Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default RCS&RDS nu mai oferă gratis posturile Discovery. Ce taxă impune operatorul

RCS&RDS nu mai oferă gratis posturile Discovery. Ce taxă impune operatorul

RCS&RDS, cel mai mare jucător de pe piaţa de cablu TV, internet fix şi TV prin satelit, a scos săptămna trecută din grila de bază programele Discovery, vizionarea acestora făcndu-se acum contra-cost.

RCS & RDS
    Canalale Discovery World, Discovery TLC Romnia, Discovery Science, Investigation Discovery pot fi vizionate de clienți numai dacă plătesc o taxă de 7 lei, conform operatorilor din call center. Acești au spus că operatorul nu este obligat să furnizeze aceste canale clienților, ci doar un anumit număr de canale. Astfel, abonați la televiziunea digitală de la RCS&RDS sunt privați de aceste posturi.
    Cei care sună la RCS&RDS sunt ntmpinați de mesajul următor: n perioada următoare RCS&RDS va reorganiza grila de programe digitale. Din acest motiv cteva posturi TV vor putea fi recepționate numai n format analogic, nu și n cel digital. n cazul n care unul dintre programele dumneavoastră preferate nu mai poate fi recepționat dect analogic puteți face trecerea la acest format utiliznd telecomanda televizorului dumneavoastră. Pentru recepționarea acestui post TV n format digital puteți opta pentru pachetul superior de canale digitale", scrie Capital.ro.
    Pe internet a apărut și o petiție mpotriva abuzului celor de la RCS&RDS, abonați din ntreaga țară cernd reintroducerea canalelor Discovery.
    Compania RCS&RDS este controlată de omul de afaceri Zoltan Teszari din Oradea. Compania nu a mai publicat date despre clienți și rezultate financiare din 2009

Sursa : rtv.net

LED 3D,VU+ uno,PS3 slim 320GB,offset 1.10,hh,4xdolceHD,rcs-rds

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

in digi sat totdeauna era in pachetul extra

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nu e adevarat, Discovery Romania, era in baza.. restul erau in Extra1..

sunt de acord sa dau 7 lei, dar sa mi le dea toate in HD, cel putin 3 dintre ele..ca si History , sa l dea HD, si Viasat Nature..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

TLC ,DISCOVERY inca sunt,dar s-au introdus travel,viasat nature

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Romanilor degeaba le dai stiinta si cultura. Tot la manele se opresc...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Ce tie si cu manipularea asta de la tv , de cand ma stiu abonat la cablu si de cand a aparut seria prg. tv Discovery , doar 1 singur prg. tv Discovery a fost free , restul contra cost
    A ca a vrut rcs-ul sa mai atraga noi clienti sau ca la noi clienti aveeau oferte cu prg. tv Discovery "x" luni , asta deja este alta situatie
    Atata timp cat detinatorii/propietarii prg. tv Discovery au perceput si percep in continuare niste taxe per abonat , RCS-ul NU ARE CUM SA LE DISTRIBUIE GRATIS/FREE
    Poate se intelege odata pt. totdeauna aceasta idee/situatie , a-ti vazut ce a facut rcs-ul cand antenele au perceput taxe , dupa ce la inceput au fost free/libere , deci sunt 2 situatii diferite
    Cat legat de standardul HD , stati linistiti ca nu va mai fii 7 roni , ci mai mult si asta tot din cauza ca detinatorii/propietarii prg. tv Discovery vor percepe o taxa si mai mare fata de taxa perceputa in standardul normal/sd
    Cei de pe afara nu prea stiu de gratuitati si pt. orice prg. tv mai de doamne ajuta se percepe o anumita taxa , mai mica sau mai mare
    Mai ales cand vine vorba de retransmitere intr-o societate de cablu cum este rcs-ul si stati linistiti ca nu tin partea ursului , insa asta este adevarul/adevarata situatie si nu cum este titlul acestui thread

