Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Post Schimbare de operator.

Buna la toti!
    Dupa cativa ani buni de Romtelecom,vreau sa mai incerc si alt operator,este vorba de RCS-RDS,mai ales ca acum beneficiez,dupa spusele lor de servicii mult mai complexe decat erau inainte.
    Este vorba de televiziune digitala,internet pe fibra optica si telefon,partea de telefon ma intereseaza mai putin,recunosc.
    Acum,pentru cei care aveti deja aceste servicii,as dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi si pareri.
    Sunt interesat de tv digitala,pachetul Extra digital si internet FiberLink100.
    Sa le luam pe rand:
    Tv digitala: Am nevoie de distributia semnalului la 6 televizoare,fara receiver,deci pe cablu si la un tv cu receiver.Ce cablu ar fi cel mai indicat si daca cel oferit de RCS-RDS e de calitate?
    Pentru spliter,care ar fi cel mai indicat si la fel daca cel oferit de ei e de calitate?Intreb asta deoarece vreau sa fiu pregatit la venirea baietilor,asta in eventualitatea ca produsele lor sunt de calitate inferioara.
    Totodata as dori sa stiu daca se poate face"stiti voi ce"cu acest tip de serviciu ca si cu receiverele de la satelit?Adica pe cablu....
    La internet,fiind pe fibra optica vreau sa stiu cum si cu ce model de modem se face trecerea dela punctul de distributie la calculator in casa si daca se poate face transmiterea semnalului Wi-Fi si cu ce switch sau ruter se poate? Am inteles dela operator ca ar fi nevoie de ceva"special".Nu stia blonda dece aume,insa asa mi s-a spus.Poate ma ajutati voi.
    Daca dintre voi este cineva care foloseste aceste servicii si poate sa spuna daca este multumit sau nu si eventualele puncte "+" si "-"la ce ma intereseaza.
    Va multumesc anticipat.
    Respect!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu zic sa renunti la idee, RCS e mai rau ca Romtelecom in practica.
    Desigur, cind vorbesti, nu te costa nimic sa spui ca e bine...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@calin72, eu zic sa nu renunti la idee. Subsemnatul are net+tel si nu a picat niciodata. Fibra optica pana in casa, nu am serviciul de CATV pt ca sunt adeptul programelor diversificate, iar pe cablu ( oricare provider ar fi se va ajunge in timp la o plafonare ).Din acest motiv am ramas pe satelit, platesc la FocusSat.
    Fiind cablare pe FO, nu se pune un modem , ci un ONT prin care o sa primesti cele 3 servicii ( NET+TEL+CATV ). De obicei se folosesc in practica HG865 sau ZTE F625 ! ONT-uri va fi configurat cu 1 singur port access , de unde vine legat prin cablu utp , PC/Router-ul tau.

Dat fiind faptul ca ont-urile cel putin 1 port gigabit , e recomandat sa ai si tu un router gigabit sau un pc cu placa pentru o latenta cat mai mica si un speed mai bun !
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

armandino, daca vrei iti dau o placa de retea cu intrare optica, poate te ajuta sa ai viteza si mai buna (4 gb/s).

