Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Judetul Bacau Help!

Sunt in orasul Buhusi la 25 km de Bacau si asi dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu o antena ce doresc sa o fac multi feed?

Antena are 150cm si e montata pe 28,2E momentan dar asi dori sa montez pe si 19E,13,E si 1W se poate asa ceva si cat de usor e de montat multi feed pe acei sateliti? Daca nu se poate toti 4 care e cea mai buna optiune de sateliti ca sa nu dureze mult gasitul si montatul?

Va multumesc!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

1. nu ai specificat daca antena este offset sau circulara...cea offset se preteaza mult mai bine la multifeed
    2. satelitii pe care tii alegi tre sa fie cat de cat apropiati si sa fie cei cu posturi interesante pt tine...ca daca vrei primatv de pe 45 est si romanestile de pe amos...tre sa-ti iei toroidala
    3. poti sa vrei si vizita la NASA...ca daca blocul tau e acoperit iar tu stai pe partea nordica a lui...intai se rezolva partea cu nasa si apoi cea cu sistemul multifeed

acu ca sa lasam gluma..da si tu mai multe detalii...pt offset se gasesc suporturi pt multifeed, pt circulara tre sa inventezi ceva si sa nu uiti ca cele 4 lnb-uri si inventia care le sustine se afla exact in calea semnalui util la antena circulara..
    Teach me...please !

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amaddeus View Post
    Sunt in orasul Buhusi la 25 km de Bacau si asi dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu o antena ce doresc sa o fac multi feed?

Antena are 150cm si e montata pe 28,2E momentan dar asi dori sa montez pe si 19E,13,E si 1W se poate asa ceva si cat de usor e de montat multi feed pe acei sateliti? Daca nu se poate toti 4 care e cea mai buna optiune de sateliti ca sa nu dureze mult gasitul si montatul?

Va multumesc!
    daca e o antena offset ,iti merg fara probleme 6 sateliti pe ea.19EST,16EST,13EST,5EST,1VEST,4VEST.poti folosi un suport si lnburi multiconnect

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Deci antena e offset montata pe un bloc standard made in Ro 4 etaje fara sa am impedimente ma ref la semnal.Momentan e pe Astra 2D dar e c-am mica pentru a prinde ce ma intereseaza ca e numai de 150cm .Si am decis sa o folosesc pe alti sateliti cu un DM 800HD dar si 19E cu 13E si 1W e bine atata timp cat pot sa o reglez destul de usor .De asta intrebam cat de usor e sa fac asta si care e regula dupa care se regleaza ? I-au 13E ca miez de plecare si atasez restul dupa si in ce mod?Orice info e bine primit.Va multumesc

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amaddeus View Post
    Deci antena e offset montata pe un bloc standard made in Ro 4 etaje fara sa am impedimente ma ref la semnal.Momentan e pe Astra 2D dar e c-am mica pentru a prinde ce ma intereseaza ca e numai de 150cm .Si am decis sa o folosesc pe alti sateliti cu un DM 800HD dar si 19E cu 13E si 1W e bine atata timp cat pot sa o reglez destul de usor .De asta intrebam cat de usor e sa fac asta si care e regula dupa care se regleaza ? I-au 13E ca miez de plecare si atasez restul dupa si in ce mod?Orice info e bine primit.Va multumesc
    daca vrei pr ro ,din experienta cred ca cel mai bine e cu 13 est ,central.Smecheria e sa poti ajunge in fata antenei sa poti face ajustarile fine pt celelalte lnburi.Am pus pe o antena de 90 cm 6 lnburi cu hotbird central si au fost rezultate bune.pe 1,5m nu cred ca vei avea probleme cu semnalul pe cei 6 sateliti.indicat un suport de akta daca il poti integra pe bratul antenei tale ,e mai solid.Daca nu,un suport multiconnect,cu 6 lnburi inverto.bafta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)