Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 20 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 295

Thread: Vu+ Duo 2

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Vu+ Duo 2

se pare va aparea pe piata in preajma sarbatorilor de iarna....sa vedem acum daca se amana ca si ..7020HD.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Sincer,indiferent cand va aparea acest model,e mort de la nastere.Inainte de a da cu pietre la aceasta afirmatie,ganditi-va logic 5 minute:degeaba pun ei mii de Ghz,hardware-ul e 0 fara un firmware adecvat,iar pana acuma norocul lor a fost ca au luat Enigma2 facuta de-a gata de DMM,si-au scris drivere-ele si...cam atat.Ei,acum se schimba poveste,de cand DMM au anuntat oficial si clar,ca aventura cu procesoarele Broadcomm s-a terminat,dm8000 nu va avea un urmas,iar noul lor proiect,Goliath ,va rula pe alt tip de procesor mult mai puternic(banuiala mea este ca se vor axa pe un fel de entertaiment media,si anume un aparat all-in-one care sa permita pe langa receptia satelit si cablu,chestii mult mai complexe,gen navigat pe internet,streaming online,etc la un nivel ridicat,gen PC).Ca va avea succes proiectul Goliath,doar timpul ne va spune,dar un singur lucru e clar,odata cu DM7020HD,se va incheia ultimul ciclu de dezvoltare a Enigma2,si chiar daca VU+ scoate mii de modele la 100000Ghz,firmware-ul Enigma2 nu va mai aduce facilitati noi,pentru ca DMM detine proprietatea asupra multor module,care nu sunt opensource(de ex implementarea partii de sci,unde coreenii nu au mai putut copia,si se vede la ECM time).Asa ca sincer,lumea se entuzismeaza degeaba,asteptand noile modele,cu un hardware de top,dar cu aceleasi facilitati ca vechile modele,poate chiar mai putine.In speranta ca nu a deranjat pe nimeni aceasta opinie personala,va sfatuiesc sa cumparati DM7020HD care vreti un receptor de top cu Enigma2 in acest moment,iar cei care doriti sa mai asteptati,sunt convins ca vor fi alternative in viitor,dar nu prea cred ca Enigma2 va mai fi o solutie de drum lung.Cheers!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

deacord cu cele afirmate . . . dar stii ..cum e cu gusturile omului.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by alessandros View Post
    Sincer,indiferent cand va aparea acest model,e mort de la nastere.Inainte de a da cu pietre la aceasta afirmatie,ganditi-va logic 5 minute:degeaba pun ei mii de Ghz,hardware-ul e 0 fara un firmware adecvat,iar pana acuma norocul lor a fost ca au luat Enigma2 facuta de-a gata de DMM,si-au scris drivere-ele si...cam atat.Ei,acum se schimba poveste,de cand DMM au anuntat oficial si clar,ca aventura cu procesoarele Broadcomm s-a terminat,dm8000 nu va avea un urmas,iar noul lor proiect,Goliath ,va rula pe alt tip de procesor mult mai puternic(banuiala mea este ca se vor axa pe un fel de entertaiment media,si anume un aparat all-in-one care sa permita pe langa receptia satelit si cablu,chestii mult mai complexe,gen navigat pe internet,streaming online,etc la un nivel ridicat,gen PC).Ca va avea succes proiectul Goliath,doar timpul ne va spune,dar un singur lucru e clar,odata cu DM7020HD,se va incheia ultimul ciclu de dezvoltare a Enigma2,si chiar daca VU+ scoate mii de modele la 100000Ghz,firmware-ul Enigma2 nu va mai aduce facilitati noi,pentru ca DMM detine proprietatea asupra multor module,care nu sunt opensource(de ex implementarea partii de sci,unde coreenii nu au mai putut copia,si se vede la ECM time).Asa ca sincer,lumea se entuzismeaza degeaba,asteptand noile modele,cu un hardware de top,dar cu aceleasi facilitati ca vechile modele,poate chiar mai putine.In speranta ca nu a deranjat pe nimeni aceasta opinie personala,va sfatuiesc sa cumparati DM7020HD care vreti un receptor de top cu Enigma2 in acest moment,iar cei care doriti sa mai asteptati,sunt convins ca vor fi alternative in viitor,dar nu prea cred ca Enigma2 va mai fi o solutie de drum lung.Cheers!
    majoritatea folosesc dm500 sau clone de dm500-dm800, pe 500 cam trebuie sa folosesti enigma 1, de ce cumpara oamenii clone pretul ca e enigma 2 sau 1 sau ce-o mai inventa daca nu merge pe sharing e inutil deoarece nu prea ai ce vedea free to air, eu mi-am cumpart vu+duo si uno, duo l-am cumpart cu 1800 lei, la acel moment dm800s costa cu vre-o 400 lei mai mult ca vu+duo, daca compari hardware-ul celor doua aparate trebuie sa fi idiot sa-ti cumperi un aparat mai slab si mai scump. deci, orice vor inventa cei de la dream va fi exagerat de scump si va face ce face un vu la jumatate de pret sau o clona la jumatatea vu-ului. vu+uno e singurul receiver care-si merita pretul, restul sunt intr-un fel sau altul bani aruncati in vant orice vor inventa nu va aduce nimic nou pe sharing si altceva nu prea mai conteaza

