Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: 5.0 e-ses-5

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 5.0 e-ses-5

Satelitul SES-5 plasat la 5.0 E are in teste trei transponderi in HDTV.Semnalul este foarte bun pentru Europa de nord,si in zona de nord a Romanei.Receptie cu antena de 1.1 m.

Channel Name:Viasta HD Test
    Provider:Viasat
    Channel Data:11264 V,sr.30000,3/4
    Typ:MPEG-4 VideoGuard/NDS encrypted{S2/8psk}
    Sat Name:SES-5
    Pos:5.0 E

Channel Name:HDtestmux43
    Channel Data:11304 V,sr.30000,3/4

Channel Name:HDtestmux44
    Channel Data:11344 V,sr.30000,3/4

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu daca si la altii se intampla, insa am observat ca, mai nou, a crescut semnalul seminificativ pe pachetul Viasat. In zona Sibiu, eu cel putin, nu aveam semnal (cu antena triax 1.1) decat pe foarte putine transpondere. In schimb acum am aproape la orice frecventa semnal mai puternic... Va rog sa confirmati daca e asa. Multumesc.
    PS: scuze de deviatie, stiu ca Astra 4 e satelitul in cauza insa am legat de pozitia 5 Est
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am intrat in toamna si semnalul incepe sa creasca per sateliti
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    Uite ca n-am stiut de topicul tau despre acest nou satelit intrat recent pe orbita!Probabil era in perioada cind RDI-ul isi schimba serverul{si patronul } si erau probleme de logare?
    Este bine ca ai pomenit de postul tau deoarece imi da prilejul sa fac o propunere{nu-i originala} in interesul majoritatii userilor interesati de satelitii ce pot fi receptionati in Romania de la est la vest atit in banda Ku cit si C.Adica sa fie deschisa o sectiune speciala unde sa fie un topic dedicat fiecarui satelit in parte,care sa cuprinda hartile de acoperire,frecventele descoperite,sistemul de receptie a userului,observatii speciale,etc.Am avea astfel la indemina informatiile necesare,mai vechi sau recente,despre satelitul respectiv si totodata se evita,sper,repetarea/deschiderea unui subiect despre care s-a mai scris pe parcusul anilor.Pe linga asta s-ar pastra unele topicuri mai vechi in atentia permanenta a noastra.Ar fi,daca vrei,un fel de arhiva in continua improspatare si s-ar evita disparitia atitor subiecte de interes general,cum sint cele ce privesc receptia fiecarui satelit in parte.Cum mi s-a intimplat mie,cind recent am cautat cu Search engine{scuza-mi pleonasmul involuntar} unele topicuri{despre sateliti}deschise de mine.Din pacate nu i-am aflat in arhiva forumului.Probabil au disparut cind s-a schimbat serverul?
    Nu trebuie sa mai aduc argumente pentru deschiderea unei noi sectiuni dedicate,cum spuneam,satelitilor receptionati in Romania.Sint prea evidente pentru fiecare user ce doreste sa cuprinda in zona lui,cu sistemul lui de receptie,cit mai mult din centura lui Clarke .

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

absolut de acord,numai sa vrea si adminul/
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)