Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Artefacte Dolce pe transponderele 11012V (HD) si 11104V

Va rog sa ma ajutati.

Mi-am instalat Dolce pt. TVR HD, PROTV HD si Sport.ro HD. Calitatea semnalului pe transpondere-le 11012V (toate canalele HD) si 11104V (ROMANIA TV, Transilvania... etc.) este 1.0E-7 adica 100%, nivel semnal 241 adica peste 90%.
    Problema: Total aleatoriu, si in special ziua, calitatea semnalului scade pt. o fractiune de secunda la sub 60% rezultand artefacte. Aceste scaderi ale calitati semnalui se produc in timpul zilei destul de frecvent (o cadere la 5 minute sau mai des) dar aleatoriu. Dupa ora 20.00 sunt mai rare, dar exista.
    Ce am schimbat: Am avut antena mea (aprox. 1,2 m), am schimbat-o cu antena lor, au schimbat PVR-ul (este cel cu 2 doua cabluri cu HDD pt. inregistrare). Ei vin se uita si dau din umeri. Sun la ROMTELECOM din iunie si vin aceeasi 2 oameni, care dau din umeri.

Pe celelate transpondere nu apar artefacte.

Multumesc.

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default salut

Quote Originally Posted by alin1209 View Post
    Va rog sa ma ajutati.

Mi-am instalat Dolce pt. TVR HD, PROTV HD si Sport.ro HD. Calitatea semnalului pe transpondere-le 11012V (toate canalele HD) si 11104V (ROMANIA TV, Transilvania... etc.) este 1.0E-7 adica 100%, nivel semnal 241 adica peste 90%.
    Problema: Total aleatoriu, si in special ziua, calitatea semnalului scade pt. o fractiune de secunda la sub 60% rezultand artefacte. Aceste scaderi ale calitati semnalui se produc in timpul zilei destul de frecvent (o cadere la 5 minute sau mai des) dar aleatoriu. Dupa ora 20.00 sunt mai rare, dar exista.
    Ce am schimbat: Am avut antena mea (aprox. 1,2 m), am schimbat-o cu antena lor, au schimbat PVR-ul (este cel cu 2 doua cabluri cu HDD pt. inregistrare). Ei vin se uita si dau din umeri. Sun la ROMTELECOM din iunie si vin aceeasi 2 oameni, care dau din umeri.

Pe celelate transpondere nu apar artefacte.

Multumesc.
    la receptorul cu pvr ai doua cable de la antena pana la receptor sau au facut retea smart cu lnb qattro+filtru sumator?
    verifica conexiuni, caliatea cablurilor, receptorul sa fie setat pe entry point 5.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

2 cabluri, lnb qattro nivel zgomot 0,1, cabluri noi noute. Am si o placa DVB. Cand am fost pe antena mea am avut un al treilea cablu bagat in placa+calculator, si am urmarit in calculator calitatea semnalului in paralel cu receive-rul lor iar artefacte erau simultane cu caderea calitatii semnalului in placa. Acum este antena lor doar cu cele doua cabluri noi instalate de ei, iar daca urmaresc semnalul pe User1 (DVB-S2) setand transponderul 11012V(HD) observ caderea calitatii semnalului. Stau vizavi de politia locala(aprox 300m), ar putea exista unele bruiaje?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca incerci direct din LNB in receiver observi aceeasi problema ? (aceleasi cabluri dar fara sumator sau diseqc).
    Astfel poti sa iti dai seama daca problema este in receptor sau in alta parte.
    Interferente cu gigahertzi mai greu de gasit, dar nu se stie niciodata.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cablurile merg din lnb direct in receiver fara diseq sau sumator.
    Este un Pvr cu doua intrari, kaon sau asa ceva+ hdd pt. inregistrare.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu este doar la tine aceasta problema, este cam generala....si inca lucreaza cei de la it de la romtelecom ca s-a o remedieze, e problema de soft .(problema este la doar la decodoarele HD si PVR HD)

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by alin1209 View Post
    2 cabluri, lnb qattro nivel zgomot 0,1, cabluri noi noute. Am si o placa DVB. Cand am fost pe antena mea am avut un al treilea cablu bagat in placa+calculator, si am urmarit in calculator calitatea semnalului in paralel cu receive-rul lor iar artefacte erau simultane cu caderea calitatii semnalului in placa. Acum este antena lor doar cu cele doua cabluri noi instalate de ei, iar daca urmaresc semnalul pe User1 (DVB-S2) setand transponderul 11012V(HD) observ caderea calitatii semnalului. Stau vizavi de politia locala(aprox 300m), ar putea exista unele bruiaje?
    Dacă cei de la poliție au antene radio apar aceste probleme. Eu am instalat intr-un bloc in care emitea un post de radio pirat si au fost aceleași simptome apareau sacadari pe programele HD.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Deranjamente pe anumiti transponderi poti avea si de la un telefon cordless DECT. Daca ai asa ceva, incearca sa-i scoti alimentarea de la baza si vezi daca mai face.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by coco87 View Post
    Nu este doar la tine aceasta problema, este cam generala....si inca lucreaza cei de la it de la romtelecom ca s-a o remedieze, e problema de soft .(problema este la doar la decodoarele HD si PVR HD)
    Nu cred ca sunt probleme de soft. Am HD si imi apar si mie astfel de artefacte dar destul de rar. Sunt zile fara sa am astfel de artefacte, sau cateodata chiar continue cate jumatate de ora.
    Am BER 1.0E-7 si nivel semnal 248.
    Pe SD imi era afisat 255.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

in cazurile pe care le-am avut am schimbat lnb si reglajul fin al antenei a avut loc pe tp cu canalele unguresti
    boy2good

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dorin2k View Post
    Nu cred ca sunt probleme de soft. Am HD si imi apar si mie astfel de artefacte dar destul de rar. Sunt zile fara sa am astfel de artefacte, sau cateodata chiar continue cate jumatate de ora.
    Am BER 1.0E-7 si nivel semnal 248.
    Pe SD imi era afisat 255.
    Sincer imi face si mie probleme HD Zapper si nu sunt singurul, aceasta problema a aparut anul acesta cand au introdus iei polarizarile pe orizontal si vertical si au schimbat softul la decodoarele HD, cele SD merg perfect. De ce nu se plange nimeni cu decodoarele SD Coship sau Huawei?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by coco87 View Post
    Sincer imi face si mie probleme HD Zapper si nu sunt singurul, aceasta problema a aparut anul acesta cand au introdus iei polarizarile pe orizontal si vertical si au schimbat softul la decodoarele HD, cele SD merg perfect. De ce nu se plange nimeni cu decodoarele SD Coship sau Huawei?
    Toate TP-urile Dolce sunt pe polarizare V (low si high).
    http://ro.kingofsat.net/pack-dolcetv.php
    Nu au nimic pe H.
    Asa a fost din 2006.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread