Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    ionut742000
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Sfat fotografiere hdr

Doresc sa fotografiez hdr. Detin o camera Fuji ce are ETAPE AE BRACKETING. Am idee ce inseamna hdr-ul, iar in Photoshop sau Photomatix ma descurc. Doresc sa aflu clar (pe intelesul unui incepator in acest domeniu) ce setari trebuiesc efectuate pentru realizarea fotografiilor ce urmeaza a fi procesate. Am inteles ca trebuiesc facute 3 poze (una expusa normal, una subexpusa si alta supraexpusa. In functie de fotografie si de viziunea fiecaruia se pot face mai mult de 3 poze. Am mai experimentat de unul singur dar vreau pareri avizate ca sa fac ca la carte .

Daca imi poate da cineva sfaturile necesare as fi supermultumit. Eventual cineva ce e familiarizat cu camerele Fuji. Eu am Fuji S 2950.
    Va multumesc!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

HDR -> High Dynamic Range
    Ai un link aici http://www.stuckincustoms.com/hdr-tutorial/
    google trebuie sa fie prietenul tau. Trebuie numai ceva timp.

ionut742000
    Guest

Quote Originally Posted by bono View Post
    HDR -> High Dynamic Range
    Ai un link aici http://www.stuckincustoms.com/hdr-tutorial/
    google trebuie sa fie prietenul tau. Trebuie numai ceva timp.
    Merci frumos. Deja am experimentat in Photomatix, numai ca rezultatul nu mi se pare extraordinar. Ma intreb daca e din cauza camerei... Camera mea are la etape Ae bkt ev urmatoarele:

plus minus 1/3
    plus minus 2/3
    plus minus 1 Ev

Cred ca e de ajuns. Mai exista si compensarea expunerii dar cred ca e de ajuns bracketing-ul.
    Poate vreun posesor de Fuji e familiarizat si imi poate da ceva sfaturi. Ma intereseaza strict daca o camera bridge (ce are control manual) e in stare sa faca hdr de calitate.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca să te apuci de Bracketing, îţi trebuie APARAT...
    Şi ca să faci poze HDR, ai nevoie de SUBIECTE, altfel.... zero...
    Recomand un trepied când te apuci de asta...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca ai avea un aparat mai bun, ai putea face HDR si dintr-o singura expunere salvata in RAW cu ISO cat mai mic posibil.
    Dar cata vreme ai nashpeta asta de Fuji, incearca cu bracketing +/- 1 de pe trepied cu subiecte fixe

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Pe langa stabilizare, adica trepied, pentru HDR iti trebuie, intr-adevar, subiecte. Mai poti trage HDR si atunci cand vrei detalii pe zonele intunecate, adica poate avea aspect practic, nu doar artistic.
    HDR insa nu e totuna cu bracketingul! Bracketing fac majoritatea aparatelor din ultimii vreo 5 ani. High Dynamic Range au doar variantele cam de vreun an incoace. Fuji ajuta mult la partea de HDR, pentru ca are un filtru de culori primare, care iti permite sa redai nuante frumoase de culoare.
    Sunt opinii foarte serioase pro si contra HDR, unii spun ca rezolva problema fotografiei artistice in lumina insuficienta, altii, dimpotriva, ii reproseaza aspectul nerealist.
    Din punctul meu de vedere, HDR este mai curand o exprimare artistica decat una pur fotografica.
    Tot apar manuale, cred ca am vazut si unul de HDR care insotesc revistele de gen.

Succes!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

ionut742000
    Guest

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Salut,
    Pe langa stabilizare, adica trepied, pentru HDR iti trebuie, intr-adevar, subiecte. Mai poti trage HDR si atunci cand vrei detalii pe zonele intunecate, adica poate avea aspect practic, nu doar artistic.
    HDR insa nu e totuna cu bracketingul! Bracketing fac majoritatea aparatelor din ultimii vreo 5 ani. High Dynamic Range au doar variantele cam de vreun an incoace. Fuji ajuta mult la partea de HDR, pentru ca are un filtru de culori primare, care iti permite sa redai nuante frumoase de culoare.
    Sunt opinii foarte serioase pro si contra HDR, unii spun ca rezolva problema fotografiei artistice in lumina insuficienta, altii, dimpotriva, ii reproseaza aspectul nerealist.
    Din punctul meu de vedere, HDR este mai curand o exprimare artistica decat una pur fotografica.
    Tot apar manuale, cred ca am vazut si unul de HDR care insotesc revistele de gen.

Succes!

Multumesc frumos pentru sfaturi. Trepied am, iar ca subiecte eu fotografiez mai mult natura (landscape). Am mai cerut sfaturi si pe blogurile altor fotografi: unii mi-au raspuns amabil iar altii m-au luat in ras cu aparatul meu foto, ca ar fi prea slab. Culmea, am gasit aparatul meu pe lista celor ce se preteaza la hdr, chiar in manualul de Help al programului Photomatix. Unii adora Hdr-ul, altii il blameaza. Prelucrarea artistica a fotografiei se face de zeci de ani: mai intai prin procedeele chimice ale developarii, iar acum cu ajutorul unor programe. Rezultatele insa nu sunt intotdeauna artistice. Unora le iese mai bine
    Inca o data merci frumos!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)