Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Probleme cu o circulara de 1.8

De curand,am reusit sa montez o PFA de 1.8 pe care o cumparasem de cateva luni, am pus-o pe o montura polara pe rulmenti,facuta de mine,care cu un actuator de 18 inch "merge'' de la Hispasat pana la Intelsat 902 (62 grade E). Antena este Technisat, din Al. cu grosime de cel putin 3mm, are un F/D de 0.36, nu este deformata,si o folosesc cu un Alma hd 2100. Problema mea este urmatoarea : nu am avut ghidul de unda original, astfel incat am testat mai multe lnb-uri cu mai multe ghiduri de unda pt a vedea care se potrivesc cele mai bine. De ex. pe Intelsat 902 ,pe frecventa 11008.v.SR 3200, am receptie la limita,totusi fara macroblocuri (intensitate 80, calitate 20),folosind lnb Inverto ultra black single si ghid de unda de la Tehnic b ,in conditiile in care cu nimic altceva nu am receptionat la fel de bine. Imi poate spune cineva daca este normala aceasta receptie cu o antena de 1.8, pt ca mie mi se pare ca nu depaseste o antena de 1.6, sau chiar mai mica, tinand cont ca montura am reglat-o perfect, iar zona de receptie este in jurul Bucurestiului.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FLORIN32 View Post
    ........... De ex. pe Intelsat 902 ,pe frecventa 11008.v.SR 3200, .....
    Frecventa asta nu exista pe 62.0E.
    Cred ca esti pe langa (53.0E).
    Ce naiba receptionezi?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Frecventa asta nu este trecuta in Info satelit, dar pe Lyngsat este, este un program local al IRIB ,sI eu aici prind Sahand tv si Sabalan tv.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Uite aici un link -http://www.lyngsat.com/Intelsat-902.html

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

posibil LNB-ul nu este pozitionat bine , incearca sa invarti de el stanga dreapta cate un milimetru si vezi ce se intampla
    LNB-ul la punctul zero daca ai duce o linie catre sol acel 0 de pe LNB sa fie exact catre sud( vezi ca pe lnb exista o gradatie cu un zero si acesta sa fie exact la sud )

tu spui singur ca ai reglat montura perfect , dar exista totusi posibilitatea ca tu sa nu fi reglat punctul zero exact la sudul geografin in locul unde te aflai tu

poti cand se mai incazeste afara daca ai acces la antena sa ubli la elevatie sa vezi daca se schimba ceva la calitate

antenle mari se pot deforma in timp din cauza transportului sau la montare si demontare si nu mai focalizeaza exact unde e LNB, adica LNB-ul sa nu fie in focar

oricum este foarte important si ghidul de unda pentru ca poate depasesc focarul si atunci nu capteaza tot semnalul

PS: uite harta globala a satelitului

iar aici e harta spotului unde este frecventa care te intereseaza , dar poti vedea pe harta globala ca semnalul nu prea merge catre Romania ci doar catre Armenia

45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc frumos pentru sfaturi,horatyu, ideea e ca desi nu sunt un incepator in reglarea antenelor ,nu ma descurc cu asta, chiar a mea,si nu stiu ce sa mai incerc...Montura am facut-o special pt aceasta antena, si cred ca e reglata bine,altfel nu receptionam de la 62E la 30V fara probleme,ma intriga insa suportul pt feedhorn al ei, este foarte mare,are vreo 13 cm in diametru,ori avea lnb in banda c,ori feedhorn de banda ku foarte mare, gen Pasat-ul bulgaresc.Cu prima ocazie o sa cumpar un ghid de unda reglabil Televes sau un Invacom reglabil C120,sa incerc si cu ele,am mai rugat un strungar sa imi copieze un ghid de Tehnic B dar cu deschiderea mai conica decat originalul,cu cel de Tehnic B am cea mai buna receptie,asa ca fac experimente...
    Horatyu, am vazut in semnatura ta ca ai antena de 1.8, tu ce semnal ai pe 62 E ?

Posts Thanks / Likes

antena mea e offset din fibra ( si mai are si putine exfolieri prin unele locuri ) si nu pot merge in est decat pana la 42-45 est

oricum trebuie sa incerci si cu alt ghid de unda si eventual un lNB potrivit pentru acela

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Florine,
    Inainte sa cheltui prea multi bani, fa un test si pune lnb-ul fara ghid de unda, ar fi interesant sa auzim comentariile de dupa teste.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cineva de pe forum s-a oferit sa imi vanda un ghid de unda Invacom c 120 reglabil,dar din pacate nu pot trimite PM , daca imi poate da si un nr de tel pt contact ar fi perfect..

Posts Thanks / Likes

cauta eventual si pe net acest ghid de unda ca am auzit lucruri bune despre el, dar sa ai si LNB-ul tot ivacom

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am cumparat si un feedhorn reglabil Invacom ADF C120, pe care il voi incerca mai spre primavara, este totusi cineva cu o antena de 180 sau apropiata de ea ca dimensiune care sa imi poata spune ce calitate are la receptie pe orice satelit din arcul 62E - 30 W cu care sa pot face o comparatie ?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Posibil ca acum sa emita cu semnal mai slab pe acele frecvente... tin minte (anul trecut am testat localele iraniene) ca si eu receptionam cam la limita cu antena de 2.2M iar uneori lipsea semnalul - pe IRIB 1,2,3,4, etc. insa este semnal foarte bun chiar si pe antena de 1.1M (centrul tarii) desi este tot pe spot ME

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)