN-CRIME , ANTENELE , pachetul DISCOVERY incluse in acest pachet.NU ma intereseaza managementul firmei rcs-rds atata timp cit eu platesc banii ceruti de ei.Daca ma anuntau ca aceste programe pot sa dispara din grila nu ma abonam la ei si probabil alti 1-2 MILIOANE de fraieri (pentru ca asta suntem in ochii lor).
    Nu au bani si se pling ca totul este scump , dar sa intre in orase fara nesimtire si sa cableze incercind sa faca legea,au bani de-i enerveaza , acaparind clienti care urmeaza sa treaca in categoria fraierilor si care mai rau nu au o posibilitate reala de a schimba operatorul.
    Este firma cu cele mai multe reclamatii la OPC din tara si ei varsa o lacrima ca base de saraci ce sunt...
    In curind vom vedea doar programe propri ale megaoperatoruluide cu o calitate slaba si foarte slaba in continut ...

Imi permit sa nu-ti dau dreptate.

Si daca era asa cum se plinge megaoperatoru si nu ne considera doar fraieri-platitori ,trecea discovery & CO intr-un pachet si mai puneau acolo citiva leutzi.

f11
    PS Nu mai sunt abonat la rcs-rds dar ma pun in sitatia in care nu prea aveam de ales

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

dar oare dece astfel de probleme incep si apar doar la RCS.. pe restul nu i-am auzit sa se planga, UPC, Romtelecom.. nu au si ei oare parte de acelasi procent de crestere in urma paritatii? Pe de alta parte mi-as dorii sa vad un punct de vedere al RCS-ului referitor la tarifarea abonamentelor care ramane neschimbat indiferent de content.. si probabil ca nici nu o sa vad... ..eh.. premeditat.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

fratilor e simplu pt noi cei care mai suntem abonati DIGI, luni 3 decembrie, REZILIERE

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Angry

@FANTA:A-s schimba putin titlul acestui topic in:”razboiul digi tv contra abonati!” deoarece sa nu uitam ca tot in acest an digi a scos din grila sa atat intact media cat si axn crime si din cate vad urmeaza si altele gen eurosport,etc,etc, in timp ce ceilalti operatori reusesc sa mentina grila de canale, ba chiar sa aduca si HD-uri, bineinteles la extra cost!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sfetnic View Post
    Pai, e destul de simplu. Te uiti la audiente, unde Discovery se afla undeva intre locurile 30-40 cu o medie de 1%. Asta inseamna ca, probabil, 1% din venituri sunt aduse de privitorii acestui canal. Parca RCS&RDs are o cifra de afaceri de aprox 400.000.000 eur ...dar aici intra si internet si telefonie. Dar oricum 1% din banii astia inseamna 4.000.000, nu 13.000.000 cat cere Discovery.
    Sincer, nu mi-ar face placere ca Discovery sa iasa din grila de programe a RCs, dar stiind foarte bine metoda de negociere a lui Discovery, care este de genul cutit in gat, asta e pretul , daca nu vrei esti desfiintat, atunci gandesc ca adevarul e la mijloc si ar trebui ca firmele sa se inteleaga.
    Stai un pic, ca aduni gresit...
    Discovery are 1 %, sa zicem, nu stim sigur, stim doar ce spun ei, dar daca are 100 de [programe Digi in grila ?
    Inseamna ca toate au 1 %.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default Mmm

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    Stai un pic, ca aduni gresit...
    Discovery are 1 %, sa zicem, nu stim sigur, stim doar ce spun ei, dar daca are 100 de [programe Digi in grila ?
    Inseamna ca toate au 1 %.

Acel procent nu este dat de Digi ci de cei care se ocupa cu masurarea audientei pe piata! Din cate stiu este o singura firma care face asta in baza unei licitatii !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Totusi v-as ruga sa nu plangeti dupa kkturile de la Intact... de Discovery imi pare rau, dar am supravietuit si altor santaje: @sfetnic poate isi aduce aminte de IKO si de 1 an de negocire, timp in care cei care plateau Extra2, erau privati de 3 programe maghiare... a trecut, acum e pace. N-a murit nimeni...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

ieri au fost antenele, azi e discovery, maine va fi oare eurosport? chiar asa de indiferenti sa fie fata de programele pe care le retransmit in grila? aceste programe se regasesc in grilele de programe de la municipii, orase, comune, sate, la orice catv sau dth? de ce oare Digi nu inceteaza jocul acesta murdar cu proprietarii ori reprezentantii din Romana ai respectivelor programe si sa plateasca pretul cerut, la fel cum face orice catv sau dth din Romania care se respecta si mai presus de toate isi respecta abonatii.
    fara abonati digi tv nu este altceva decat o televiziune cu circuit inchis.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca n-ar fi fost Digi, plateai un car de bani pentru televiziune prin satelit... pentru intenet la fel, de telefonie sa nu mai vorbim - si nu le iau apararea ca sunt angajat la ei, azi sunt, maine nu sunt.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    .....
    In fiecare an , RCS plateste catre Discovery peste 13.000.000 de dolari !

.....
    Revoltător de mult pentru un kkt de canal....nici nu se compară cu History.........13 milioane?

Propun un poll
    ----------------------------------------------

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

d'aia e buna concurenta...
    laur21 propune un poll... care da mai mult !?
    Last edited by STARTREK1; 27th November 2012 at 20:59.
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

100% adevarat !

daca nu era digi aveam un abonament de pret romtelecom
    daca nu era digi aveam un romtelecom cu pret de skyde "25euro"
    daca nu era digi aveam un net de 10 mega cu 10 euro
    daca nu era digi aveam un ..........

bine ca exista digi in saracia ce este in jurul nostru

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)