Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 2 of 98 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1470

Thread: DVB-T Bucuresti

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

pe cand apare si in iasi ? nu de alta dar o sa reincep ca pe vremea lu nea` nicu cu antena de pe bloc
    1.2 Fe offset,SRT DM2100,Invacom 0.3 dB - twin,Pearl Edition Single LNB 0.3 dB * 2, ss2 rev 2.6d + DVB3 715 2 CI ,0.9 Fe offset,Samsung 0.6 dB * 2, DiGi TV, SkyStar USB [ 47.15 N - 27.63 E ]

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

In scurt timp serviciul va fi disponibil si la sibiu- tot pentru teste

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

..Iar in prima parte a anului viitor mare licitatie la CNA pentru o retea cu acoperire nationala .
    Vor fi 6 programe tv in sistem DVB-T.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Putine... vreau 12

Sunt curios ce impact va avea DVB-T la tara (la taranii autentici)

Eu unul abia astept... am tot felul de probleme cu receptia, la 10-12km fata de relee

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@satenicu: prinde si radio digital in Bucuresti? Daca da - ce posturi?
    SHALOM

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Receiver-ul DVB-T Philips stie numai UHF,deci radio nu.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

@rz+
    La anu' facem pt. dumneavoastra 12.Am notat comanda
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sistemul T-DAB asigura o calitate superioara a sunetului si transmiterea de informatii suplimentare catre ascultatori. Pe langa semnalul sonor, postul de radio poate trimite denumirea melodiilor sau a programelor, informatii despre trafic sau apeluri de urgenta – in format text. In plus, ascultatorii dotati cu aparate mai performante pot primi chiar si imagini. Exista deja cinci posturi radio romanesti care implementeaza formatul digital: Radio Romantic, Romania Actualitati, Pro FM, Romania Muzical si Antena Bucurestilor.

ACOPERIRE. Deocamdata, radioul digital poate fi ascultat doar in Bucuresti pe frecventa 233,936 MHz. Pentru a-l receptiona, utilizatorii trebuie sa dispuna de receptoare care functioneaza pe aceasta frecventa.

Acesta este doar inceputul, reprezentantii societatii nationale spun ca va fi extinsa acoperirea serviciului. "SNR doreste sa extinda acest proiect-pilot si in cazul programelor de televiziune. Pana la toamna vrem sa oferim suport digital si pentru programele tv la nivelul Capitalei. Pe de alta parte, serviciul T-DAB pentru programele radio va fi disponibil si in alt oras, situat cel mai probabil in centrul tarii", a spus presedintele societatii, Mircea Cazan.

EXTINDERE. Lansarea noului serviciu de catre SNR a coincis cu sarbatorirea a 65 de ani de la primele transmisii in domeniul radiocomunicatiilor din Romania.

Legat de investitia in acest proiect, directorul SNR Cazan a spus ca serviciul T-DAB este parte a unui program de modernizare si extindere a infrastructurii nationale de radiorelee, finalizat de compania americana Harris Corporation in decembrie 2004. Contractul a fost semnat la finele anului 2001 si a necesitat fonduri de 85 milioane de dolari.

Pana la finele anului 2006, SNR va incheia si procesul de modernizare a retelei de emitatoare tv. Pe langa transmisii de date, Internet, retele virtuale private (VPN), telefonie fixa si comunicatii prin satelit, SNR intentioneaza sa ofere si servicii ADSL.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@*********
    Vezi ca gresesti , frecventa 233,936 Mhz nu exista in standardul de canale DAB , frecventa reala este canal 12A : 223,936 Mhz, emite cu 500 W si emitatorul este la statia Herastrau de unde se emite si 34,51,radio FM si DVB-T pe 54. De emisia DAB se stie din Decembrie 2004 cand a venit un tip Deleanu de la SRR care-mi cerea o antena de DAB pentru un tuner Pure Digital pe care tocmai i-l cumparase. El mi-a confirmat frecventa de receptie pe care o puteti afla si de la SNR. Asa ca am cerut in Spania sa-mi trimita si i-am vandut una impreuna cu o antena FM si un amplificator combinat FM si BIII ( pentru frecventele DAB sunt alocate in banda 174-230 Mhz ). Si apropo emite cu polarizare verticala.Nu inteleg de ce am mai facut site-ul ala daca nu citeste nimeni.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu
    @antecu
    Daca receiverul care l-ai vazut la Cristi(Decebal 14) era un PHILIPS DTR 430 (cam de marimea DM 500) era de la mine.
    Esti sigur ca DTR430 este modelul de la PHILIPS ?! Pentru ca pe siteul lor nu-l gasesc...Aici sunt prezentate alte modele...nici urma de DTR430!

Insa aceste modele (DTR200, DTR320 cred eu mai slabe) includ tuner pt VHF III si UHF , adica gama de frecvente intre 47-862MHz cum scrie acolo pe siteul philps, care include si frecventa DBA de 233,936 MHz (Romantic, RRA, etc.)
    Esti sigur ca nu "zice" nimik la scanare?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@hotmtk
    Acel receptor nu era Philips sau cel putin pe cutie nu scria nimic de asta. Si era doar receptor pentru TV digital nu pentru DAB. A incercat Cristi pe frecventa 233,936 pentru ca a inteles gresit cand i-am spus la telefon, oricum aparatul nu permite receptie DAB. Exista si modele combinate dar in general receptoarele de TV sunt doar pentru asta. Ca intr-un pachet pot fi si programe TV si radio si alte servicii este altceva. Nu confundati.Pentru DAB este un alt tip de aparat care poate fi radio portabil , tuner , combina sau auto sau chiar placa de calculator care combina receptia DAB cu FM. Oricum am comandat si din ianuarie vor sosi primele receptoare DVB-T de la Ikusi. Si atentie daca vreti sa faceti head-enduri cu distributie cu receptoare DVB-T in casa nivelele de semnal sunt critice daca se face combinat cu receptie analogica. Vezi documentatie ZG unde se explica modul de distributie pentru retea combinata digital si analogic.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu
    @rz+
    La anu' facem pt. dumneavoastra 12.Am notat comanda
    Multumesc...
    Pana atunci fac si o lista cu ce vreau sa vad (nu sunt pretentios)

Acu' pe bune... abia astept sa fie la nivel national

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@antecu
    Multumesc de precizari...insa satenicu, asta zice ca vinde: Philips DTR 430 !
    Eu vroiam sa citesc niste date tehnice inainte de a-mi achizitiona si eu unul...Daca nu e Philips atunci ce e?
    Respekt 2 all!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Iata aria de acoperire pentru DVB-T pentru cele doua emitatoare din Bucuresti si cel din Galati :

Si pentru radio DAB pentru Bucuresti :

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Maine pun si poze.Pe cutie scrie DTR 430/05.Si pe eticheta de pe burta aparatului scrie Made in Germany.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)