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@karbit,ai perfecta dreptate
    @alessandros,sa nu uitam ca dm a ''luat'' de-a gata de la nokia dbox2.
    Curiosity killed the cat !
    Vu Duo2,DM500Hd a8p modat kit Ridax,Panasonic 47AS740E,1,9Al circulara simetrica+1,25Al Gibertini+1,0Al Triax,diseq10x1

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question Chaos

Pentu tine sigur dar:
    Nu-am inteles in numele cui vorbestii,probabil ca in numele propiu,ca sa fiu mai expliccit, cred ca stii cine moare de grija altuia?
    In ce priveste E1 si E2 ,ar trebui sa mai studiezi

Quote Originally Posted by karbit View Post
    majoritatea folosesc dm500 sau clone de dm500-dm800, pe 500 cam trebuie sa folosesti enigma 1, de ce cumpara oamenii clone pretul ca e enigma 2 sau 1 sau ce-o mai inventa daca nu merge pe sharing e inutil deoarece nu prea ai ce vedea free to air, eu mi-am cumpart vu+duo si uno, duo l-am cumpart cu 1800 lei, la acel moment dm800s costa cu vre-o 400 lei mai mult ca vu+duo, daca compari hardware-ul celor doua aparate trebuie sa fi idiot sa-ti cumperi un aparat mai slab si mai scump. deci, orice vor inventa cei de la dream va fi exagerat de scump si va face ce face un vu la jumatate de pret sau o clona la jumatatea vu-ului. vu+uno e singurul receiver care-si merita pretul, restul sunt intr-un fel sau altul bani aruncati in vant orice vor inventa nu va aduce nimic nou pe sharing si altceva nu prea mai conteaza
    Care Majoritate? Clonele sint facute cu o destinatie precisa,si au o piata de desfacere destul de larga , indiferent ca se cheama Dm,Adidas,Puma
    ele ajung intotdeauna, acolo unde este nevoie de ele
    Majoritatea pe care o cunosc eu arata Altfel
    NuMaiBine

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Konndor View Post
    ...Majoritatea pe care o cunosc eu arata AltfelNuMaiBine
    eu vorbesc de majoritatea pe care o cunosc eu, in concluzie ... exista mai multe majoritati

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile Salutare!

interesant subuiectul de aceia m-a facut sa mai scriu si eu pe aici,unde de multa vreme nu am mai scris,am aproape toate modelele de dreambox si un vu+duo sunt receptoare bune cu plusuri si minusuri de ambele parti,problema este grava daca nu vca mai fi sustinute software.
    iata ceva dragut:
    http://www.youtube.com/watch?v=YFrysj_NqnI

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

The VU + duo ² comes with the powerful BCM7424 SoC.*

The following text is a machine translation of the page https://www.broadcom.com/products/Ca...utions/BCM7424

Full HD resolution 3DTV set-top box SoC solution is produced in 40 nanometer technology, the BCM7424 is a high-definition (HD) 3DTV set-top box (STB) system-on-a-chip (SoC) solution for residential video gateways developed. It is the industry's first SoC with a 1.3 GHz dual-threaded MIPS ® applications to enable processor with the latest transmission efficient H.264/MPEG Scalable Video Coding (SVC), and Multiview Video Coding (MVC) standard 1080p60/50 content distribution and combine. full resolution HD 3DTV It also has a 1G pixel per second OpenGL ® ES 2.0 3D GPU for advanced 3D graphics acceleration and full home connectivity that includes Digital Living Network Alliance SM (DLNA ®) and integrated Ethernet MII and PHY support for connectivity with Broadcom Wi-Fi and powerline solutions. The provision of high levels of integration and performance, the BCM7424 designed to meet the needs of next generation connected home experience including a compelling and leading video content experience, more web-based software applications and the ability to stream content and connect devices in house and on-the-fly.

Features ultra-high performance BRCM 5000 MIPS-based applications processor with 3000 DMIPS processing power applications due to the unique and powerful 2D and OpenGL ES 2.0 3D GPU to further improve web-based support software platforms. Distributed processing architecture with a set top box an additional 3000 DMIPS (total 6000) multiple high-speed processors and hardware subsystem. Lower power consumption and higher performance 40nm CMOS silicon technology. The MPEG industry standard, SVC, that supports full-resolution HD 3DTV, and also enables a 40 percent bandwidth savings for backward-compatible 1080p60/50 content distribution to new and old STBs. Integrated Ethernet MII and physical layer (PHY) capabilities for connectivity with Broadcom wireless and powerline solutions. and available DLNA server / player software stack, multi-room DVR services for 5 or more IP STB client devices allows easier support and affordable home architecture that dramatically lowers the cost of capital. Custom high performance (430MHz) VLIW (very long instruction word) DSP (Digital Signal Processing) for audio editing. A wide range of time-to-market web-based connected home STB software applications environments, including Adobe Flash ® Platform for TV, Webkit HMTL 5.0, Java, Nokia's Qt Framework including qtwebkit, DLNA 1.5 and Direct FB Anwendungsbibliotheken.Einzigartige HD Fast RTV ™ channel change acceleration technology, the channel change speed improves by up to 500 Prozent.Integriert a real-time HD transcoder, the broadcast, over-the-top (OTT) and user-generated content is transformed into a broad range of resolutions, formats and bit rates that enable seamless content distribution connected devices both in the home and on-the-fly, and also provides advanced services, and video conferences

Traducere by Goagle ..

VU + Duo ² vine cu puternic BCM7424 SoC. *

Text este o traducere automată a paginii https://www.broadcom.com/products/Ca...utions/BCM7424

Rezoluția Full HD 3DTV set-top box soluție SoC este produsă īn tehnologia nanometri 40, BCM7424 este un high-definition (HD) 3DTV set-top box (STB) system-on-a-chip (SoC) soluție pentru gateway-uri video, rezidentiale dezvoltat. Acesta este SoC industrie, cu o prima de 1,3 GHz dual-threaded MIPS ® aplicații pentru a permite procesorului cu cea mai recentă de transport eficiente din punct de H.264/MPEG Coding Scalable Video (SVC), și Multiview Video Coding (MVC) standardul 1080p60/50 distribuirea de conținut și combina. rezoluție full HD 3DTV De asemenea, are un pixel 1G pe secundă OpenGL ® ES 2.0 3D GPU pentru accelerare grafică 3D avansată și conectivitate acasă completă care include Digital Living Network Alliance SM (DLNA ®) și Ethernet integrat MII și suport pentru conectivitate PHY cu Broadcom Wi -Fi și soluții powerline. Furnizarea unor niveluri ridicate de integrare și performanță, BCM7424 conceput pentru a satisface nevoile de generație următoare legate de experiență acasă, inclusiv o experiență convingătoare și de conducere conținut video, mai multe aplicatii web-based software și capacitatea de a conținutului de apa si conecta dispozitive īn casă și pe-the-fly.

Caracteristici ultra-īnaltă performanță BRCM 5000 MIPS pe baza de procesor pentru aplicații cu 3000 DMIPS de prelucrare a cererilor de putere datorate 2D unic și puternic și OpenGL ES 2.0 3D GPU pentru a īmbunătăți īn continuare web-based platforme suport software. Distribuit arhitectura de procesare cu un set top box o suplimentare de 3000 DMIPS (6000 total) mai multe procesoare de mare viteză și subsistemul hardware. Consum redus de energie și mai mare performanță CMOS 40nm siliciu tehnologie.Standard industrial MPEG, SVC, care suportă rezoluție HD full-3DTV, și, de asemenea, permite o economisire 40 la suta de lățime de bandă pentru compatibil distribuirea de conținut 1080p60/50 la STB-uri noi și vechi. Ethernet integrat MII și fizice layer (PHY) capabilități de conectivitate wireless cu Broadcom si solutii powerline. și disponibile DLNA server / software stiva jucator, multi-cameră Servicii de captura DVR pentru 5 sau mai multe dispozitive IP client STB permite sprijin mai ușor și la prețuri accesibile arhitectura acasă care reduce dramatic costul de capital. Personalizat de īnaltă performanță (430MHz) VLIW (cuvānt de instrucțiuni foarte lung) DSP (Digital Signal Processing) pentru editare audio. O gamă largă de timp-la-de piață bazate pe web conectate STB home software aplicatii medii, inclusiv Adobe Flash ® Platforma pentru TV, Webkit 5.0 HMTL, Java, Nokia Qt-cadru, inclusiv qtwebkit, DLNA 1.5 și Direct FB Anwendungsbibliotheken.Einzigartige HD RTV Rapid ™ canal accelerarea schimbărilor de tehnologie, viteza de schimbare a canalului īmbunătățește cu pānă la 500 Prozent.Integriert-un timp real HD transcoder, difuzare, over-the-top (OTT) și conținutul generat de utilizator este transformată īntr-o gamă largă de rezoluții, formatele și ratele de biți, care permit dispozitivelor conectate fără sudură de conținut de distribuție, atāt īn acasă și pe-the-fly, și oferă, de asemenea, servicii avansate de video conferinte

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default VU+ duo2

That model is also coming so sticky section should be added

question

that model will be gigabit lan? plug&play removable dvb-s2 dvb-t?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sperăm ca īn curānd să apară pe piață și Vu+Duo2
    Last edited by Didi; 27th January 2013 at 08:03.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes
    DM7080 , DM8000, DM800-SE,VU+Zero, DM500-s, DM500-s/clone, Humax5400, Nokia 9500, Hyundai 1120 (polizat) , T90 / 23°,19°,16°,13°,9°,5°est,1°w .Panasonic 46GT30.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cel mai tare model de la Vu+ pana acum !

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FLAVIUS View Post
    Cel mai tare model de la Vu+ pana acum !
    Eu aş zice de RECEPTOR, nu are rival...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

bine ca apare in sfarsit, ca ma batea gandul sa comand zilele astea un Gigablue Quad... Asa, mai astept putin pt Duo2.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)