Salut,
Am de vreo saptamana aceasta jucarie. Demolatoare financiar, isi justifica pretul printr-un singur lucru: DSLR Killer.
Ok, inainte sa inceapa al treilea razboi mondial contra zicerii mele:chiar eu am un dslr mai bun, Nikon D300s, il bate pe micul meu prieten nou si, evident, nu e singurul.
Concluzia mea e simpla:faceti bani din fotografie? DSLR clar, obiective beton, multa aparatura de sustinere (blitzuri, lumini, blende, filtre etc)
Daca nu traiti din foto, o varianta excelenta este Canon g1x. Senzorul e urias pt clasa lui, mai mare ca 4/3; un pic sub APSC, dar nu se simte. Cine sta foarte bine cu vertebrala, ok, poate cara un dslr cu minimum 3 obiective, adica macar un 35; 85 si un zoom mai acatarii, dar...alternativa e sa le ai pe toate in vreo jumatate de kil de g1x.
PRO:
-calitatea incredibila a imaginii, pt mine asta fiind suficient
-costructie solida, gen slr
-ecranul mobil pe mai multe axe iti permite sa fii creativ
-faptul ca nu mai car slr-ul si fac poze aproape la fel (ok, ok, 3% mai slabe, dslr uber Alles!) mie mi-a schimbat complet capacitatea de a fotografia, acum merg aproape zilnic

CONTRA -autonomia slaba a bateriei, trebuie 3 ca sa acoperi o zi de fotografiere intensa, bineinteles, depinde de fiecare, dar e mai bine sa poti si sa nu ai nevoie decat sa ai nevoie si sa nu poti.
-vizorul e un ornitorinc foto, o gluma a naturii, orice compacta de 2 lei care are vizor e peste asta (totusi am observat acelasi lucru pe fuji x10)
-filmarea nu o folosesc aproape deloc, dar e un pic ciudata, in sensul ca sacadeaza putin, cu card clasa 10, ok, nu e cel mai rapid, dar repet, nu sunt videoman, daca esti obligat sa filmezi, filmeaza decent, dar clar Nikon J si V sunt peste el
-sa te fereasca bunul Dumnezeu sa ai nevoie de rafala! Panasonicul meu FT4; o amarata de compacta, e cam ca Olanda pe langa Romania, de 4 ori mai tare (nu vorbesc de calitate, doar de viteza)
-focus un pic cam lent la categoria asta de preturi, dar nu lent in sine, ci in raport cu competitorii directi

Canon G1X vs altii
-in low light uitati de ideea de competitie, nu exista, punct.Am facut poze perfect utilizabile la 12800 ISO, sau, cum se spune in fotografia clasica, ˇhasta la vista, baby!
-la culori, pierde in fata lui Fuji X10, datorita filtruluimfoveon de culori primare. Adancimea de culoare e mai buna la Fuji, vizibil
--la stabilizare, Olympus O
M 5 pare sa stea mai bine, din ce teste am vazut, dar nu am tras eu cu Olympus
-la detalii capturate la ISO obisnuit (100-400) bate competitia
-la senzor, Nikon J si V nu se pot califica, nici P7700, din pacate pt noi, consumatorii. De asemenea, este peste orice senzor 4/3.
-la focus este atat sub Nikon cat si sub Olympus, dar vorbim de fractiuni de secunda:daca e importanta clipa, puteti merge pe Nikon, Panasonic, Olympus etc, daca primeaza calitatea si nu fractiunea de secunda, G1x e mai bun.

CONCLUZIE
Daca faci street photo, excursii, portrete, reportaje, Canon G1x e perfect
Daca faci bani din foto, te preocupa mult fotografia macro, filmezi adesea, atunci ar trebui sa cauti, poate, alta camera