Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: AJUTOR JTAG!!!

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AJUTOR JTAG!!!

Am si eu nevoie de informatii in vederea resuscitarii unui receiver cu care am facut niste experimente, pana la un punct incununate cu succes.
    Receiverul este un Lawrence LT7200CI PLUS.
    Are procesor STi5518MV B-X si Flash IC IS42S16400A-7T. Acest receptor a acceptat incarcarea patch-ului Concorde, cat si restore 4355 si soft-ul original de fabrica Lawrence. La un moment dat am incarcat un alt fisier din alt director decat cel dedicat si .... a sucombat.
    Am confectionat Jtag interface-ul, am pus in scurt pinii de la JP302, dar in Jkeys nu am keyle pentru tipul de Flash IC de mai sus, deci nu am deocamdata nici o sansa sa scriu ceva in el cu succes....
    Cam asta ar fi.... Astept orice sugestii de la cunoscatori... si cei care au experienta in domeniul asta.... Pentru mine este prima interventie de genul asta. Am citit post-urile referitoare la asemenea subiect insa nu am gasit nimic despre Flash-ul respectiv [pe un site am gasit urmatoarele caracteristici: 1Megbits x 16bits x 4banks 64 mbit Sync. Dynamic RAM]
    Multumesc anticipat
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

cam lunga denumirea flash-ului asta ! cred ca ai luat-o de pe eticheta flash-ului nu ?
    mai verifica odata cu jkeys astfel :conecteaza rec la jtag ,deschide jkeys click pe flash programming,alege la ird/flash selection orice ird model si dupa aceea la flash info-part iti arata denumirea flash-ului.Sa-mi spui si data la care l-ai cumparat (daca l-ai cumparat nou din magazin)

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

ai facut confuzie intre FLASH si SDRAM !
    ia uite ce scrie aici:
    Part number: IS42S16400A-7T
    Category:
    -> Memory
    -> DRAM
    -> SDR SDRAM
    asa ca fa ce ti-am scris mai sus !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default identificare flash

Am urmat pasii indicati, cu toate ca rezultatul il stiam de la inceput..
    La Flash Info, apare un model, dar in functie de IRD-ul ales, si nu de ceea ce este fizic in receptor..... Mi-au aparut si M28160CT si M29W160DT, de exemplu....
    Din cauza asta am postat exact ce scrie pe chip.....
    In Flash Programming pot sa "citesc" si salva un fisier de 2mb (2048kb) dar nu pot sterge sau scrie nimic.....
    Astept idei si sugestii.....
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default revenire cu precizari.....

bineinteles ca ai avut dreptate, SAFETRON1 !
    am dezlipit o eticheta (pe care scria CW4143HE), iar sub ea am gasit: M28W160CT
    se potriveste perfect cu 4155 din jkeys... am incercat din nou, dar tot fara rezultat pozitiv. nu pot deloc sa sterg sau sa programez, am incercat cu diverse bin-uri. acum nu stiu daca am un bin care sa se potriveasca sau jtag-ul construit de mine (schema cu 4 rezistente de 150 si una de 39 ohmi) nu functioneaza cum trebuie. daca dau pe read, se salveaza fisiere de 2048kb care par sa se scrie inapoi cu comanda program. dar daca pun alte fisiere, de orice lungime inclusiv una de 4155, tot de 2048kb, rezultatul este negativ. jp302 este pus pe on, adica in scurt.
    astept sfaturi de la cunoscatori, iar pana atunci incerc sa realizez varianta de jtag cu buffer CI.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Buna
    Daca a aparut st5518.... si ai ales Flash-ul potrivit
    1 . Developent panel
    2. ok
    3. user function
    adress: 80000140
    Load to (cauta fisierul unlock.bin sau unlock_28FxxxC3)
    4. Tigger user (o sa apre la arguments 00000000)

5 Flash Programming Erase Program ................
    Daca nu ai fisierele potrivite pentru pocedura asta gasest aici

http://upload.dvhk.pl/content.php?id=44025

Bafta o sa reusesti.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default ATTYS esti MMMMMAAAAAARRRRREEEEEEEEE!!!!!!!!!!1

