Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Android si iOS domina piata smartphone-urilor

Android este pe cale sa devina sistemul de exploatare de referinta pentru telefoanele de ultima generatie. In trimestrul al doilea, aproape sapte smartphone-uri vandute din 10 (68%) au rulat pe sistemul Android lansat de Google, potrivit ultimelor cifre globale ale cabinetului International Data Corporation (IDC).

Pentru Apple, iPhone a reprezentat doar 16,9% din vanzari, in timp ce pentru Android vanzarile s-au dublat in raport cu aceeasi perioada a anului trecut, aproape cu 105 milioane de unitati.

S-a constatat ca in ceea ce priveste Apple, unde vanzarile sunt totdeauna mai ridicate in trimestrul al patrulea si in primul (in urma aparitiei unui nou iPhone), cresterea nu este decat de 27,5% pe an, conform 20 minutes.

Cu mai putin de 5%, Blackberry OS si Symbian sunt in colaps, iar Windows Phone, in ciuda scoaterii unei noi game de telefoane Nokia, din familia Lumia, a inregistrat abia 3,5% vanzari (1,2% crestere pe an).

Intorcandu-ne la Android, Samsung isi ia partea, cu 44% vanzari de smartphone-uri cu robot verde, dar mai ales gratie succesului avut cu Galaxy Sill.
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Revoltator
    ----------------------------------------------

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Adica au ramas doi competitori in ring /good

Sent from my Android using Tapatalk 2
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu tot respectul cred ca statisticile astea au ramas de pe vremea lui Ceasc
    Am realizat , am adunat ...........
    Anul asta am fost in Tunesia in concediu , 90% aveau Iphon si Ipad , seara in loby parca era demonstratie de Ipaduri
    Daca suna un Tel. jumatate erau cu el in mna
    Chiar am mai auzit pe cineva ca spunea ca a inebunit lumea cu Ipadurile si Iphonurile
    Eu cred ca cifrelea astea snt umflate de concurent

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Emil1 si noi iti raspundem cu tot respectul ca nu poti confunda o tara - Tunisia - cu niste estimari globale
    Este foarte adevarat ca in SUA si probabil si in alte tari sa predomine device-urile Apple , insa una este cand scrii despre cateva tarii si alta cand se fac estimari globale
    Oare de ce unii nu pot sa inteleaga ( ca sa nu scriu ca nu vor sa recunoasca ) ca din cauza conservatorismului de la Apple , aceasta firma este intr-o decadere ( mai mica sau mai mare ) in prezent
    Asta nu o scriu de la mine , ci au spus/scris analistii economici ca previziuni in viitorul apropiat

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu ,nu vreau sa ma contrazic pe tema asta cu aifonul dar eu cred c e o susta aici cu estimarile astea
    Bine poate ma invrt si eu in cercuri unde imi sar mai mult in ochi aifoanele si aipedurile
    In principiu fiecare isi cumpara ce vrea placut ochiului lui

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by emil1 View Post
    .....Daca suna un Tel. jumatate erau cu el in mna......
    daca suna un samsung stiai care e ciobanul in gramada de oi ! a fost vremea lui nokia a fost vremea lui ifotz acum e vremea lui samsung, lumea e o roata care se invarte si se invarte si se invarte si se invarte ....

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Emil1 , nu este neaparat chestia cu prin ce cercuri te invarti , hai sa judecam putin logic :
    - Apple - in afara de Iphone/Ipad sau alte produse care sunt propietare lor , folosesc ca s.o iOS si nici un alt device nu foloseste s.o propietar Apple
    - Android - care la baza este al lui Google este in schimb foarte raspandit pe mult mai multe genuri de device-uri , fata de cum este situatia lui Apple : smartphon-uri, receptoare de satelit, media playere, tablete, smart tv, pc-uri
    Acum daca este sa faci o comparatie intre numarul total de device-uri vandute de Apple cu iOS-ul lor si numarul total de device-uri CE FOLOSESC ANDROID = clasamentul/situatia actuala afirmata in titlul threadului
    De aici apare aceasta diferenta/situatie/clasament actual si sa nu imi raspunzi ca nu te poti increde in afirmatile facute de cabinetului International Data Corporation (IDC) , ca doar nu procedeaza ca Biroul Electoral Central ( BEC ) de la noi ( vezi referendum 2012 )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)