Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Ex-Hermanstadt Master
    Posts Thanks / Likes

Default Asistenta montare si reglare offset 1,2 cu mont. HH in SIBIU

Va salut.
    Tocmai o sa achizitionez un sistem format din antena offset de 1,2, lnb de 0,3-0,4 dB, SRT DM-2100 - Montura H-H DiSEqC1.2, iar placa DVB o am si este Skystar2.
    Va rog daca ma puteti ajuta cu sfaturi, sau poate chiar asistenta pentru a regla antena.
    Ma gandesc sa o pun pe bloc. Este bine? sau sa o las in balcon? Stau la etajul 4 si am vizibilitate cam de la s-e la n-v aproximativ.
    De unde ma sfatuiti ca sa iau oala care sa fie cat mai compatibila (gradatiile de pe ea sa fie bune ca sa nu am probleme la montaj) cu montura HH.
    Placa SS2, poate sa controleze bine SRT DM-2100 - Montura H-H DiSEqC1.2, si daca da, cu ce soft aditional? am inteles ca alt dvb-ul este cel mai bun.
    Exista plugin pentru SRT DM-2100 - Montura H-H DiSEqC1.2
    ?
    Adika o sa pot sa pozitionez antena din iesirea placii?
    Sau trebuie sa imi iau un Digibox?
    Ce imi recomandati? Numai placa ss2 sau digibox?
    Eventual firme prin Sibiu cu preturi bune la antene si celelalte componente (in afara de LM Electronics de pe 9 Mai care mi se par scumpi si ...cam atat)

Va multumesc anticipat
    Skystar 2 rev 2.3, Optibox 550s, Sunray Sr4, Gibertini OP 75, Offset 1,1m, Moteck HH SG 2100, Optibox HH DM2200

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

exact instalatia ce vrei tu am eu pusa... antena de 90 cu HH Strong 2100.

Il comand direct in SS2 cu SS2DiSEqC 1.7 si merge super.
    Ideal ar fi sa iei un offset cu o singura gradatie pentru elevatie (am vazut si cu doua) si HH e foarte simplu de reglat in functie de latitudinea pe glob gasesti in manualul de la HH cat trebuie sa pui. Tot in manual gasesti si cat sa pui elevatie la antena.

La montare prinzi motorul de antena, pui HH-u pe pilon si da-i din soft Go to x.x pe un punct unde stiica trebuie sa fie un satelit.

Pentru Astra 19.2E poti calcula asa: longitudinea ta pe glob minus 19.2 si vezi cat iti da. Pui motorul pe angular position ca si cum ar fi pe astra, chiar daca nu are semnal. Si mergi si misti numai stanga/dreapta pentru ca elevatia deja o are daca ai pus bine la HH si antena.

Ex-Hermanstadt Master
    Posts Thanks / Likes

Multumesc WormX!
    Am sa incerc cum ai zis tu, numai sa imi vina componentele
    D'abia astept!
    Cum se comporta montura asta?
    O ai de mult timp?
    Unde o ai instalata?
    Eu cam am vizibilitate, dar ma gandesc sa o pun pe bloc, nu in balcon(desi stau la etajul 4)
    Prin Sibiu nu sunt decat 2 firme ce aduc ligheane si altele. Dar pe aici aduc numai de 1,1, nu si de 1,2. Acelea de 1,2 ziceau ca sunt mai slabe decat cele de 1,1(au probat ei cu aceasi instalatie si au obtinut rezultate mai slabe...)
    A comandat cineva o oala offset de la o firma din tara? La ce pret l-a ajuns transportul? Se renteaza? Si in ce conditii i-a ajuns?
    Skystar 2 rev 2.3, Optibox 550s, Sunray Sr4, Gibertini OP 75, Offset 1,1m, Moteck HH SG 2100, Optibox HH DM2200

