Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default dolce hd pvr ,2 cabluri?

Salut ,poate s-a mai discutat pe acest subiect. O cunostinta si-a luat 2 decodoare hd pvr ,deci ar insemna ca trebuiesc 4 cabluri coaxiale. Problema este cu ajungerea lor prin instalatia blocului pina in apartament . Vecini nu au fost prea incintati de montarea unei noi antene, imaginati-va cand vor afla de cele 4 cabluri. Un lnb SCR m-ar ajuta cu ceva?

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default scr

daca decoderele de la dolce suporta tehnologia scr cu siguranta asta e solutia.dar mi se pare ca nu sunt inca disponibile cele cu scr.poti verifica intrand in configurarea tipului de lnb.daca acolo ai doar lnb universal raspunsul este nu.sau nu inca.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

am mai montat unul la fel prin vara la un amic, si m-am mirat, sunind la dolce pentru info ,cind domnita imi spune :"pai nu vedeti domnule ca aveti 2 intrari de la antena?cum sa va merga toate canalele cu un singur cablu?" .cita dreptate avea....
    montajul se face in Italia si de aici pleaca problemele montajului
    in meniul decoderului am vazut tip lnb scr

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

incearca sa pui un distribuitor de semnal la intrarea din casa a cablului de semnal si din el iesi cu doua cabluri catre fiecare decoder.fa configuratia lnbscr cu frecvente diferite pentru fiecare decoder,pune lnbscr la antena si apoi verifica daca ai semnal la amandoua.asta e tot.daca esti la roma dami un semn maine si incercam sa vedem ce are

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Merge Scr, dar ai multa bataie de cap... pe dolce daca spui ca, sunt 2 receptoare... loop.. cu asta poti economisi 2 cabluri cate unu la fiecare, cu posibilitatea de a pune dvb-s in loop cu dvb-s2
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita č quando gli uomini hanno paura della luce.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Va multumesc pt. raspunsuri. Problema este ca aceasta cladire are 3 nivele ,iar persoana care locuieste la ultimul nu a fost de acord cu trecerea prin apartament,refuzind orice mod de discutie ,inclusiv cu administratorul cladirii. Alta posibilitate de acces nu este .Asa ca s-a hotarit aducerea unei mici platforme mobile ,dar cum inchirierea costa, eu nu prea o sa am timp de experimente.Daca pot monta antena,voi incerca sa ajung cu un cablu in apartament,prin interiorul instalatiilor electrice sau prin spatele cladirii. Deci daca cineva a reusit sa faca acest tip de montaj cu scr ,atunci e un semn bun si ma pot apuca de treaba.
    pt mmm1967 :sint din Empoli

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)