As dori sa supun parerii acestui forum o problema de imagine pe cel putin doua posturi TV, Digi Film si TVR 1 care se observa mai usor pe versiunile HD, Digi Film HD si TVR HD (atunci cind se dau filmele de de pe TVR1).
Mentionez ca problema e relativ veche, cel putin pe Digi Film si am observat aceasta problema pe Digi Cablu, dar sunt sigur ca problema e de la sursa, deci se poate observa pe toate modalitatile de transmisie a acestor programe TV.
Desi probabil voi fi taxat ca pretentios aiurea cind exista alte probleme mai grosolane, cum ar fi cea de factor de aspect, am sa ma risc sa intru in detalii asa cum le vad eu.

Este vorba de scadarea imaginii cu o rata de O DATA/secunda pentru filmele provenite de la americani (probabil peste 80% din filme). Efectul este mai deranjant pe HD. Se poate observa mai usor daca e vorba de o miscare continua lenta pe ecran si apare ca intrerupere a fluiditatii miscarii.

Care ar fi explicatia?
Eu banuiesc ca e vorba de conversia grosolana a imaginii cu 23.976 cadre/secunda la 25 cadre/secunda pentru transmisia standard in Europa/Romania prin repetarea unui cadru la fiecare secunda si eventual a doua cadre la 40 secunde (pentru rezolvarea problemei de zecimale .976). Adica e aproape de cum se vede un DVD format NTSC pe un player ieftin fortat sa redea in format PAL.

E interesant ca nu toate filmele americane sufera de treaba asta pe Digi Film, ceea ce ma duce cu gindul ca se primesc si filme americane gata convertite profesional pe 25 cadre/secunda. Filmele europene (cele frantuzesti si chiar cele englezesti) nu sufera de aceasta boala, pentru ca probabil sunt facute cu 25 cadre/secunda.

La TVR HD, parca efectul e si mai rau (a se vedea serialul House).

Cit de greu ar fi ca filmele sa plece de la sursa cu un rendering corect ? Cred ca si un PC ar putea face asta corect.
Daca tot s-a facut "rebranding" la Digi Film si s-a zis ca nu se face compromis la calitate, s-ar putea face ceva si in aceasta privinta ?