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am o mica nelamurire: deci acum aceste canale sunt toate in pachetul Extra ? Daca da, de ce nu le mai receptionez in digital ? Fiindca eu AM PACHETUL EXTRA+ HBO inca de cand am incheiat contractul cu RCS. Sau este un nou pachet "extra discovery" sau "extra plus" ori ceva de genul, care nu a fost anuntat inca in oferta RCS ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

de ce nu le mai receptionez in digital ? - Nu le prinde/memoreaza decodorul sau nu ti-se deschid ?
    Cel mai bine este sa suni la call center si sa le explici prb. ta , s-ar putea sa fie ceva cu activarea cartelei ( zic si eu )
    Personal eu le prind/le am memorate de catre decodorul hd de la ei , insa nu le pot deschide/vizualiza din cauza abonamentului avut
    Oricum nu ma omor dupa ele , fiindca aceleasi materiale/documentare le voi vedea si pe prg. tv de documentare free

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Si de ce se intarzie atata la RCS - RDS ?

"Cat legat de standardul HD , stati linistiti ca nu va mai fii 7 roni , ci mai mult"

Eu n-am de gand sa tin decodorul HD pe post de BIBELOU, ca nu sunt fraierul lor ; pentru ce ? Pentru acasa hd si u hd ? Fanta a anuntat clar, doar Digisport 3HD si posturile regionale se mai lanseaza anul asta...Sincer sa fiu m-am saturat de "bombele" lor... De ce la UPC si DOLCE sunt o gramada de canale HD si la rcs- rds nu ?!? PUNEM BANU' JOS SI GATA pentru : EUROSPORT 1 si 2 HD, Discovery Showcase HD, HISTORY HD, TRAVEL HD sau VIASAT NATURE HD ! Punct ! Eu inclin sa le dau dreptate celor de la IKO , pentru canalele unguresti film+, cool tv, ca si pentru SPORTKLUB si DoQ , rcs- rds au avut comportament de JAPCARI. Asa cum il shunteaza pe Radu Moraru si nu vor sa bage Nasul tv, asa si canalele HD...Uite ca NU MAI SUNTEM PROSTII LOR, iar lumea va alege ,din ce in ce mai mult, CALITATEA, ceea ce nu e cazul la rcs-rds...
    Last edited by Tutuhugoneata; 13th August 2012 at 12:34. Reason: JOS CU CANALELE DE J*E*G* (tip 6tv, giga sau h2_0)

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

@Tutuhugoneata eu zic sa te muti la alt operator....ba nu , mai bine sa iti ei o antena UIF si ai acolo tot ce vrea muschiul tau...
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragonlexus View Post
    Am o mica nelamurire: deci acum aceste canale sunt toate in pachetul Extra ? Daca da, de ce nu le mai receptionez in digital ? Fiindca eu AM PACHETUL EXTRA+ HBO inca de cand am incheiat contractul cu RCS. Sau este un nou pachet "extra discovery" sau "extra plus" ori ceva de genul, care nu a fost anuntat inca in oferta RCS ?
    In cazul in care nu le mai receptionezi cu receptorul digital al lor mai fa o scanare din nou, au facut modificari in grila de programe !
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Tutuhugoneata - Uite ca NU MAI SUNTEM PROSTII LOR, iar lumea va alege ,din ce in ce mai mult, CALITATEA, ceea ce nu e cazul la rcs-rds... - Vise taica , vise
    Uiti un lucru foarte important - Puterea/valoarea banului in prezent , ce poti face in prezent cu 100 de roni si ce faceai acum 3/4 ani
    In plus marea majoritate a abonatilor de la orice dth autohton sunt cei cu venituri sub 1000/1300 roni si pensionari , asa ca nu stiu cati vor dori calitatea in detrimentul pretului
    A ca mai sunt sa zic cam 10/15% dintre abonati cu salarii care isi pot permite = 0 , fiind minoritari ca numar
    Pana la urma iti dau acelas sfat ca Militianul - NU TE OBLIGA NIMENI SA RAMAI LA RDS , TE POTI MUTA LA ORICE DTH PE CARE IL "SLAVESTI" TU si apoi vom mai vorbi
    Vreti CALITATE treceti pe satelit , abonativa la SKY sau alt dth asemanator si atunci vom mai vorbi de raportul pret/calitate
    Deocamdata rcs-ul este singurul dth care incearca sa mentina un raport pret/calitate ACCEPTABIL , fiindca nu poti vorbi de CALITATE cu asemenea preturi
    Deja intram pe alt subiect si nu isi are rostul , hai sa revenim on-topic

