Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptoare in serie

Salutare ! de la un newb in ale receptoarelor

Am o mica nelamurire, legata de receptoarele de satelit, fie ele FTA fie cu cartele. Receptoarele se pot inlantuii si sa lucrezi sa zicem cu un singur receptor care are cartela, si restul sa mearga prin acea cartela ? deci practic un mic hack ? legat de receptia semnalelor ? Deoarece am auzit o treaba de la cineva care lucreaza cu asa ceva, respectivul lucreaza intr-un headend de CATV si internet, si am ajutat si eu un prieten sa construiasca un headend nou de CATV, si mi-a zis respectivul ca nu e nevoie de multe LNB-uri sau de iesiri de LNB-uri, ca se descurca sa le cascadeze sau ceva de genul acesta. Se poate asa ceva ? si cum ? daca se poate explica

Multumesc mult

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

se descurca sa le cascadeze sau ceva de genul acesta
    Prietenul tau e un AMATOR daca lucrează in halul asta
    ----------------------------------------------

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

receptoerele au in spate o mufa LNB IN si inca una LNB out.Practic ambele folosesc semnalul provenit de la o antena functionand independent.Exista si unele limitari De la al doilea rec nu pot fi vazut decat canalele de pe polaritatea pe care lucreaza primul (care de fapt comanda polaritatea la LNB)Deci daca cu primul vezi canale pe polaritatea verticala numai cele depe verticala pot fi vazute si pe al doilea.Nu are nici o legatura insa daca se vad canale codate cu ajutorul unui card.Ce vezi in primul nu poti vedea in al doilea daca si in acesta nu ai un card valid.Sistemul acesta de legare a doua sau mai multe rec se mai numeste si punere in loop.A se avea in vedere ca semnalul se diminuiaza prin trecerea mai multor rec.
    Primul daca nu este folosit trebuie neaparat sa nu fie scos din priza.Insa nu la toate tipurile de rec si functioneaza punerea in loop De exemplu la DIGi apar f multe probleme la punerea mai multora in loop.
    Remember you are born to live.
    Don't live because you are born!
    Don't go the way life takes you...
    Take life the way you go!
    prays
    Happiness Lies In Your Own Hand...

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce vezi in primul nu poti vedea in al doilea daca si in acesta nu ai un card valid
    Colegul nostru face referire la home shar*ng

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Prietenul tau e un AMATOR daca lucrează in halul asta
    cu respect, dar nu mi-a explicat situatia. am spus ca nu cunosc cum se face.
    @strongman1960, multumesc pt explicatie. sunt noob pe tema aceasta, am receptor de satelit, dar sincer iti zic ca nu m-am lovit de acesta dilema, de aceea nu stiam. m-ai luminat !
    noobi trebuie invatati, dar fara bota
    @laur21, nu vorbesc de home sh*aring, ma interesa solutia tehnica pt a putea face o statie CATV. cam asta e ideea
    eu cand ma vorbit cu omul meu, cu care facem statia CATV, i-am zis sa ia LNB-uri Octo, si a luat, dar i-a zis ala ca nu are rost, si acum sunt LNB-uri quad. Eu eram pe ideea traditionala : iesire LNB -> receptor x 80 de canale

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai nu s-a exprimat bine atunci.Ca sa functioneze asa trebuie legate in retea, ceva similar unei retele de calculatoare unde se sharuie cardul nu semnalul de satelit.
    Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Colegul nostru face referire la home shar*ng
    prays

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru statie CATV te poate lamuri mai bine colegul nostru @satenicu.......

