Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Taxa auto suspendata pana in ianuarie 2013

Am citit ca taxa auto de poluare a fost suspendata in parlament pana in ianuarie 2013

Ce inseamna asta in putine cuvinte?
    Cat ma costa sa vin cu masina in Romania sa-mi iau numere de Valcea (VL-86-RDI)si sa ma intorc la Roma

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

buna, si eu sunt interesat daca mai exista posibilitatea sa imi inscriu masina prin repatriere, sau alta optiune care imi pernite sa-mi inscriu masina fara taxe pentru intoarcerea definitiva. am tot cautat informatii pe net si nimic concludent nu am gasit.
    daca cineva are ceva informatii utile, rog sa le posteze
    multumesc
    Oltenia, Eterna Terra-Nova
    Un cantec are astazi si-n priviri
    Hai Universitatea! Hai Craiova!
    Tu, Campioana unei mari iubiri!

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Pomana electorala gen PSD: O suspendam acum, sa ne voteze fraierii, si din ianuarie 2013 le luam banii si din urma.... Si atunci sa nu le transmiti multa ...UE?
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Poate ne ajuta si pe noi cineva cu ceva informatii in legatura cu prima inmatriculare, daca aduci o masina din afara acuma si o inmatriculezi in romania,se palteste taxa?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E vorba despre taxa auto pentru autoturismele inmatriculate inainte de 2007.Nu are nici o legatura cu taxa de poluare.Era vorba sa se plateasca o taxa de poluare si pentru masinile inmatriculate inainte de 2007,pentru ca inainte de ianuarie 2007 nu se platea acea taxa de poluare,de aia au dat o lege prin care era obligatorie plata taxei respective si pentru autoturismele inmatriculate pana in 2007.Despre acea taxa era vorba ca e suspendata.
    " Guvernul a anuntat oficial suspendarea aplicarii noii taxe auto, intrate in vigoare pe 13 ianuarie 2012, ce prevedea achitarea birului si pentru masinile vechi, inmatriculate in Romania inainte de 1 ianuarie 2007, in momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate. Motivul: proprietarii de masini vechi trebuie sa beneficieze de timp suplimentar pentru a vinde autovehiculele. Ordonanta de urgenta privind suspendarea taxei auto de prima vanzare va fi aprobata de intr-o sedinta programata pentru inceputul saptamanii viitoare."

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

"Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a explicat că sunt scutiţi de taxa auto cei care cumpără sau vānd maşini pe teritoriul Romāniei. Executivul a dispus de curānd reluarea plăţii taxei.
    Nu plătesc taxa auto cei care intră sub incidenţa articolului 4.2 din Lege, articol suspendat, adică cei care vānd sau cumpără maşini pe teritoriul Romāniei. Toţi cei care cumpără sau vānd maşini din străinătate vor plăti taxa auto īn continuare", a declarat Rovana Plumb, pentru provincianews.ro.
    ..........................................
    bataie de joc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)