Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default SNR AGC BER si amplificatorul

Salut,

Ieri am primit un amplificator interesant.
    A marit atat semnalul util, cat si zgomotul, cum era si firesc.
    Acum, de exemplu, chestia arata asa:
    SNR a scazut de la 92 la 85%. Asta, bineinteles, e din cauza faptului ca a fost amplificat si zgomotul, deci era normal sa scada SNR.
    AGC a crescut pe toată linia cu fix 4%, adica de la 75 la 79% (asta e sigur si concret).
    BER nu ma intereseaza, fiindca nu am, slava Domnului (si Satenicului, fireste).

Acum, rugaminte la maestri, ce inseamna o crestere de 4% la AGC? Ar fi diferenţa de cāştig să zicem īntre o antenă de 1,8 ca a mea si una de cāt...de 2m? Mulţumesc frumos!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic ca nu ai obtinut nimic in plus , dar poti verifica cu programele receptionabile la limita , de exemplu de pe Sirius 5 est sau Astra 28,2 sau altele care le prindeai la limita in zona ta , posibil sa ai o surpriza ; plus ca de obicei aceste amplifuri nu sint liniare in amplificare pe toata banda de frecvente , in unele portiuni amplifica in altele atenueaza

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post

Acum, rugaminte la maestri, ce inseamna o crestere de 4% la AGC?
    Singurul cistig real la folosirea unui amp este faptul ca poti folosi un cablu mai lung sau poti sa compensezi pierderile pe un cablu prost in rest sint numai pierderi.
    Poti sa te convingi singur punind pe un canal care inainte intra la limita. Teoretic dupa amp ar trebui sa nu-ti mai intre sau sa fie cu macrobloc-uri.
    O zi faina
    jocher
    jocher

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

despre ce amplificator este vorba ?

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Salut,

Ieri am primit un amplificator interesant.
    A marit atat semnalul util, cat si zgomotul, cum era si firesc.
    Acum, de exemplu, chestia arata asa:
    SNR a scazut de la 92 la 85%. Asta, bineinteles, e din cauza faptului ca a fost amplificat si zgomotul, deci era normal sa scada SNR.
    AGC a crescut pe toată linia cu fix 4%, adica de la 75 la 79% (asta e sigur si concret).
    BER nu ma intereseaza, fiindca nu am, slava Domnului (si Satenicului, fireste).

Acum, rugaminte la maestri, ce inseamna o crestere de 4% la AGC? Ar fi diferenţa de cāştig să zicem īntre o antenă de 1,8 ca a mea si una de cāt...de 2m? Mulţumesc frumos!
    Daca aveai 15-20% AGC intelegeam dar la 75 pentru ce iti trebe
    Ai pierdut la ceea ce conteaza de fapt adica raportul semnal/zgomot...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default So far, so good

Deocamdata, lucrurile nu arata deloc rau.
    Pierderea din zona raportului semnal-zgomot este clară, dar am cāştigat la semnalul util. Dupa ce azi ma duc īntr-o mission impossible pe bloc la jde grade, sa vad daca totul e bine cu antena (s-ar putea sa se fi dereglat un pic in timp, vad ce mai pot scoate.
    Eu astept in curand un LNB cu care voi putea relua contraofensiva, atāt īn Ku, cāt şi īn banda C, iar amplificatorul sper sa ma ajute la slăbături, fiindcă pe alea tari oricum nu e mare problemă.
    Problema mea consta in faptul ca antena are 1,8m. Nici mai mult, nici mai putin. E foarte buna antena, fiind de Ucraina, are montura ţapănă şi merge bine, dar unei antene de 1,8m e greu sa-i ceri sa aiba caracteristicile uneia de 2,2m sau mai mare.Or, ca să ataci ambele fronturi (C si KU) ar trebui sa am una măcar mai curajoasă, dacă nu pot mai mare. Şi atunci, pe spoturile slabe, amplificatorul ar putea fi diferenta dintre a vedea sau a nu vedea un post. Antena mea se mişcă util de pe la 31V pana bine dupa 96E.
    Planul de asalt arată cam aşa:
    -după ce pun LNB-ul cel nou, ar trebui să apară pe la īnceput de septembrie şi īl pun īn focar, īncepe bibileala
    -după reglajul la sange si taierea unui şurub care limitează un pic estul, sigur-sigur pot atinge 100E, adică Asiasat, nu garantez că iau ceva, pe vremuri am prins un pachet de arabi si atac toti satelitii pe care ii pot prinde cu instalatia mea.
    Multumesc,
    Scorpio

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

si totusi despre ce amplificator este vorba ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Scuze, o sa ma uit si scriu. E primit, e Made in USA dar are un titlu de nepronuntat, cu multe litere si cifre, ai spune ca e seria, nu denumirea, dar e tricky, fiindcă aia e firma. Omul de la care l-am primit e inginer se telecomunicatii si lucreaza pe nave americane, or, el spune ca e scula profi. Si eu, pana acum, am vazut ca dpdv al semnalului util, castigul e absolut liniar, 4% in plus peste tot.
    Revin cand ajung pe-acasa cu denumirea amplifului.
    Multumesc,
    Scorpio

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Modelul de amplificator este SAS.LAM01.F
    Ştiu, nici mie nu-mi sună cunoscut.
    Multumesc,
    Scorpio

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

putem avea si o poza ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut, da, ii fac o poza, insa o sa fiu un timp plecat, cand ma intorc bag si poza.
    Totusi, in urma mai multor teste, am ajuns la urmatoarele triste concluzii:

a) Categoric antena mea e lobata
    b) Castigul maxim, verificat cu un soft discutabil, pe tableta, arata cam asa:
    Cu amplificator:
    test pe Italia 1, Hotbird
    SNR 78%
    AGC 79%
    BER 0
    Gain 12dB

Fara amplificator:
    SNR 96%
    AGC 78-79%
    BER 0
    Gain 15dB

DECI
    -e mai bine fara amplif, desi, la spoturile ff slabe (gen Indsat 93E) se poate dovedi util, pentru ca ridica pragul minim de receptie in zona "vizibila"
    -avand in vedere castigul microscopic al antenei, va trebui sa o dau jos, sa o indrept (chestie la care nu ma pricep,am doar idee, recunosc) si sa ii reverific betele, desi la calcule, feedul e fix in focar.
    Astept, deci, pana vine LNB-ul cel nou din America, via UK
    Multumesc,
    Scorpio

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)