Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
    JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Schimbat becuri in casa halogen -> led

Am in casa, luate in vremurile de prosperitate, niste aplice foarte sexoase dar cu becuri cu halogen, adica hulpave la curent, si as vrea sa le inlocuiesc cu becuri cu led (deh, criza). Ce recomandari aveti pentru mine? Eu m-am uitat pe net dar cum sunt economist chestii gen lucsi si alte denumiri ma fac sa ma uit ca vita-n...playboy

Cev de genul asta cred ca imi trebuie
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce soclu folosesc halogene existente? Cu filet E27, E14 sau cu pini?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Din-astea de mai jos, dar oricum sunt constient ca va trebui sa schimb soclul

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Bau...nu foloseste nimeni becuri cu led?

...sau macar becuri economice recomandati-mi

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Multam Garlicule insa tot ma uit ca vita'n'playboy...habar n-am care-i echivalentul la leduri si/sau becuri economice fata de un bec de, sa zicem, 100 w normal

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am luat pentru baie 2 spoturi (Klausen) cu 60 led-uri, lumina calda(3000K) de la Dedeman si sunt foarte multumit. Inainte mi se ardeau in prostie cele halogen. Prima data am luat cu lumina rece si am fost foarte dezamagit. Pentru terasa si veioza am luat cu 90 led-uri: http://wifimag.ro/accesorii/led-e27-ov-90w . Nu fac ele lumina de 90W dar mi s-au parut ok.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ai dat 100 ron doar sa luminezi ?

Eu cu banii aia imi asigur becuri economice pentru 50 ani.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

TIP Putere Intensitate luminoasa Echivalent bulb incandescent Dimensiune
    Bec incandescent - 220V AC 25 W 220 lm - -
    Bec incandescent - 220V AC 40 W 420 lm - -
    Bec incandescent - 220V AC 60 W 710 lm - -
    Bec incandescent - 220V AC 100 W 1360 lm - -

Bec economic - 220V AC 8 W 400 lm aprox. 40 W -
    Bec economic - 220V AC 12 W 600 lm aprox. 60 W -
    Bec economic - 220V AC 15 W 900 lm aprox. 75 W -
    Bec economic - 220V AC 21 W 1200 lm aprox. 100 W -

Tub fluorescent - 220V AC 58 W 4500 lm aprox. 100W + 100W + 100 W 150 cm
    Tub fluorescent - 220V AC 36 W 2800 lm aprox. 100 W + 100 W 120 cm
    Tub fluorescent - 220V AC 30 W 2100 lm aprox. 60 W + 100 W 90 cm
    Tub fluorescent - 220V AC 18 W 1150 lm aprox. 60 W + 40 W 60 cm

http://www.lpelectric.ro/ro/support/lumeni_ro.html

Deci tu ai nevoie de becuri led cu circa 1300 lumeni, echivalenti cu un aproape 100w bec normal.
    Cam 21W led.

http://www.megaelectriccompany.bizoo...2700K-MR16-24D

Dar iti spun ca in practica este de ajuns un 1000 lumeni per bec cu led.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

@Gabrield

Si radiatii tot pentru aceeasi perioada. Macar la urma vinzi mercurul din ele si faci un ban.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    Ai dat 100 ron doar sa luminezi ?

Eu cu banii aia imi asigur becuri economice pentru 50 ani.
    Pai la baie un spot m-a costat vreo 25 lei buc si consuma 3W. Un halogen e in jur de 5 lei consuma 35-50 W si le schimbam la 2-3 luni. Mi-am acoperit investitia cu varf si indesat pana acum. La terasa e mult mai ok cu led fiindca se aprinde rapid fata de unul economic care pe vreme friguroasa face lumina maxima dupa vreo 2 minute. Plus ca pot sa-l las aprins toata noaptea la cat consuma. Fiecare cu socotelile lui.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate Garlice

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vancelino View Post
    Pai la baie un spot m-a costat vreo 25 lei buc si consuma 3W. Un halogen e in jur de 5 lei consuma 35-50 W si le schimbam la 2-3 luni. Mi-am acoperit investitia cu varf si indesat pana acum. La terasa e mult mai ok cu led fiindca se aprinde rapid fata de unul economic care pe vreme friguroasa face lumina maxima dupa vreo 2 minute. Plus ca pot sa-l las aprins toata noaptea la cat consuma. Fiecare cu socotelile lui.
    Perfect de acord, dar un kw/h costa 0,3409 lei.
    Nu stiu cit te afecta consumul, cind in casa mai ai masina de spalat, fier de calcat, feon.

Becurile economice care nu se aprind imediat sint proaste, cauta altceva.

garlice, mercurul de care vorbesti este de fapt in tuburile de neon, nicidecum in becurile economice.

Chiar as fi curios daca exista vapori de mercur in becurile economice, unde gasim un link ?
    Dar nu din Romania, ca astia copiaza unii de la altii si daca primul a inceput gresit...

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    Perfect de acord, dar un kw/h costa 0,3409 lei.
    Nu stiu cit te afecta consumul, cind in casa mai ai masina de spalat, fier de calcat, feon.

Becurile economice care nu se aprind imediat sint proaste, cauta altceva.

garlice, mercurul de care vorbesti este de fapt in tuburile de neon, nicidecum in becurile economice.

Chiar as fi curios daca exista vapori de mercur in becurile economice, unde gasim un link ?
    Dar nu din Romania, ca astia copiaza unii de la altii si daca primul a inceput gresit...
    Pe mine kw ma costa 0.63 lei. In ceea ce priveste becurile economice sa-mi zici si mie unul care se aprinde instant cand afara sunt cateva grade sau cu minus. Eu nu l-am vazut inca.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)