Nu am cuvinte pentru multumiri..... poate niste beri, la prima intalnire a RDI-istilor, pe care nu vreau sa o ratez sub nici o forma.....
    Multumesc ATTYS, multumesc de asemenea, SAFETRON1...
    Datorita voua am capatat ceva experienta si am reusit sa resuscitez un receptor sucombat (nu era nici al meu, era al fratelui meu. problema era ca daca ii luam in schimb vreun receptor, el nu se pricepe si probabil ca ar fi crezut ori ca al lui era mai bun, ori ca am facut eu vreo manevra... asa, am scapat de toate).
    Acum totul este ca la inceput. Am reusit sa introduc imaginea .bin de la "restore 4x55". Am gasit si codul corect la o telecomanda universala si m-am intors la Strong. O sa-i pun Concorde-ul si o sa vad ce o sa iasa...
    Inca o data mii de multumiri si inchei cu "Sarbatori fericite si un an nou cat mai plin de realizari si sanatate". Aceleasi le doresc tuturor membrilor forumului RDI.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am un emu pentru receptoarele Lawrence LT7XXX. inca nu am probat dar daca vrei sa faci un test.
    loderul este DNUPMAN
    aici gasesti fisierul http://upload.dvhk.pl/content.php?id=44063

daca merge atunci nu trebuie sa chinuiesti cu telecomanda universala.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default LT7200 FIRMWARE

l-am descarcat, l-am dezarhivat dar la instalare DNUPMAN imi spune "invalid firmware file".
    Era ca lumea sa folosesc telecomanda originala.... mai ales ca la patch-ul Concorde, cu care functioneaza bine, imi lipseste un buton de pe telecomanda care este esential (cel prin care se activeaza functia de miscare a antenei si memorare a acesteia). Am facut cateva probe miscand antena de la SS2, pe Hotbird. Cu Concorde-ul, la prima vedere se deschid cele care se deschideau din v*a 1 cu ****** Eurocam + fun 6x1 si au mai aparut cateva in plus, pe care insa nu le-am contabilizat deocamdata, nu sunt familiarizat cu meniul si cu tastele din telecomanda. Maine o sa fac o proba pe Hispa. De acolo m-ar interesa singurele care mai prezinta importanta pentru configuratiile pe care le am acum, adica Video on demand, care se deschid si cu SS2.
    O sa mai incerc cu fisierul pentru Lawrence dar dupa ce studiez un pic problema..... tot dintr-o situatie ca asta am ajuns si la jtag. Acum nu mai imi pare rau pentru ca daca m-am scos o data, ma scot si a doua oara. As incerca sa pun fisierul .bin respectiv direct cu jtag-ul, asa cum am pus fisierul de restore 4x55 (care mi-a reinviat LT7200). Conditia, am dedus eu, este ca respectivul .bin sa fie o imagine scoasa tot cu ceva gen jtag.
    Oricum, dau un semn daca am ceva rezultate.
    Multumesc inca o data, toate cele bune,
    Gelu
    Am pus gand rau la un DM500, ca sa scap de chestiile astea nasoale, dar astept sa treaca sarbatorile si sa se aseze preturile. Am observat ca acum sunt pe piata numai receivere luate special pentru Christmas, mai scumpe decat la magazin. O sa astept ianuarie-februarie si daca nu se mai gasesc prin magazine, astept sa iau unul SH, dar la pret de SH.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Bana!
    Nu merge cu DNUPMAN varianta noua ca este emu. Dar daca folosesti DNUPMAN varianta veche o sa mearga 100%

gasesi aici [/url] http://upload.dvhk.pl/content.php?id=44201

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default emu 7xxx

Problema nu era loaderul.
    Am toata seria de loadere si soft original pentru LT-uri (http://www.lawrence1.net/).....
    Patch-ul nu il aveam. L-am pus de doua ori, dar rezultatul este urmatorul: functioneaza, daca se poate spune asa, dar nu gaseste nimic la scanare, iar canalele pe care le are deja in memorie nu se vad deloc, chiar daca sunt FTA si apare ceva de genul "no audio and video data".
    Pacat, pentru ca era interesant si puteam folosi si telecomanda originala, nemaivorbind de faptul ca eram familiarizat cu meniu-ul.
    As pune un patch de 4355 dar nu stiu pe care si nu stiu de unde sa il iau, in afara de cele din familia Concord.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)