Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: Izolatie fonica

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Izolatie fonica

Vreau sa stiu daca careva dintre voi a facut asa ceva, si daca da randament.Am gasit pe net mai multe solutii,dar sunt foarte scumpe.
    Cineva mi-a recomandat sa folosesc vata minerala.Vreau sa izolez fonic tavanul la dormitor deoarece am deasupra mea un nenorocit de vecin care scartaie la parchet toata ziua,dar mai ales noaptea.L-am rugat frumos sa înceteze macar noaptea.Am fost la politie,nici nu m-au luat in calcul.Nu dupa mult timp tipul a inceput cu amenintarile cand am inceput sa devin mai insistent.Atunci l-am reclamat la parchet,pentru amenintare.Cazul a fost preluat de un politist jalnic de la judiciar,care în loc sa-l cheme pe el sa-i ia declaratii,m-a chemat tot pe mine.În final am primit acasa neinceperea urmaririi penale a respectivului deoarece amenintarea lui nu mi-a produs teama,iar individul nu poate fi identificat deoarece sta temporar la adresa respectiva.Am ramas masca,nu am facut nicio contestatie pentru.ca nu avea rost.Daca cineva are solutii,va rog sa le prezentati pentru a-mi fi de ajutor.Multumesc.
    pentru Fanta si Coca-cola;multumesc pentru toate informatiile de la voi;sinteti mari

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cu gaoace de oua ai incercat, sau cofraje ?

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu is mai nestiutor, insa nu cred ca vata minerala te va ajuta prea mult.
    Eu as incerca ceva gen polistiren extrudat de densitate mare.
    Ce inseamna ca scirtie la parchet ? Nu inteleg.
    If you're going through hell, keep going ! W Churchill

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Parchetul este vechi si pentru-ca nu a fost intretinut,scartaie la fiecare pas.Ziua este mai suportabil,dau muzica tare,dar este groaznic cum face in linistea noptii.
    Nesimtitul mi-a prins slabiciune si face intentionat.Astept si alte sugestii,va rog.Polistirenul pare o solutie.Nu stiu cat de mult reduce intensitatea zgomotului.Multumesc.
    pentru Fanta si Coca-cola;multumesc pentru toate informatiile de la voi;sinteti mari

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

vinde apartamentul,succes

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Fa cinste la doi baietasi de cartier si ti-l rezolva, eu asa am rezolvat cu un vecin viteaj cand stateam in Iancului.
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

¨˜”°º member º°”˜¨ ®™ Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Problema este ca sunetul nu va disparea daca izolezi tavanul , se va propaga si prin pereti (beton) ....

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Intr-adevar se va propaga sunetul si prin pereti dar nu asa mult. Izolatia tavanului se poate face cu vata minerala cu densitatea de 35-40 grosime 80 (Isover Akustic TP1), insa ce este cel mai important ai nevoie de constructie cu decuplare fonica, cam asa as traduce din germana "schallentkopplung". Asta o obtii prin realizrea tavanului "fals" fara a avea legatura mecanica directa cu tavanul tau (sunt carlige speciale sau cirlige normale prinse pe niste placi speciale), nu are voie sa atinga nici in lateral peretii (bineinteles dup-aia inchizi cu acryl crepatura care rezulta).

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianp View Post
    Vreau sa stiu daca careva dintre voi a facut asa ceva, si daca da randament.Am gasit pe net mai multe solutii,dar sunt foarte scumpe.
    Cineva mi-a recomandat sa folosesc vata minerala.Vreau sa izolez fonic tavanul la dormitor deoarece am deasupra mea un nenorocit de vecin care scartaie la parchet toata ziua,dar mai ales noaptea.L-am rugat frumos sa înceteze macar noaptea.Am fost la politie,nici nu m-au luat in calcul.Nu dupa mult timp tipul a inceput cu amenintarile cand am inceput sa devin mai insistent.Atunci l-am reclamat la parchet,pentru amenintare.Cazul a fost preluat de un politist jalnic de la judiciar,care în loc sa-l cheme pe el sa-i ia declaratii,m-a chemat tot pe mine.În final am primit acasa neinceperea urmaririi penale a respectivului deoarece amenintarea lui nu mi-a produs teama,iar individul nu poate fi identificat deoarece sta temporar la adresa respectiva.Am ramas masca,nu am facut nicio contestatie pentru.ca nu avea rost.Daca cineva are solutii,va rog sa le prezentati pentru a-mi fi de ajutor.Multumesc.

Salutare!