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    armandino, daca vrei iti dau o placa de retea cu intrare optica, poate te ajuta sa ai viteza si mai buna (4 gb/s).
    Ms. Am dir 825 + placa de retea gigabit. Aia cu intrare optica e buna daca semnalul ar fi venit dintr-un media convertor clasic. In cazul meu nu ma ajuta chiar deloc !
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic sa ramai pe Romtelecom,intrucat au infrastructura in orase subterana si nu spanzurata pe stalpi care la nus ce vant,frig sau ploi pica si din ce stiu eu RCS practica micsorarea benzii de internet dupa ora 18 si in week-end. Iar in ceea ce priveste televiziunea daca vrei diversitate si calitate iti sugerez sa faci cum are @armandino,si daca vei vrea totusi cablu tv in curand Romtelecom va avea inevitabil si transmisie digitala tv prin cablu.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@valyp67-nu stau in oras,stau la 10 km de oras insa e infrastructura noua,ma gandesc ca nu e facuta in dorul lelii.Problema e ca din cati cunosc niciunul nu are Digital,nici TV nici NET dela RCS-RDS.Cu RTC-ul in vreo 7,8 ani de cand sunt client aici nu am avut probleme cu net-ul decat de vreo 3,4 ori din care una sau doua erau intretinere si lucrari de service iar una a fost cand au cazut sculele din cauza unui fulger si asta nici 24 ore.Ca si operativitate RTC-ul din partea mea are nota +9.
    Eram curios sa incerc si cablu tv,cu toate ca e oarecum limitat si se pare ca in curand si mai sarac in programe.
    O sa mai vad ce va fi.
    Respect!

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default RDS firma de cacat

daca , nu esti , pe faza, te gatuiesc instant. si poti sa urlii, cat vrei, ca ai contract/1an sau 2/si rezilierea se face cu taxa de 100+100 euro+TVA----FIRMA DE CACAT...deci ei isi i-au banii cam 185% daca tu Pleci )))))) Misto ....
    iti dau teava prima luna, apoi fiind in PPPoE , imparti fibra- pe splitere cu alti 64 , vecini...deci ajungi sa plangi... sa stai intre 10 si 45 sec sa se deschida o pagina....
    tu ca persoana fizica nu poti pune nici o clauza in contract , ca sa te protejezi...ce inghiti sec cac..tul lor de contract ,care este asa facut de juristi ..sa pierzi DOAR tu in orice situatie, fie daca ramai abonat fie ca pleci...
    mu.......ie la RDS, all the time...
    f...te-n C..r TESARII, si asociatii...sa te manance viermii, paduchii, teniile si muucegaiul...

a, uitasem de Candida, si restul streptococilor aurii sau alte tulpini...poate fi inclusa si ebola, cu tulpiana cu cili...

==========
    de anul asta -- toate contractele mici sunt- in acesta configruratie PPPoE, si primesti caca...cand iti vine randul, din spliter...))
    directiva de la Buucuresti---
    daca vrei sa fii singur pe teava-- pretul este 30 euroi /luna, sau Marte-- dar aceast configuratie chiar rupe....dar nu merita platiti banii, ca se prea ingrase porcii si nu-i taie apoi nimeni, nici macar de iernat. si au iesit pe profit, aprope de 1 miliar ( 937 cred ), pe banii , putini, luati din pormoneul fiecaruia, "vorba accea--prosti dar multi...bine ca platesc".

sunt multe de spus...dar nu aicia.
    Last edited by strike_gabriel; 26th November 2012 at 21:33.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by calin72 View Post
    @valyp67-nu stau in oras,stau la 10 km de oras insa e infrastructura noua,ma gandesc ca nu e facuta in dorul lelii.Problema e ca din cati cunosc niciunul nu are Digital,nici TV nici NET dela RCS-RDS.Cu RTC-ul in vreo 7,8 ani de cand sunt client aici nu am avut probleme cu net-ul decat de vreo 3,4 ori din care una sau doua erau intretinere si lucrari de service iar una a fost cand au cazut sculele din cauza unui fulger si asta nici 24 ore.Ca si operativitate RTC-ul din partea mea are nota +9.
    Eram curios sa incerc si cablu tv,cu toate ca e oarecum limitat si se pare ca in curand si mai sarac in programe.
    O sa mai vad ce va fi.
    Nu te mai lua dupa cei care vorbesc "din auzite"Cum sa scada viteza la net seara la RDS?Adica are cineva acolo un buton si invarte de el si scade viteza de seara pana dimineata s-au cum?Cine ma lamureste din cei care afirma aberatia asta ?Acum vorbind serios.Pune RCS-RDS si fii multumit ca ai aceasta posibilitate .Hai sa iti dau eu exemplu practic ,nu din "auzite".Concluzile le targi tu
    Luam www.speedtest.net pe care il stiu toti .Test efecutat langa pitesti intr-o comuna limitrofa Test net Romtelecom .,Download 0,9-1Mps :la test RCS-RDS cu modem cablu Es12 download in cel mai rau caz 12Mps ,Normalul e in cele mai multe cazuri este jur de 20Mps .Nu te lua dupa folclor.Toti vorbesc dar nimeni nu iti da un exemplu clar ca sa tragi concluzia.Cat despre service?Stai linistit ca este bine.Cei mai inraiti Romtelecom-isti chiar si shefuleti de pe acolo si-au bagat net de la RDS.De prosti au facut asta?
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