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

@Tutuhugoneata uite au astia de la Sky Italia super oferta , arunca un ochi pe la abonamente vezi ca sunt moca si ofera si calitate asa cum vrei tu !

http://www.sky.it/offerta-sky/prezzi...-prospect.html

Daca sunt prea slabi calitativ ca si content, ca la abonament nici nu ma gandesc ca ii refuzi , poti sa incerci si Sky UK, ce zici ?

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by runcan ioan View Post
    RCS&RDS nu mai oferă gratis posturile Discovery.
    Cand au fost GRATIS prietene

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default RCS- RDS SFIDEAZA ABONATII : in timpului "jocului" (contractului) !!!

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Tutuhugoneata - Uite ca NU MAI SUNTEM PROSTII LOR, iar lumea va alege ,din ce in ce mai mult, CALITATEA, ceea ce nu e cazul la rcs-rds... - Vise taica , vise
    Uiti un lucru foarte important - Puterea/valoarea banului in prezent , ce poti face in prezent cu 100 de roni si ce faceai acum 3/4 ani
    In plus marea majoritate a abonatilor de la orice dth autohton sunt cei cu venituri sub 1000/1300 roni si pensionari , asa ca nu stiu cati vor dori calitatea in detrimentul pretului
    A ca mai sunt sa zic cam 10/15% dintre abonati cu salarii care isi pot permite = 0 , fiind minoritari ca numar
    Pana la urma iti dau acelas sfat ca Militianul - NU TE OBLIGA NIMENI SA RAMAI LA RDS , TE POTI MUTA LA ORICE DTH PE CARE IL "SLAVESTI" TU si apoi vom mai vorbi
    Vreti CALITATE treceti pe satelit , abonativa la SKY sau alt dth asemanator si atunci vom mai vorbi de raportul pret/calitate
    Deocamdata rcs-ul este singurul dth care incearca sa mentina un raport pret/calitate ACCEPTABIL , fiindca nu poti vorbi de CALITATE cu asemenea preturi
    Deja intram pe alt subiect si nu isi are rostul , hai sa revenim on-topic
    @lupull ; @Militianu : Nu ma luati cu gargara contabiliceasca de birou("singurul dth care incearca sa mentina un raport pret/calitate ACCEPTABIL", ca la mine nu tine) ; ia mergeti voi in Ungaria (sau Serbia), de pilda, vedeti acolo ca rcs-rds, datorita puternicei concurente NU ISI PERMITE SA CALCE IN PICIOARE CONTRACTELE CU ABONATII ! Nu ma puneti aici sa astern listele intregi de PETITII de pe net impotriva comportamentului SFIDATOR si a calcarii in picioare a celor mai elementare norme de BUN SIMT, in raport cu abonatii ; un singur exemplu va dau : unchiu-miu a trecut si el in primavara de la digi-satelit la rcs-cablu si L-A TOCAT 3(TREI) LUNI de zile, pana nu a returnat si amaratul ala de cablu telefonic , caci avea decodor dublu... In concluzie, incercati SA IMBUNATATITI ATITUDINEA OPERATORILOR aici pe forum (eu intreb de ce nu se pot armoniza pachetele de programe de la digi- satelit cu cele de la digi- cablu,intocmai cum fac UPC cablu cu FOCUS, BRAVO LOR !), in caz contrar eu nu (prea) mai am ce cauta pe aici, daca voi credeti ca imi inchideti gura cu zeflemelile voastre ; aici nu suntem la piata, "du-te nene la alta taraba, daca nu-ti convine "marfa" , "mergi la Sky italia" . Arrideverci .Punct.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)