Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: Big problem!

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Big problem!

Salut!

Stau Germania Sudvest, astia vor sa dau jos antena, ca Kabel, si asa mai departe, eu le-am zis ca nu o dau jos, ca asta e un hobby, si plus de aia eu nu platesc pentru sky fiindca Bundesliga e transmisa si necodata pe 26° est si 7° vest, si mie egal daca pe comentator il cheama Habibi si comenteaza pe limba lui, principal ca vad matchul. Pina miine e termenul, dupa aia mai vad ce zice. Cu programe romanesti nu pot sa argumentez fiindca am in cablu Protv international, TVR international, si Etno.

Eventual o sa-mi mai trebuiasca argumente.

Ce argumente propuneti?
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Aia-s mai nemti decat germanii.Cum dreq sa te oblige ce produs cumperi fie ca e media fie ca e paine.Zi-le de legi si drepturi europene in interiorul U.E.Ceva in genul englezoaicei care are abonament de la greci pentru liga engleza chiar in Anglia.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Stai la casa? Nu poti sa o ascunzi pe undeva mai jos?
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Stau la bloc, o am pe balcon, intrun stativ de umbrela umplut cu beton.

Au fost multe cazuri in Germania cind a trebuit oamenii sa le dea jos ca strica optica. La mine au majoritatea vecinilor antene, eu le-am zis la vecini sa zica toti ca nu le dau jos. Pina in 23 era termenu, pina acuma numa unu a dato jos, pe ala l-am sfatuit sa o bage intr-un stativ de umbrela si nu are nimeni ce sa-i spuna. Ca se legau de faptul ca toate is prinse de balustradele balcoanelor. Si mie tot asa mia scris, eu am zis a mea e in stativ, si contra umbrelelor de soare nu aveti nimic, si antena e mai mica de cit umbrela de soare. Mai vad daca o sa-mi scrie iara scrisoare sa o dau jos. Dar si atunci denumirea Parabolantenne e fals, fiindca und offset e o parte dintr-un parabol, deci un paraboloid.

Si sa strice la optica nu are cum, ca peste drum e cimp de porumb, nu cred ca-l deranjeaza pe porumb.
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

In general doar orzul si secara sunt sensibile la offset-uri.
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ActuatoRRRR View Post
    Stau la bloc, o am pe balcon, intrun stativ de umbrela umplut cu beton.

Au fost multe cazuri in Germania cind a trebuit oamenii sa le dea jos ca strica optica. La mine au majoritatea vecinilor antene, eu le-am zis la vecini sa zica toti ca nu le dau jos. Pina in 23 era termenu, pina acuma numa unu a dato jos, pe ala l-am sfatuit sa o bage intr-un stativ de umbrela si nu are nimeni ce sa-i spuna. Ca se legau de faptul ca toate is prinse de balustradele balcoanelor. Si mie tot asa mia scris, eu am zis a mea e in stativ, si contra umbrelelor de soare nu aveti nimic, si antena e mai mica de cit umbrela de soare. Mai vad daca o sa-mi scrie iara scrisoare sa o dau jos. Dar si atunci denumirea Parabolantenne e fals, fiindca und offset e o parte dintr-un parabol, deci un paraboloid.

Si sa strice la optica nu are cum, ca peste drum e cimp de porumb, nu cred ca-l deranjeaza pe porumb.
    Si , de ex, daca stai la bloc si vrei un abonament la Sky , aia unde iti pun antena
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan de burgh View Post
    Si , de ex, daca stai la bloc si vrei un abonament la Sky , aia unde iti pun antena
    in Germania, Sky ofera doar abonament si receptor, nu si montatori
    sistemul de cablu este foarte bine dezvoltat, chiar si la bloc(servicii Sky pe cablu)