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ovizel
    Multumesc WormX!
    Am sa incerc cum ai zis tu, numai sa imi vina componentele
    D'abia astept!
    Cum se comporta montura asta?
    O ai de mult timp?
    Unde o ai instalata?
    Eu cam am vizibilitate, dar ma gandesc sa o pun pe bloc, nu in balcon(desi stau la etajul 4)
    Prin Sibiu nu sunt decat 2 firme ce aduc ligheane si altele. Dar pe aici aduc numai de 1,1, nu si de 1,2. Acelea de 1,2 ziceau ca sunt mai slabe decat cele de 1,1(au probat ei cu aceasi instalatie si au obtinut rezultate mai slabe...)
    A comandat cineva o oala offset de la o firma din tara? La ce pret l-a ajuns transportul? Se renteaza? Si in ce conditii i-a ajuns?
    Marea majoritate a firmelor refuza sa trimita prin mesagerie postala "OALA" din cauza ca se tem de deformari. Daca iti asumi raspunderea ca o iei indiferent de cum va arata la livrare, atunci poti s-o cumperi de la orice firma.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

montura o am de vreo 2 saptamani si sunt foarte multumit de ea.
    merge impecabil cu softu mentionat in primul post. daca o reglezi cu rabdare si multa atentie ar trebuii sa prinzi cam toti satelitii vizibili cu spoturi pe romania.
    daca ai vedere buna de pe balcon de ce sa nu o pui direct acolo. e si mai usor de montat.
    am uitat sa-ti zic: cand cauti satelitii sa folosesti Fast Sat finder. Cel mai bun... pui un transponder in el si cand esti pe satelit imediat iti si arata semnal.

in rest.. numa bine!

PS: sa imi zici ce ti-ai luat pana la urma. SS2 ai rev. 2.3?

Ex-Hermanstadt Master
    Posts Thanks / Likes

WormX, deja mi-am comandat montura HH si un digibox de la Prosat din Cj.
    Sunt ieftine si de aceea le-am luat pe amandoua.
    Am auzit ca nu este prea bine sa fortezi placa si oricum am sursa de la calc. mica si banii care ii dadeam pe sursa, a fost digibox-ul. Si este misto, are telecomanda, memorare 60 de sateliti.
    Acum urmaza oala...
    Si da, am varianta rev 2.3

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Satelit de referinta

Ca satelit de referinta foloseste arabsat 26*E.
    Cel mai bun ptru Sibiu ar fi astra23*E dar ai antena mica ptru el.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Am si eu cateva intrebari legate de reglarea unei monturi HH:

- Care este satelitul de referinta pentru Sibiu ( mai exact Miercurea Sibiului - va fi la tara montata) ?
    - Antena va fi adusa pe punctul de 0 pe acel satelit ( dupa care ea va stii unde sunt ceilalti) ?
    - Unde se prinde antena de montura HH, piciorul ( bratul sau cum vreti sa il numiti) este mai lung si permite mai multe pozitii ( de la capatul inferior unde cursa este cea mai mare pana aproape de partea cea mai apropiata unde cred ca este cursa cea mai mica) - eu cred ca se prinde cat mai jos pentru a avea o cursa stanga-dreapta (Est-Vest) cat mai mare, dar este doar parerea mea nu o certitudine.

Aparatura folosita:

- Strong 6126
    - Antena Fe 1,1 sau 1,2 nu mai retin ca este montata de mai demult
    - LNB Strong de 0,6 cred, la fel nu mai retin pentru ca este montat de cativa ani
    - Montura HH - Opticum DM 3800 sau Strong XXX - inca nu stiu exact ce model va fi pentru ca sunt in faza de cercetare si tot intr-un topic de pe forum astept niste informatii de la cei mai experimentati cu privire la fiabilitatea celor 2 brand-uri.

Deocamdata + pentru Strong si - pentru Opticum

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by myllenyum View Post
    Am si eu cateva intrebari legate de reglarea unei monturi HH:

- Care este satelitul de referinta pentru Sibiu ( mai exact Miercurea Sibiului - va fi la tara montata) ?
    - Antena va fi adusa pe punctul de 0 pe acel satelit ( dupa care ea va stii unde sunt ceilalti) ?
    Ia-l pe asta: http://www.flysat.com/astra23.php
    Da.
    SHALOM

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Calculare pozitiilor pentru orice locatie: http://satlex.ro/ro/azel_calc.html

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)