@ mediaset-- lucrezi la RDS - filiala Pitesti
    sau esti angajat , la vreo firma prestatoare de servicii de instalare pentru ei ?
    am mai vazut din astea
    -------
    pentru restul lumii: incercati in fiecare localitate- sa va distribuiti- la 2 operatori-- sa nu ajungeti in situatia-NEFASTA sa aveti doar 1 operator{sa lipseasca alternativa- concurenta} , si acea firma sa ajunga - sa devina monopol -- si sa se Ca..ce pe nasul vostru , ca nu ai alternativa unde sa mergi
    ----------
    RDS-- are politica - sa elimine concurenta, foarte repede, prin sabotare, contracte smecherite, cumpararea retelei concurente, etc...nu intram in amanunte.

si cand ramane, singur, in localitatea dumneavoastra -- STOP joc, nu mai mai ai alternativa-- si inghiti galusca LOR.
    Romtelecomul a fost cu acoperire nationala- NU TREBUIE SA DISPARA
    la fel SI UPC trebuie incurajati .
    numai sa stopam expansiunea lui RDS--ca ajunge sa fie ca o molima...de care nu mai scapi nici cu medicamente.
    ----------
    in localitatea dumneavoastra-- analizati- optiunile-- si distribuiti-va la 2-3 operatori
    toti trebuie sa TRAIASCA- si atunci ve-ti avea cele mai bune servicii, si preturi--pentru ca apare concurenta, intre ele.
    NU LASATI SA RAMANA NUMAI UNUL, CA ULTERIOR O SA REGRETATI---SI O SA VA USTURE ANUSUL, SI PORTOFELUL.
    SOMNUL RATIUNII, NASTE MONSTRII...deci atentie, RDS este foarte aproape, de acest lucru.

si si-au construit retele, pe banii dumneavoastra-- prin taxa de intrare in retea { aceasta exista si la internet -si este de 100 euro- subventionata iar daca parrasesti reteaua inainte de termen contractual- te obliga sa o platesti} , numar minim 20 abonati pe bloc { la TV }, plus o taxa fixa, plus materiale suplimentare.
    = s-au dezvoltat si functionat -- pe banii dumneavoastra.
    si acum aplica aceeasi politica -- numai la alta scara-TV, internet telef - ideea de baza este aceeasi ca si in 1995
    CHIAR nu vedeti ?
    cititi cu atentie contractul lor-- si o sa vedeti smecheriile juridice din contract