de montarea antenei se ocupa utilizatorul
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ActuatoRRRR View Post
    Dar si atunci denumirea Parabolantenne e fals, fiindca und offset e o parte dintr-un parabol, deci un paraboloid.
    Nici macar antena nu este, ci reflector. Antena este de fapt tija aceea mica din interiorul LNB-ului. Deci corect ar fi: "reflector obtinut dintr-o portiune a unui paraboloid de rotatie". Sa-l mai vad eu pe ala care aici pe forum mai foloseste termenul de offset.
    Lasand gluma la o parte, in articolul respectiv se foloseste termenul de Parabolantenne ca sa inteleaga toata lumea (fie el Hans, Giovanni, Pierre sau nea Ion) si sa le deosebeasca de antenele terestre sau de radioamatori.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Kroky: Perfecta dreptate. Si deci nu am antena parabola, daca vreau sa o iau exact, ci un Paraboloidreflektor cu un LNB.

Oricum, eu le-am scris ca nu o dau jos si am argumentat, vad ca pina acuma nu mia mai venit scrisoare. Mai vad zilele urmatoare.

Sky e si in cablu, dar pentru ce sa platesc Sky daca pot sa iau de pe 7° vest Bundesliga necodat.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

vb cu un jurist, sau avocat
    ----
    1.daca exista o lege nationala, sau locala-- sa-ti prezinte nr acesteia sa te documentezi.
    2.in Italia, este o reglementare --cum ca nu ai voie , sa instalezi antena mai mare de 1,2 m daca esti persoana fizica, si doar un nr limitat de antene- chiar si pe proprietate privata.{cred ca si in UK}.
    3. in trecut soc de televiziune nationala , a incercat fortarea Austriecilor- sa treaca de la terestru analog{releu transmisie teritorial} cred, la cablu digital--pe costul clientului utilizator-- si au fost respinsi in instanta locala.
    ----------
    deci docmenteaza-te pe acest subiect la un avocat.
    daca nu exista o lege clara, in acest sens-- poti sa pastrezi antena.
    daca motivarea -- este pentru ca strica aspectul constructie, si au o lege in vigoare in acest sens---nu ai sorti de izbanda----decat daca gasesti o alta locatie pentru aceasta antena unde sa nu o poata ei vedea din strada{spatiu public ].
    vezi ca nemtii- chiar respecta legea, fie ca este de partea ta, ori de partea lor.
    Last edited by strike_gabriel; 29th November 2012 at 14:30.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Big problem!

Cine sunt cei care te pun sa dai antena jos? Din ce ai scris tu nu rezulta foarte clar acest lucru... Stiu ca exista o lege europeana despre dreptul la libera informare. Verifica.
    Bafta!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

un avocat poate gasi un precedent, cineva care a deschis si cistigat un proces de acest fel. sunt doar sicane facute de idioti !
    spune-le ca programele transmise pe cablul sunt in limba literara iar tu nu stii decit dialect, pui si tu zona din care vii ca sa-i spargi !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am avut si eu mai multe cazuri aici (cam prin zona pe unde stai si tu).
    In principiu, dreptul la informare este garantat prin lege.
    Daca ai cetatenia romana, proprietarul tau este obligat sa-ti ofere la alternativa prin cablu cel putin doua programe romanesti. Majoritatea firmelor de cablu ofera intre timp TVR si ProTV Intl. Un proces nu iti va aduce nimic in afara de costuri.
    Vestea buna e ca totusi ai doua variante:
    1. Iti schimbi antena de satelit cu una de alta forma (spre exemplu Selfsat 30HD. O gasesti in varianta cu 1, 2 sau 4 LNB-uri plus motor). Eu am o antena de Selfsat cu motor si imi intra tot intre 30W si 42E.
    2. Folosesti Slingbox si vezi prin IP. Vezi pe sectiunea celor din America de Nord mai multe informatii.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

problema lui cred ca e KABEL Deu,vrea sa-l "forteze" sa-si faca abonament la ei.si eu am patit cu deutsche telekom,s-au uitat peste gard si nu intelegeau ce fac cu toroidala,de ce nu fac si abonament la cablu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)