In primul rand soliciti presedintelui de asociatie sa se implice in sensul ca proprietarii sa respecte programul de liniste respectiv 14-17,22-07
    2.Soliciti sa sensibilizeze proprietarul ca trebuie sa intelega ca are obligatia sa respecte programul de liniste conform Legii nr. 61/1991 (republicata 2011, pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice),
    programul de odihna trebuie afisat la afisierul scarii..

Seful scarii ce pazeste este una din atributiile lui

Daca nu se rezolva faci scrisoare catre asociatie si primarie( departamentul care se ocupa cu asociatiile de proprietari) ceri numar de inregistare si astepti ca in termen de 15 zile sa-ti dea raspuns pentru ca este de competenta lor...

Sper sa-ti fie de folos...

Last edited by TheMan; 6th August 2012 at 16:22.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...solutia cea mai ieftina e sa-i schimbi pe cheltuiala ta parchetul respectivului.
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

...si parchetul ramas sa il crapi in capul omului. daca nu invata de vorba buna, cu siguranta va face asta nevoit fiind.

tind sa fiu de acord cu javrica totusi in rezolvarea problemei, nu e treaba ta sa schimbi parchetul omului sau sa faci adrese spre etc si etc.

garantat va fi mai maleabil cu calcatul pe parchet dupa ce are cateva copci in cap si il doare ficatul umpic, chiar daca solutia asta nu e cea mai eleganta, din pacate.

bafta.
    yada yada

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

L-ai reclamat la parchet ca scartaie la parchet? Tare!
    Nu cred ca ai ce-i face. Oricum, cu parchetul stai mai bine decat mine, cu un videochat in apartamentul de dedesubt...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pui un sac deschis, plin cu apa colorata in fata usii vecinului, proptit de usa, noaptea
    dimineata cand vrea sa plece la job are surprize dar si tu o sa ai probabil apa pe tavan si pereti
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default poveste

Quote Originally Posted by adrianp View Post
    ....deoarece am deasupra mea un nenorocit de vecin care scartaie la parchet toata ziua,dar mai ales noaptea.L-am rugat frumos sa înceteze macar noaptea.Am fost la politie,nici nu m-au luat in calcul.Nu dupa mult timp tipul a inceput cu amenintarile cand am inceput sa devin mai insistent.Atunci l-am reclamat la parchet,pentru amenintare.Cazul a fost preluat de un politist jalnic de la judiciar,care în loc sa-l cheme pe el sa-i ia declaratii,m-a chemat tot pe mine....Daca cineva are solutii,va rog sa le prezentati pentru a-mi fi de ajutor.Multumesc.
    .....
    Buna seara, copii,

A fost odata ca niciodata intr-un bloc din Romania un vecin care era foarte petrecaret, zgomot mare....manele etc.
    S-au dus vecinii la garcea..dar nimik....au umblat dar pe unde nici nu crezi....au incept amenintarile....cazul a fost
    preluat de un biet .... jalnic ..... etc dar nimk ....
    Atunci s-au strans vecinii....s-au gandit....si s-au gandit .... si ce sa vezi....iaca....intr-o noapte pe cand abia se
    stinse-se larma petreceri.....deodata...mare minune mare....in fata usii vecinului....s-a inaltat un ZID mandru de caramida...
    Eeeeeeeeeee.....copiii mosului.....mare mirare....soc ce a avut vecinul cand a deschis usa dimineata .... a crezut ca e inca
    beat....poate ca mai era.....si da-i telefoane....urlete....garcea....pompieri....omor la tot blocul....dar....nimeni nu stia nimik....
    nimeni nu a auzit nimik...era de altfel si zgomot mare...asa ca ....iaca ca vecinul nostru a iesit in
    ziua aia pe geam .... dupa capul in zid dat ..... si i-au cam trecut manelele si .... dupa cate se spune chiar i invatat ceva din intamplare.
    Si-am incalecat pe-o sha si v-am spus povestea mea.

Noapte buna copii...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Izolatie fonica ... burete cu densitate mica (nu dinala de la tapiterii ) lipit cu silicoane si prins cu dibluri de tavan , dupa aia rigips . Dar ... ca sa pui unu si care nu ia foc ... costa ...aia cu cofrajele de oua e pentru camera de inregistrari sa sparga sunetele tari si sa nu vina inapoi in microfon ... Vata minerala , numai cand vorbesc de ea si deja ma mananca ... aia poate sa ajunga bine mersi la ficati ... pana la urma ...
    We came out from the deep to help and understand but not to kill
    Enigma - " Second Chapter "

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)