PS: Bancile ii crediteaza, pe baza nr de contracte prezentate...deci concluzia o trageti dumneavoastra....
    RATELE lor sunt platite-- TOT Prin banutii dumneavoastra,din portofelul fiecaruia, deci D-lor....atentie pe viitor....
    Last edited by strike_gabriel; 26th November 2012 at 22:24.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mediaset View Post
    Nu te mai lua dupa cei care vorbesc "din auzite"Cum sa scada viteza la net seara la RDS?Adica are cineva acolo un buton si invarte de el si scade viteza de seara pana dimineata s-au cum?Cine ma lamureste din cei care afirma aberatia asta ?Acum vorbind serios.Pune RCS-RDS si fii multumit ca ai aceasta posibilitate .Hai sa iti dau eu exemplu practic ,nu din "auzite".Concluzile le targi tu
    Luam www.speedtest.net pe care il stiu toti .Test efecutat langa pitesti intr-o comuna limitrofa Test net Romtelecom .,Download 0,9-1Mps :la test RCS-RDS cu modem cablu Es12 download in cel mai rau caz 12Mps ,Normalul e in cele mai multe cazuri este jur de 20Mps .Nu te lua dupa folclor.Toti vorbesc dar nimeni nu iti da un exemplu clar ca sa tragi concluzia.Cat despre service?Stai linistit ca este bine.Cei mai inraiti Romtelecom-isti chiar si shefuleti de pe acolo si-au bagat net de la RDS.De prosti au facut asta?
    Eu am avut RDS,nu vorbesc"din auzite"si exact asta faceau dupa ora 18 scadea viteza si in week-end,de aia m-am si lasat de ei. "Din auzite" e ca i-am intrebat acum de curand pe cei de la sediul lor si cica tot acelasi lucru se intampla si acum...in rest fiecare faca ce-o vrea,eu am zis doar parerea mea personala. Numai bine!
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

mie la 12 ziua - in timpul saptamanii, nu puteam folosii internetul !
    in zi lucratoare, si pe nimeni, nu intereseaza.
    ii intereseaza, doar sa platesti factura.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

mai vreti?
    ca va spun , orice cunosc....

Concluzia mea: unde aveti alternativa, {alt operator}, mergeti la oricine===== NUMAI LA RDS-RCS NUUUUUUUUUUuuuuuuuuuuuuuuu

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Cool

ok ! te muti si dupa aia daca nu-ti convine ceva ? ce faci
    cate alternative ai ?
    adica schimbi frontu ...........
    .................................................. ........
    eu zic sa nu te grabesti ..........doar daca esti tanar si nelinistit
    .................................................. ....
    momentan in surdina rcs se lupta cu upc .........sa vedem cine castiga
    si abia dupa ..........noi CLIENTZII lor om avea ceva de spus ....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Bun

Bun.O sa iti postez 4 teste de viteza intro zi la interval de 6 ore ,sa vedem cum este cu butonul ala care cineva il invarte pe la un sediu RDS si scade viteza asa ca sa te supere pe tine..Romtelecom are acoperire nationala dar prostie pe masura.De ce am reziliat contractul cu ei?Ca nu au vrut sa imi primeasca echipamentul de Dolce care am vrut sa il predau dupa cei doi ani care a fost sub contract au expirat.Din cauza prostiei ca nu au vrut sa imi rezileze contractul Dolce Tv am fost nevoit sa nu mai platesc nici vocea ca sa pot sa inchid contractul de Dolce.Si i-am rugat sa ma lase cu telefonul fix si sa inchida Dolce dar nu au vrut.Am vrut sa raman abonat al lor deoarece numarul meu de fix romtelecom a fost preferential .Cam asa face romtelecom politica .Sunt 2 ani de atunci si nimeni nu vine sa ia aparatul ala.Ma deranjeaza ca nu gandim.Pai voi stiti ca prin 199 si ceva cand aveam net pe romtelecom intram putin si ieseam repede ca te rupea factura.De ce erau asa lacomi?Ca erau singuri pe piata la timpul ala.(Vreti sa va arat pozele cu modemul Robotics care se folosea pe timpul ala ca sa va convingeti ca nu vorbesc din auzite) ?.Unde ati auzit voi convorbiri gratis mobil-fix pana la lansarea serviciului Digi-Mobil?La Romtelecom dadeam ultima data 30 lei doar sa sterg aparatul ala de praf,ca sa mai si vorbesc la el insemnau alti bani.De ce au fost asa lacomi cand aveau infrastructura facuta de zeci de ani?Ajunsese sa tot scada impulusrile din abonament ,Hai sa nu aruncam cu pietre
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)