Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Solutie tv prin antena satelit

Buna seara,
    Am nevoie de o solutie pentru televiziune prin satelit. Blocul este cablat romtelepom si nu exista alternativa de cablare, cel putin momentan, cu alta firma.
    Valoarea serviciilor se ridica la RON 240, pentru televiziune(3 receivere), internet si telefonia bagata pe gat.
    Vreau sa reduc costurile cu aceste servicii din moment ce pe la alte firme de cablu, pentru tot ce am enumerat eu, costurile medii sunt undeva la RON 80.
    Am studiat piata firmelor care ofera televiziune prin satelit si de departe cea a RDS-ului este mai buna. Problema este ca nu au pe stoc echipamente(antene+receivere), cel mai devreme vor avea in decembrie.
    Stie cineva daca se pot achizitiona de pe piata libera antene si decodoare care sa fie compatibile cu RDS-ul?
    As putea folosi receiverele actuale de la romtelepom in combinatie cu o antena si un decodor cumparat din piata?
    Ce trebuie sa cumpar ptr a putea avea semnal la trei TV-uri? Cam la cat s-ar ridica investitia?

Multumesc anticipat si daca nu am postat in aria potrivita, rog un moderator sa mute topicul, cu scuzele de rigoare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JohnnyBravo View Post
    Buna seara,
    Am nevoie de o solutie pentru televiziune prin satelit. Blocul este cablat romtelepom si nu exista alternativa de cablare, cel putin momentan, cu alta firma.
    Valoarea serviciilor se ridica la RON 240, pentru televiziune(3 receivere), internet si telefonia bagata pe gat.
    Vreau sa reduc costurile cu aceste servicii din moment ce pe la alte firme de cablu, pentru tot ce am enumerat eu, costurile medii sunt undeva la RON 80.
    Am studiat piata firmelor care ofera televiziune prin satelit si de departe cea a RDS-ului este mai buna. Problema este ca nu au pe stoc echipamente(antene+receivere), cel mai devreme vor avea in decembrie.
    Stie cineva daca se pot achizitiona de pe piata libera antene si decodoare care sa fie compatibile cu RDS-ul?
    As putea folosi receiverele actuale de la romtelepom in combinatie cu o antena si un decodor cumparat din piata?
    Ce trebuie sa cumpar ptr a putea avea semnal la trei TV-uri? Cam la cat s-ar ridica investitia?

Multumesc anticipat si daca nu am postat in aria potrivita, rog un moderator sa mute topicul, cu scuzele de rigoare.
    -singura varianta de reducere la 80 lei ar fi cablarea rcs/rds,nu satelit
    -prin satelit nicio sansa
    receptoarele dolce nu se pot folosi,receptoare compatibile nu exista ci doar ale lor-digi- merg cu cartelele aferente.Ar trebui deasemenea cumparate cate 3 receptoare,pret mediu noi 200 ron/buc,sh 100
    deasemenea nu stiu cum se poate face combinatia net -tv-telefonie-la abonatii satelit,daca vrei si net,nustiu ce oferta ar fi pt cei cu satelit,poate cu stickuri.
    deasemenea nustiu ce tip de instalatie or fi facut cei de la romtelecom,pt digi e nevoie de ambele polaritati,iar rtcul nu cred ca au folosit multiswitchuri

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skybird View Post
    -singura varianta de reducere la 80 lei ar fi cablarea rcs/rds,nu satelit
    -prin satelit nicio sansa
    receptoarele dolce nu se pot folosi,receptoare compatibile nu exista ci doar ale lor-digi- merg cu cartelele aferente.Ar trebui deasemenea cumparate cate 3 receptoare,pret mediu noi 200 ron/buc,sh 100
    deasemenea nu stiu cum se poate face combinatia net -tv-telefonie-la abonatii satelit,daca vrei si net,nustiu ce oferta ar fi pt cei cu satelit,poate cu stickuri.
    deasemenea nustiu ce tip de instalatie or fi facut cei de la romtelecom,pt digi e nevoie de ambele polaritati,iar rtcul nu cred ca au folosit multiswitchuri
    Nasol moment, in cazul asta...

In alta ordine de idei, am reusit sa vorbesc azi cu o tanti de la rtc si mi-a spus ca abonamentul la ei ptr satelit este in jur de EUR 10/ luna fara TVA, ca imi folosesc receiverele actuale si nu trebuie sa mai achizitionez altele.
    Antena o primesc in custodie. Acum, din ce am mai citit pe aici, receiverele sunt de 2 tipuri, ptr terestru si altul ptr satelit. Eu nu stiu de care am in casa, iar daca am unul care merge doar ptr cablu, va trebui sa-mi achizitionez altele ptr satelit. Alti bani, alta dicstractie.

In concluzie, cred ca am sa renunt la serviciile lor ptr. cablu(ca sa nu mai platesc trei abonamente) si telefonie, dar am sa pastrez linia de internet. Apoi inchei alt contract ptr. tv prin satelit, ptr ca duduia mi-a confirmat ca nu trebuie sa platesc 3 abonamente, ptr fiecare televizor.

Multumesc nirolf ptr solutie, dar la noi nu va functiona. Sunt foarte multi care acolo au doar apartamente de vacanta si nu ai cum sa-i strangi ca sa le explici ce si cum.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default tv prin satelit

Salut, pentru problema ta ar fi o solutie la care iti trebuie net, cumperi 3 receptoare dreambox 500s cu 225-250 lei bucata, o cartela FOCUS SAT, platesti ce pachet vrei sa vezi la focus si prin intermediul netului faci sharing de la unul din cele trei recuri in care ai cartela focus bagata si vezi la toate celelalte tv-uri aceleasi posturi pe care le vezi in recul cu cartela, poti sa dai de la unul la cate tv-uri vrei numai ca iti trebuie cate un rec in plus, deci iti trebuie si o antena satelit pentru asta...se mai poate si sharing intern sa faci fara sa trebuiasca net...

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JohnnyBravo View Post
    Stie cineva daca se pot achizitiona de pe piata libera antene ..... care sa fie compatibile cu RDS-ul?
    ...
    Se pot....si merg perfect cu RDS-ul
    ----------------------------------------------

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)