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Solutia unui singur LNb este mai comoda (un singur cablu) si este viabila cand semnalul de la satelit este suficient de puternic.Se aplica la programe din acelasi pachet aflate pe aceiasi polaritate.
    Quote Originally Posted by puma2001 View Post
    cu respect, dar nu mi-a explicat situatia. am spus ca nu cunosc cum se face.
    @strongman1960, multumesc pt explicatie. sunt noob pe tema aceasta, am receptor de satelit, dar sincer iti zic ca nu m-am lovit de acesta dilema, de aceea nu stiam. m-ai luminat !
    noobi trebuie invatati, dar fara bota
    @laur21, nu vorbesc de home sh*aring, ma interesa solutia tehnica pt a putea face o statie CATV. cam asta e ideea
    eu cand ma vorbit cu omul meu, cu care facem statia CATV, i-am zis sa ia LNB-uri Octo, si a luat, dar i-a zis ala ca nu are rost, si acum sunt LNB-uri quad. Eu eram pe ideea traditionala : iesire LNB -> receptor x 80 de canale
    prays

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

An ziua de azi sunt mai multe solutii , variante dar nu cred ca se aplica in situatia de fata .
    Ex. Unicable . MDU si LNB fibra optica .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by strongman1960 View Post
    Pai nu s-a exprimat bine atunci.Ca sa functioneze asa trebuie legate in retea, ceva similar unei retele de calculatoare unde se sharuie cardul nu semnalul de satelit.
    deci sa inteleg ca se pot conecta asa ? ma gandeam ca e un pic ciudat, zic ca sa fac NAT pe retea de net nu e prb, dar ma gandeam cum decodeaza o singura cartela toate canalele. nu vreau ceva ilegal, ca nu ma intereseaza chestii de genu ala, e strict idee tehnica pentru folosire la un head end CATV autorizat. sa scapi de o gramada de probleme si de chin in legatura cu cartelele...

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Aceasta solutie nu este legala (cardsharing).Aproape toti providerii dau 3 rec la un contract.Rezulta nr. de canale dorite impartit la 3 egal nr de contracte.Asa stiu ca exista solutie 100% legala.
    Quote Originally Posted by puma2001 View Post
    deci sa inteleg ca se pot conecta asa ? ma gandeam ca e un pic ciudat, zic ca sa fac NAT pe retea de net nu e prb, dar ma gandeam cum decodeaza o singura cartela toate canalele. nu vreau ceva ilegal, ca nu ma intereseaza chestii de genu ala, e strict idee tehnica pentru folosire la un head end CATV autorizat. sa scapi de o gramada de probleme si de chin in legatura cu cartelele...
    prays

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Receptoare in serie

Quote Originally Posted by strongman1960 View Post
    Aceasta solutie nu este legala (cardsharing).Aproape toti providerii dau 3 rec la un contract.Rezulta nr. de canale dorite impartit la 3 egal nr de contracte.Asa stiu ca exista solutie 100% legala.
    Nici asa nu e legal decat daca ai acord de retransmisie atat de la operatorul DTH cat si de la proprietarii canalelor pe care vrei sa le retransmiti.
    Pentru semnalul de la satelit se pot folosi fara probleme lnb-uri single si receptoarele in loop cu respectarea polaritatilor.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    Nici asa nu e legal decat daca ai acord de retransmisie atat de la operatorul DTH cat si de la proprietarii canalelor pe care vrei sa le retransmiti.
    Pentru semnalul de la satelit se pot folosi fara probleme lnb-uri single si receptoarele in loop cu respectarea polaritatilor.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
    @armand25, e perfect legal ce vrem noi sa facem. deci solutia buna e cea a folosirii loop-ului la receptoare si cu cartele pentru un provider anumit, astfel incat polarizarea sa fie aceeasi si astfel practic merge cu o singura antena sau LNB.
    Se multumeste, si astfel am invatat ceva foarte util pentru mine.
    exista in cazul meu acorduri de la toti proprietarii canalelor, deci e floare la ureche

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

sal.
    nu e vorba despe share.
    deci:
    tu ai un card ex: de la focus
    pui cardul intr-un deco illucion si activezi din menu optiunea master
    mai pui un illucion si activezi optiunea slave
    pui un cablu rs232 intre cele 2 deco si cu ambele deco vei vedea canalele pe care le platesti.

bafta

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Tot share se cheama atata vreme cat folosesti subscriptia de la un card la 2 rec.Doar ca nu se face prin intermediul netului.Pentru statii CATV se face cu mai multe rec. in loop folosind o singura antena si un singur LNB cu o singura iesire cand se urmareste vizionarea canalelor dintr-un singur pachet.Se poate si cu o singura antena si mai multe LNB-uri cand sunt vizati mai multi sateliti.
    prays

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)